Wycieczka do Sokołowa Podlaskiego
30.04.202426 maja uczniowie klas drugich i pierwszych udali się na wycieczkę do Sokołowskiego Ośrodka Kultury na przedstawienie "Kot w butach". Wspaniała gra aktorów wzbudziła wiele emocji wśród dzieci. Najważniejsze jednak było to że wszyscy zapamiętali morał bajki.
Ewa Dybowska
4
Gry planszowe o tematyce ekologicznej
29.04.2024W ramach zajęć Koła biologicznego uczniowie z klasy 5a przygotowali gry planszowe o tematyce ekologicznej dla młodszych kolegów i koleżanek przebywających na świetlicy . Gry wykonano na dużych planszach, były barwne i niepowtarzalne. Można było w nie zagrać na świetlicy 5 kwietnia. Na pierwszej godzinie lekcyjnej twórcy gier służyli swoją pomocą wyjaśniając instrukcje do gry.
Uczniowie z klasy 5b wykazali się pomysłowością, kreatywnością i dużym zaangażowaniem.
Katarzyna Tomczuk
Międzynarodowy Dzień Ziemi
29.04.2024Międzynarodowy Dzień Ziemi to okazja do zatrzymania się i refleksji nad ochroną środowiska i działaniami człowieka, mającymi na celu szacunek do Matki Ziemii. 22 kwietnia uczniowie klas 1-3 również obchodzili ten dzień. Podczas zajęć poznali zasady korzystania z zasobów naturalnych, zasady segregacji odpadów i działań proekologicznych. Uczestniczyli w Ekologicznym Quizie i Recyklingowych zajęciach artystycznych. Wykonali piękne plakaty , makiety lasu i gazetki.
Hanna Ratyńska
"Kuchenne Rewelacje"
26.04.2024W ramach Innowacji Pedagogicznej pt."Kuchenne Rewelacje" uczniowie klas 2 i 3 poznawali smaki kuchni Tureckiej. 11 kwietnia 2024r. wzięli udział w warsztatach pokazowych i degustacji w restauracji IMSHA KEBAB.
9
Projekt "Muzeum w pudełku"
21.04.2024W czwartek, 18.04.2024r., w naszej szkole gościliśmy p. Katarzynę Winiarską z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie oraz p. Annę Remiszewską i p. Ilonę Flażyńską z Muzeum Treblinka. Dzięki współpracy tych dwóch instytucji oraz naszej szkoły mieliśmy możliwość uczestniczenia w projekcie POLIN „Muzeum w pudełku”.
Nad przygotowaniem uczniów oraz organizacją przedsięwzięcia czuwały p. Anna Kryczka i p. Agnieszka Winnicka.
Pani Katarzyna Winiarska, edukatorka z POLIN, przeprowadziła warsztaty, podczas których uczniowie klasy VI B wzięli udział w fabularyzowanej grze narracyjnej "Miasteczko Malki". Gracze wcielili się w postać Antka – współczesnego 12-latka, który niespodziewanie przenosi się 100 lat w przeszłość. Trafia do miasteczka gdzie obok siebie żyją Polacy i Żydzi. Przewodniczką chłopca jest 11-letnia Żydówka – Malka.
Uczestnicy wspólnie „zwiedzili” miasteczko, poznając żydowskie tradycje, święta, kuchnię i realia życia codziennego. Uczniowie wykonali wiele zadań: odszukiwali, wybierali, poznawali zdjęcia archiwalne, judaika i inne przedmioty związane z kulturą żydowską, które zostały przywiezione z Muzeum POLIN w tytułowym pudełku. Ponadto uczniowie przygotowali wystawę plakatów związanych z omawianą tematyką.
W ostatniej części warsztatów dziewczęta i chłopcy odwiedzili Wirtualny Sztetl Muzeum POLIN oraz zaprezentowali informacje na temat ludności żydowskiej w Kosowie Lackim i zachowanych zabytków.
Uczniowie klasy VI B wykazali się bogatą wiedzą, zaangażowaniem i kreatywnością – co wielokrotnie podkreślała pani edukatorka.
Następnie p. Katarzyna Winiarska poprowadziła warsztaty dla edukatorów Muzeum Treblinka oraz nauczycieli naszej szkoły dotyczące wykorzystania materiałów edukacyjnych "Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki".
Zajęcia wzbogaciły wiadomości i umiejętności uczniów oraz warsztat pracy nauczycieli . Dorosłym uczestnikom dały możliwość wymiany doświadczeń.
