• W r. szk. 2021/2022 Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim zgłoszona została do programu "Złote Szkoły NBP" przez Panią Dyrektor Agnieszkę Ajdys. Koordynatorem projektu została Pani Monika Denisiuk-Świstek. Złote Szkoły NBP to ogólnopolski program popularyzujący wiedzę ekonomiczną w środowiskach szkolnych. Ideą programu jest przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów. Program aktywizuje nauczycieli i uczniów do podejmowania zespołowych inicjatyw na rzecz swojej szkoły i najbliższego otoczenia, przybliżających zagadnienia ekonomiczne w nowatorski i przystępny sposób. Istotnymi zamierzeniami projektu jest uświadomienie uczestnikom - uczniom korzyści płynących z edukacji ekonomicznej, wzmocnienie atrakcyjności i podniesienie oferty edukacyjnej szkoły ukierunkowanej na rozwój kompetencji kluczowych. Cele zajęć to:

          1. Rozwijanie i kształtowanie u uczniów kompetencji kluczowych: inicjatywność i przedsiębiorczość; kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo – techniczne, kompetencje informatyczne; umiejętność uczenia się; kompetencje społeczne i obywatelskie; świadomość i ekspresja kulturalna; porozumiewanie się w języku ojczystym.

          2. Poszerzenie wiedzy ekonomicznej.

          3. Kształtowanie niezbędnych postaw i umiejętności w zakresie przedsiębiorczości tj. kreatywność, oryginalność, współpraca w zespole, zdolności organizacyjne, wytrwałe dążenie do celu, odpowiedzialność za powierzone zadania.

          Celem szczegółowym jest upowszechnienie idei wychowania przez działanie.

          Zespoły nazwane Drużynami Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej ubiegają się o tytuł „Złotej Szkoły NBP”, wykonując określone w programie działania. Zadania w ramach II edycji programu to : 1. Spotkanie z ekspertem ; 2. Lekcja z ekonomią ; 3. Debata szkolna.

          Dnia 4 marca 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim odbyła się debata szkolna pt. "Płatność mobilna czy tradycyjna?". Naszym ekspertem była dr nauk ekonomicznych Pani Joanna Omieciuch. Tytuł pracy doktorskiej z 2003 r. to "Procesy koncentracji w handlu wewnętrznym w Polsce". Dorobek dydaktyczny dr J. Omieciuch: od 1998 r. do 2017 r. praca w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku na Wydziale Nauk Ekonomicznych w Ostrowi Maz. Od 2017 r. praca na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. W dorobku naukowym znajdują się publikacje ekonomiczne m.in. o turystyce, ekoturystyce, turystyce kulinarnej, pielgrzymkowej, a wcześniej o tematyce handlu, rozwoju zrównoważonym i uwarunkowaniach jakości i bezpieczeństwa żywności. Po "burzy mózgów" i poszukiwaniach odpowiedzi na temat co jest korzystniejsze płatności mobilne czy tradycyjne wszyscy doszliśmy do wniosku, że w tym momencie należy korzystać zarówno z jednej jak i drugiej formy płatności. Obecna sytuacja na świecie, w Europie, w celach bezpieczeństwa nie powinniśmy jeszcze rezygnować z płatności tradycyjnych, czyli banknotów i monet, choć "duch czasów" i rozwój skłania nas do płatności mobilnych, które lubimy, bo są szybkie i oszczędzają nam czas. Debata z ekspertem była bardzo dobrze i mądrze spędzonym czasem. Uczniowie wykazali się dużą dorosłością podejmując taki temat, chętnie wypowiadali się i przekonywali do swoich racji.

          W r. szk. 2021/2022 w szkole podstawowej w Kosowie Lackim odbyło się 6 lekcji ekonomii przeprowadzonych przez nauczyciela fizyki p. Monikę Denisiuk- Świstek. Od około dwu dekad do analizy zjawisk finansowych i procesów ekonomicznych stosuje się metody opracowane w ramach fizyki – głównie fizyki statystycznej i fizyki tzw. układów złożonych. Od ponad dziesięciu lat aktywność ta znacznie wzrosła i ma charakter instytucjonalny, nosząc nazwę Fizyki Finansowej lub Ekonofizyki. Jak uczą obserwacje fizyka i ekonomia były ze sobą ściśle powiązane od wieków. Poczynając od Mikołaj Kopernika, który oprócz systemu heliocentrycznego odkrył jedno z ważniejszych praw ekonomii stwierdzając, że pieniądz gorszy wypiera pieniądz lepszy. Podobnie Izaak Newton – twórca podstaw mechaniki, przez długi czas był Nadzorcą Mennicy Królewskiej porządkując ówczesny rynek finansowy. Obecnie też można znaleźć wiele przykładów osób, którzy będąc z wykształcenia fizykami z powodzeniem znajdują się w ekonomii zajmując prestiżowe stanowiska w instytucjach finansowych. Podczas lekcji ekonomii uczniowie: zwiększyli swoją aktywność na zajęciach, poszerzyli wiedzę na temat związku fizyki z ekonomią, obliczali koszt zużycia energii elektrycznej na podstawie odczytów z licznika energii elektrycznej.

          Temat II edycji programu to "Bezpieczni w finansach osobistych". Uczniowie z drużyny pod okiem opiekuna p. Moniki Denisiuk-Świstek zgromadzili materiały, przygotowali prezentacje multimedialne i przeprowadzili warsztaty uczniowskie o tematyce:

          1) Gotówka jako powszechnie akceptowana metoda płatności w Polsce. Jak bezpiecznie korzystać z gotówki i rozpoznawać zabezpieczenia polskich banknotów" - Maja Przewoźna.

          2) Podstawowe zasady bezpieczeństwa w trakcie korzystania z bankowości elektronicznej i mobilnej - Oliwia Jakubaszek.

          3) Ochrona danych i pieniędzy przed cyberzagrożeniami. Jakie konsekwencje finansowe niesie kradzież tożsamości? - Katarzyna Laskowiecka, Małgorzata Winnicka.

          4) Zagrożenia związane z produktami finansowymi oferującymi wysoką stopę zwrotu - Klaudia Toruszewska.

          5) Bezpieczne przechowywanie pieniędzy. Jak są chronione depozyty w bankach? Amelia Wilgos.

          6) Ryzyko pułapki rosnącego zadłużenia. Co trzeba wiedzieć o szybkich pożyczkach? - Eliza Kryczka, Martyna Laskowiecka.

          7) Sztuka zawierania zobowiązań finansowych. Jak korzystać z praw konsumenckich przy podpisywaniu umów? Emilka Niemiec.

          Spośród wszystkich zgłoszonych szkół (ponad 100 000), tytuł „Złota Szkoła NBP” otrzymało 200 placówek. Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego uplasowała się na 51. miejscu. Zamysłem NBP jest stworzenie ogólnopolskiej sieci Złotych Szkół NBP, które będą liderami w dziedzinie upowszechniania wiedzy o finansach.

              

           

                                                                                                               Monika Denisiuk-Świstek