• „Polski ZŁOTY ma sto lat!”


        W ramach projektu „Polski ZŁOTY ma sto lat!” w Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim poszerzona została oferta edukacyjna szkoły o dodatkowe zajęcia z przedsiębiorczości w ramach Koła Przedsiębiorczości (dla 10 uczniów). Na 15 zajęciach z zastosowaniem aktywnych metod pracy młodzież nie tylko poszerzyła swoją wiedzę z zakresu ekonomii, bankowości i historii polskiej waluty, ale również poprzez udział w różnych działaniach kształtowała kompetencje kluczowe z przedsiębiorczymi na czele. Zastosowane metody podnoszenia kompetencji uczniów: aktywizujące – duże zaangażowanie uczniów; heurystyczne - przepływ informacji dwukierunkowy, od źródła do ucznia i odwrotnie; WebQuest- pozyskiwanie informacji z Internetu, gromadzenie, redagowanie i prezentowanie; metoda projektu– zespołowe przedsięwzięcie; audiowizualna– filmy, nagrania dźwiękowe; metody waloryzacyjne– uczenie się przez przeżywanie; komputerowe programy edukacyjne – dostępne na stronie NBP, plansze interaktywne. 


        Jednym z pierwszych działań była informacja i promocja projektu poprzez wykonanie gazetki ściennej pod hasłem „Polski ZŁOTY ma sto lat!”. Młodzież z koła przedsiębiorczości wyszukała, zgromadziła i opracowała materiały informacyjne na gazetkę ścienną, która prezentowana była na holu szkolnym. Odbiorcami gazetki była cała społeczność szkolna (400 odbiorców - uczniowie, nauczyciele, władze Miasta i Gminy Kosów Lacki, rodzice, pracownicy szkoły).


        Przeprowadzony został konkurs na najpiękniejszą skarbonkę, dowolną techniką, dla młodszych kl. I – II, które uczą się w oddzielnym budynku szkoły. Trzy pierwsze miejsca nagrodzono nagrodami rzeczowymi. We współpracy ze Szkolną Kasą Oszczędności  zorganizowano wystawę najpiękniejszych skarbonek.

         

        Ciekawym doświadczeniem zarówno dla realizatorów (10 uczniów) jak i odbiorców (35 uczniów z kl. 3) były lekcje otwarte z ekonomii prowadzone przez uczniów z koła przedsiębiorczości – klasy 8 dla młodszych kolegów. Wykorzystano metody aktywizujące tj. interaktywne, scenki i gry dydaktyczne. Zaprezentowano również historię waluty polskiej.


        W związku z pandemią koronawirusa nasze działania dostosowano do panującej sytuacji. Czasowe ograniczenie funkcjonowania szkół zmusiły nas do przeniesienia naszych dalszych przedsięwzięć do sieci. 


        Udało nam się, jeszcze podczas nauki stacjonarnej we wrześniu 2020 r., zgromadzić kolekcjonerskie monety i banknoty od anonimowych „przyjaciół szkoły”. Wystawa została sfotografowana. Uczniowie poznali historię grosza polskiego. Członkowie koła przedsiębiorczości wykonali prezentację multimedialną „Kolekcjonerskie monety i banknoty - wystawa”. Prezentacja ta została zaprezentowana społeczności szkolnej            i lokalnej (władzom, przedsiębiorcom) podczas Dnia Przedsiębiorczości.


        Zorganizowano konkurs na najciekawszą prezentację multimedialną „Polski ZŁOTY ma sto lat!” ukazującą historię waluty polskiej.                

        W ostatnim dniu nauki szkolnej 26.06.2020 r. laureaci obydwu konkursów zaprezentowali swoje zwycięskie prace na forum szkoły oraz otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe.


        W związku z sytuacją epidemiologiczną i czasowym ograniczeniem funkcjonowania szkół oraz zakazem organizowania wyjść i wycieczek szkolnych nie odbyła się planowana wycieczka edukacyjno-kulturalna.

        Wycieczkę dla 40 uczniów zastąpiono warsztatami o bankowości w formie on-line również dla 40 uczniów.

        Dnia 16.12.2020 r. odbyły się on-line, warsztaty o bankowości, dla 20 uczniów z klasy 8b, a dnia 17.12.2020 r. dla 20 uczniów z kl. 1a,  przeprowadzone przez panią Monikę Denisiuk-Świstek.

        W formie prezentacji multimedialnej zostały przedstawione zagadnienia związane z bankowością, ekonomią oraz wyświetlono fragment filmu ukazującego historię waluty polskiej. Przeprowadzono quizy z wiedzy bankowej dostosowane do grupy wiekowej. Za udział w warsztatach dla wszystkich uczniów przewidziano nagrody rzeczowe, które przyznano w sposób losowy (gry planszowe o tematyce bankowej/ekonomicznej; gry edukacyjne,  rozwijające kreatywność, zdolności matematyczne, IQ).

         

        11. 12. 2020 r. zorganizowaliśmy wspólnie z uczniami, rodzicami i lokalnymi przedsiębiorcami Szkolny Dzień Przedsiębiorczości pod hasłem „Polski ZŁOTY ma sto lat!”. Przedsięwzięcie to zostało przeniesione do sieci.

        Uczniowie z Koła Przedsiębiorczości (10):

        • nawiązali kontakt z lokalnymi przedsiębiorcami,
        • opracowali plan działań,
        • podzielili się obowiązkami,
        • przedstawili wizję Dnia Przedsiębiorczości dyrektorowi szkoły p. Agnieszce Ajdys oraz lokalnym przedsiębiorcom,
        • przeprowadzili wywiady z biznesmenami,
        • ustalili formy prezentacji firm (filmiki, prezentacje multimedialne)
        • zebrany materiał został poddany analizie i obróbce,
        • wykonano prezentację multimedialną z filmikami lokalnych przedsiębiorców oraz historią waluty polskiej oraz zdjęciami wystawy kolekcjonerskich monet i banknotów ,
        • opracowany materiał przesłano dyrektorowi szkoły, który przesłał dalej wychowawcom,
        • dnia 11.12.2020 r. na godzinie z wychowawcą odbył się on-line szkolny dzień przedsiębiorczości za pomocą Mc Office 365 Teams,
        • przygotowano płyty CD z prezentacją „Dzień Przedsiębiorczości” oraz podziękowania - dyplomy dla zaangażowanych przedsiębiorców, władz gminy oraz przedstawicieli rodziców,
        • przygotowano artykuł promujący projekt „Polski ZŁOTY ma sto lat!” do lokalnych gazet, na stronę internetową szkoły oraz szkolnego FB.

        Poprzez udział w Szkolnym Dniu Przedsiębiorczości uczniowie mieli możliwość nabyć nowe umiejętności i kompetencje tj.:

        • doskonalenie kompetencji kluczowych z przedsiębiorczymi na czele,
        • współpraca w zespole,
        • rozwijanie umiejętności informatycznych i dziennikarskich,
        • odpowiedzialność za powierzone zadania,
        • poszerzenie wiedzy o historii waluty polskiej,
        • rozwój zainteresowań i inspiracja do kolekcjonowania monet i banknotów,
        • zapoznanie się z organizacją i zarządzaniem przedsiębiorstwem.

         

        Realizatorami Szkolnego Dnia Przedsiębiorczości było 10 uczniów z opiekunem, a odbiorcami społeczność szkolna- 400 ( uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, władze Miasta i Gminy Kosów Lacki, Rada Rodziców).