Wigilie klasowe
23.12.2024W naszej szkole odbyły się wyjątkowe wigilie klasowe, które wprowadziły wszystkich w magiczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie wraz z nauczycielami zasiedli do wspólnego stołu, dzieląc się opłatkiem, składając sobie życzenia i spędzając czas w radosnej, świątecznej atmosferze. To tradycja, która każdego roku łączy nas w duchu wzajemnej życzliwości i ciepła.
3
Prezent na Święta
22.12.2024Zgodnie z tradycją Szkolne Koło Wolontariatu przeprowadziło akcję przygotowania bożonarodzeniowych upominków. Wolontariusze pod kierunkiem opiekunów przygotowali prezenty, które wraz z życzeniami zostały przekazane uczniom naszej szkoły, ich rodzinom oraz osobom starszym.
Składamy podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w tę piękną akcję!
Agnieszka Winnicka i Anna Kryczka – opiekunki SKW
Jasełka bożonarodzeniowe
18.12.2024„Zawsze wtedy, jest Boże Narodzenie” – to wiersz Matki Teresy z Kalkuty, który stał się osnową dla innowacyjnego spektaklu bożonarodzeniowego. Został on przedstawiony w środę 18 grudnia 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim. To wyjątkowe przedstawienie pt. „Zawsze wtedy, jest Boże Narodzenie” przygotowali młodzi aktorzy z klas 3a, 3b, 4a i 4b pod opieką wychowawców p. Ewy Dybowskiej i p. Beaty Kostrzewskiej i p. Krystyny Górskiej oraz wielu innych życzliwych i pomocnych osób.
Spektakl przenosi widzów w magiczny świat świąt, opowiadając o uniwersalnych wartościach takich jak miłość, rodzina i wspólnota. Choć akcja toczy się w czasie Bożego Narodzenia, przesłanie przedstawienia dotyczy każdego dnia w roku – momentów, w których możemy zatrzymać się, docenić to, co naprawdę ważne, i zbliżyć do siebie nawzajem. Przedstawienie „Zawsze wtedy, jest Boże Narodzenie” to ważna lekcja o tym, jak cenne są chwile spędzone z najbliższymi i jak można znaleźć świąteczny nastrój nawet w codziennych, zwykłych chwilach. Piękne scenografie i ujmująca muzyka tworzyły niezapomnianą atmosferę, która wprowadzała widzów w nastrój świąteczny. Każda scena była pełna emocji i ciepła, a także okazji do refleksji nad tym, co naprawdę liczy się w życiu.
Krystyna Górska
9Podczas tej uroczystości, dyrektor szkoły miała zaszczyt wręczyć nagrody jubileuszowe trzem nauczycielkom, które od wielu lat z pasją i zaangażowaniem kształtuką umysły i serca uczniów. To wyjątkowy moment, który był okazją do wyrażenia wdzięczności za ich trud i poświęcenie w pracy dydaktycznej. Nagrody jubileuszowe to symbol uznania za ich wieloletnią, wspaniałą służbę na rzecz szkoły. Serdecznie gratulujemy pani Agnieszce, Pani Annie oraz Pani Iwonie i życzymy kolejnych lat sukcesów oraz satysfakcji z pracy zawodowej.
Kiermasz bożonarodzeniowy
22.12.2024W niedzielę, 15.12.2024 r., uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu pod opieką dyrekcji i nauczycieli zorganizowali kiermasz, który odbył się przy kosowskim kościele parafialnym. Wolontariusze z pomocą rodziców upiekli mnóstwo pysznych i pięknych pierniczków. Kiermasz kontynuowaliśmy w szkole. Ze sprzedaży pierniczków uzyskaliśmy 4966,34 zł. Dochód zostanie przeznaczony na cele charytatywne, przede wszystkim pokrycie kosztów „adopcji na odległość” Mary Grace z Filipin oraz pomoc uczniom naszej szkoły i ich rodzinom.
18Składamy serdeczne podziękowania ks. Proboszczowi Pawłowi Anusiewiczowi, ks. Karolowi Lipczyńskiemu i ks. Radosławowi Kalickiemu za okazane wsparcie.
Gorąco dziękujemy naszym uczniom oraz ich rodzinom za ogromne zaangażowanie w przygotowanie słodkości. Dziękujemy dyrekcji, nauczycielom i pracownikom szkoły za pomoc w zorganizowaniu przedsięwzięcia.
