• ,,Lekturowy zawrót głowy”

,, Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” .

( Wisława Szymborska)

Chętni uczniowie klas szóstych i siódmych pod kierunkiem opiekunów- nauczycieli języka polskiego- wzięli udział w realizacji innowacji pedagogicznej. Wzbogacili wiedzę na temat literatury polskiej i światowej, wykonali zadania rozwijające wyobraźnię, wzbogacające słownictwo, doskonalące umiejętność myślenia przyczynowo- skutkowego.

Przedsięwzięcie   realizowano w I semestrze bieżącego roku szkolnego, od września  do grudnia, wzięło w nim udział 32 uczniów klas szóstych i siódmych. Uczestnicy  projektu edukacyjnego we wrześniu przygotowali  wystawę pod hasłem: ,,Książki mojego dzieciństwa”. Można ją było obejrzeć w sali numer 28.   W listopadzie dokonali wyboru najciekawszej lektury.  Największą popularnością cieszyła się  ,, Ania z Zielonego Wzgórza”, kolejne miejsce uczniowie przyznali książce pt.: ,, Bracia Lwie Serce”. Na podium znalazł się również utwór pt.: ,,Opowieści z Narnii” tom 1.,, Lew, Czarownica i stara szafa”. Kolejne zadanie wykonane w listopadzie to wybór najpiękniejszego, zdaniem uczestników, cytatu . Po przesłaniu propozycji przez uczniów przeprowadzono konkurs. Oto trzy , które najbardziej podobały się realizatorom innowacji.

1.,,Plac to nasz kraj, to całe nasze państwo! Nie możecie zrozumieć, czym dla nas jest ten Plac, bo nigdy nie walczyliście za Ojczyznę” ( Ferenc Molnar ,, Chłopcy z Placu Broni”)

2. ,, Wszyscy otrzymują to, czego pragną, lecz nie zawsze przynosi im to radość i szczęście”

( Frances Hodgson Burnett ,, Tajemniczy ogród”)

3. ,, Przyjemnie jest mieć ukochane, piękne myśli i przechowywać je w  swym sercu jak skarby. Nie chcę, by inni je wyśmiewali lub dziwili się im”  ( Lucy Maud Montgomery ,, Ania z Zielonego Wzgórza)

Od 29 listopada do 14 grudnia,  chętni uczestnicy projektu, przygotowywali prezentację multimedialną  wybranej przez siebie lektury. Wpłynęło siedem prac, najciekawsza okazała się propozycja uczennicy kl. VIIA – Mai Przewoźnej.

Dziękujemy uczniom, którzy przystąpili do realizacji projektu. Gratulujemy i zapraszamy do podejmowania kolejnych wyzwań.