Dla wszystkich było to niezwykle ważne spotkanie na temat różnorodności i wielokulturowości dawnej Polski.
Anna Kryczka i Agnieszka Winnicka
Turniej wiedzy o zdrowym stylu życia
21.04.20244 kwietnia uczennice klasy 6a w ramach zajęć WDŻ przeprowadziły dla chętnych uczniów przebywających na świetlicy „Turniej wiedzy o zdrowym stylu życia”. Uczestnicy turnieju mieli za zadanie prawidłowo odpowiedzieć na przygotowane dla nich pytania. Po pierwszym etapie do finału zakwalifikowały się cztery osoby, spośród których wyłoniono dwóch zwycięzców . Pierwsze miejsce zajęli Szymon i Ignacy. Wszyscy uczestnicy w nagrodę otrzymali słodkie upominki.
Katarzyna Tomczuk
#ŁączyNasPamięć #AkcjaŻonkile
19.04.2024W tym roku, podobnie jak tysiące szkół w Polsce, włączyliśmy się w akcję społeczno-edukacyjną upamiętniającą wybuch powstania w getcie warszawskim. Po raz drugi przystąpiliśmy do akji Żonkile zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Nauczyciele i w wychowawcy prowadzili z uczniami różnorodne zajęcia poświęcone przede wszystkim losom ludności cywilnej podczas powstania w getcie. Wspomnieliśmy także żydowskich mieszkańców Kosowa Lackiego.
Zajęcia sprawiły, że po raz kolejny zrodziła się refleksja: NIGDY WIĘCEJ WOJNY!
Anna Kryczka i Agnieszka Winnicka - koordynatorki szkolnej akcji Żonkile
9
Gminne eliminacje 40. Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci i Młodzieży im. Kornela Makuszyńskiego
17.04.202416 kwietnia 2024 roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim odbyły się gminne eliminacje 40. Konkursu Recytatorskiego im. Kornela Makuszyńskiego. Wzięli w nich udział uczniowie naszej szkoły.
Do etapu powiatowego zakwalifikowała się w grupie wiekowej klas I-III Alicja Laskowska, zajmując I miejsce. W kolejnym przedziale wiekowym klas IV-VI zakwalifikowali się: Weronika Karendys (I miejsce), Julia Markiewicz (II miejsce) i Paweł Rytel (III miejsce). W grupie klas VII-VIII I miejsce zajęła Maja Nasiłowska, II miejsce Patrycja Szymańska, a III miejsce Agnieszka Leszczyńska.
Gratulujemy osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych etapach konkursu!
3
Święto Chrztu Polski
17.04.2024Dzień 14 kwietnia został ustanowiony Świętem Chrztu Polski przez Sejm RP w 2019r.
Przyjęcie chrztu przez księcia Mieszka I w 966r. jest uznawane za początek Państwa Polskiego.
Chrzest księcia nie był jedynie wydarzeniem religijnym, włączył bowiem rodzące się państwo polskie w krąg polityczno-kulturowy Europy łacińskiej.
Anna Kryczka i Agnieszka Winnicka
5
Konkurs "Warszawska Syrenka"
17.04.2024Siedem uczennic naszej szkoły zaprezentowało swoje umiejętności recytatorskie podczas szkolnego etapu konkursu „Warszawska Syrenka”. Już od wielu lat ta inicjatywa stanowi doskonałą okazję do zaprezentowania talentu i kreatywności naszych uczniów.
Po etapie szkolnym przyszedł czas na rywalizację na poziomie powiatowym. 21. marca br. naszą szkołę reprezentowały: Patrycja Szymańska z kl. VIII, Wiktoria Tararuj i Julia Markiewicz-uczennice kl. 6 b. oraz uczennica kl. VII b- Agnieszka Leszczyńska. Miło nam poinformować, że Agnieszka Leszczyńska zdobyła wyróżnienie komisji konkursowej. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy talentu i znakomitej pamięci.
Małgorzata Łach
Żegnamy Witolda Radomskiego
08.04.2024Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Naszego Kolegi, wieloletniego nauczyciela wychowania fizycznego, muzyka, poety, działacza społecznego. Nagłe odejście sprawiło, że czujemy pustkę, która skłania do refleksji nad kruchością ludzkiego życia.
,,Kiedy słońce życia zachodzi, gwiazdy pamięci świecą".
Spoczywaj w pokoju!
Pogrążona w żałobie Społeczność Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim [*]
Archiwum Aktualności