Pięknie dziękujemy wszystkim osobom za okazaną życzliwość oraz finansowe wsparcie naszej akcji.
Życzymy radosnych Świąt Bożego Narodzenia!
W Nowym 2025 Roku – zdrowia, spokoju, spełnienia marzeń, a przede wszystkim mądrych, dobrych i życzliwych ludzi wokół!
Agnieszka Winnicka i Anna Kryczka
– opiekunki Szkolnego Koła Wolontariatu
Zbiórka baterii w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla Szkół – ZBIERAJ BATERIE I TELEFONY!
22.12.2024Baterie i akumulatory są powszechnie używanymi produktami codziennego użytku. Wykorzystujemy je w telefonach komórkowych, pilotach, zegarkach, laptopach czy zabawkach. Niestety, ich niewłaściwa utylizacja może prowadzić do poważnych zagrożeń dla środowiska. Dlatego też organizowanie zbiórek baterii to kluczowy element w walce o czystsze i bezpieczniejsze środowisko.
W naszej szkole corocznie prowadzimy zbiórkę baterii. Efektem tej zbiórki są dziesiątki kilogramów zużytych baterii, które w tym roku zostaną wysłane do utylizacji w ramach programu edukacyjnego - ZBIERAJ BATERIE I TELEFONY! , organizowanego przez Biosystem Organizację Odzysku Opakowań SA oraz Biosystem Elektrorecykling Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. Od początku roku udało nam się zgromadzić około 300 kg baterii, a akcja nadal trwa……
Katarzyna Tomczuk
Koncert grupy muzycznej LIMBOS
18.12.2024Serdecznie dziękujemy grupie muzycznej LIMBOS za piękny i bardzo różnorodny koncert "Muzyczne witaminy", który odbył się 17 grudnia 2024 r. w naszej szkole. Uczniowie bardzo żywiołowo w nim uczestniczyli - śpiewali, klaskali i "falowali".
7
Udział uczniów klasy 5a w programie EkoEksperymentarium
22.12.2024W ostatnich latach zrównoważony rozwój oraz troska o środowisko jest jednym z ważnych tematów edukacyjnych. Nauka poprzez praktyczne działania, które ma na celu rozwijanie świadomości ekologicznej, jest świetnym sposobem na zaangażowanie uczniów. Już od kilku lat uczniowie naszej szkoły biorą więc udział w programie EkoEksperymentarium, który polega na uczestnictwie w grach edukacyjnych o tematyce ekologicznej i poszukiwaniu rozwiązań, które mogłyby przyczynić się do poprawy stanu naszego środowiska. W tym roku umiejętności i wiadomości z dziedziny ekologii poprzez udział w programie zdobywali: dziewczyny i chłopcy z klasy 5a.
Katarzyna Tomczuk
2
Wycieczka klas trzecich do Sokołowa Podlaskiego
16.12.2024Uczniowie klas trzecich 16 grudnia byli na przedstawieniu w Sokołowskim Ośrodku Kultury pt. „Detektyw Pozytywka”, po przedstawieniu zwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Sokolowie Podlaskim.
Jolanta Dudek
"Mikołajkowa" wycieczka do Siedlec kl. 6b, 7a i 7b
15.12.2024Świąteczny seans w kinie "List do Świętego Mikołaja', Park Trampolin, wystawa w muzeum "PRL w Siedlcach".
11
Wycieczka klas piątych
15.12.202410 grudnia 2024 roku uczniowie klas piątych wraz z opiekunami: p. Iwoną Wyszomierską, p. Elżbietą Radomską, p. Jolantą Dudek i ks. Radosławem Kalickim udali się na wycieczkę szkolną do Siedlec. Pierwszym punktem programu było obejrzenie widowiska „Szaleni naukowcy”. To pokaz eksperymentów z różnych dziedzin wiedzy, podczas którego młodzi widzowie zobaczyli niezwykłe doświadczenia chemiczne, a także znaleźli odpowiedzi na wiele pytań. Show jest idealną alternatywą dla tradycyjnych metod edukacyjnych, to pełne humoru widowisko, które nie tylko zachwyciło kreatywnym wykonaniem, ale z pewnością rozbudziło wyobraźnię każdego młodego naukowca!
4Następnie był czas na rekreację. Najpierw uczniowie sprawdzili swoje umiejętności jazdy na łyżwach. Po godzinie szaleństw, szczęśliwi i zmęczeni zeszli z lodowiska. Kolejnym punktem programu był basen. Czas spędzony na zabawach w wodzie minął bardzo szybko. Wyjazd przyczynił się do integracji uczniów, poszerzenia wiedzy nie tylko z zakresu edukacji szkolnej, ale również życia.
Jolanta Dudek
Ogólnopolski program edukacyjny inspirowany książką Janusza Korczaka „Bankructwo małego Dżeka”
12.12.2024W listopadzie 2024 roku nasza szkoła przystąpiła do realizacji Ogólnopolskiego programu edukacyjnego inspirowanego książką Janusza Korczaka „Bankructwo małego Dżeka”.
„Program edukacyjny oparty na idei zawartej w książce Janusza Korczaka, jest odpowiedzią na problem zbyt niskiego poziomu przedsiębiorczości wśród Polaków. Współpraca wielu instytucji, wskazanie roli edukacji, promocja szerokiego rozumienia pojęcia „przedsiębiorczość” oraz podkreślenie roli świadomego społeczeństwa w rozwoju gospodarczym Polski – to główne cele naszego projektu.”
„Odbiorcami projektu są uczniowie klas 1-8 szkół podstawowych oraz pierwszych klas szkół ponadpodstawowych, dla których przygotowaliśmy różnorodne materiały edukacyjne.”
„Uczestnictwo w projekcie nie wiąże się z żadnymi opłatami ze strony uczestników projektu.”
„Formy realizacji projektu
Projekt będzie realizowany przez różnorodne formy, m.in.:
-
Lekcje prowadzone przez nauczycieli na podstawie przygotowanych materiałów edukacyjnych, m.in.: scenariuszy lekcji, prezentacji, kart pracy.
-
Konkursy skierowane do różnych grup wiekowych.
-
Ogólnopolskie lekcje on-line z ekspertami.”
Organizator i partnerzy projektu:
- Warszawski Instytut Bankowości
- Bank Pekao
- Związek Banków Polskich
Partnerem instytucjonalnym jest Związek Banków Polskich (www.zbp.pl)
Projekt został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji.
Elżbieta Radomska
-
Projekt edukacyjny z języka polskiego
12.12.202411 grudnia 2024 r. odbył się apel, na którym podsumowano realizację projektu i wręczono uczniom upominki i podziękowania.
W listopadzie 2024 r. w szkole realizowano program edukacyjny z języka polskiego dla klas 4-6. Motto projektu stanowił cytat z utworu Kornela Ujejskiego:
„O słowo polskie! Wielkie w tobie czary,
Boś się zrodziło z wiary i ofiary”.
Nad realizacją projektu czuwały nauczycielki języka polskiego: p. Elżbieta Radomska i p. Mariola Zakrzewska.
15Celem projektu było przybliżenie uczniom twórczości patriotycznej w różnych okresach dziejów Polski. Uświadomienie uczniom jak wielką moc ma słowo. Zwrócenie uwagi uczniów na: piękno mowy polskiej, znaczenie pięknego i estetycznego pisania, budzenie szacunku do Ojczyzny, uwrażliwienie na tradycję i kulturę, rozbudzenie postawy aktywnego, małego obywatela oraz wzbogacenie i urozmaicenie realizacji podstawy programowej.
Projekt realizowany był w czterech grupach tematycznych.
-
Wszyscy uczniowie klas 4-6 wykazali się umiejętnością pięknego pisania.
-
Uczniowie klas czwartych przygotowali lapbooki.
-
Uczniowie klas piątych przygotowali krótkie wierszyki -rymowanki.
-
Uczniowie klas szóstych przygotowali reklamę.
Uczniowie wykazali się pomysłowością i talentem. Dziękujemy uczniom za udział i dobry przykład dla koleżanek i kolegów.
Dziękujemy serdecznie sponsorom: Zakładom Mięsnym „Zakrzewscy”, sekretarz Miasta i Gminy Kosów Lacki Pani Danieli Prokopczuk oraz Pani Dyrektor Monice Denisiuk – Świstek za piękne upominki, które sprawiły ogromną radość wszystkim uczestnikom projektu.
-
Warsztaty kulinarne - Pieczemy pierniczki
12.12.2024W dniu 10.12.2024 r. odbyły się w naszej szkole warsztat, które zorganizowało Koło Regionalne, a przeprowadziły członkinie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kosowie Lackim. Panie Teresa Grądzka, Barbara Niemira, Lena Oleszczuk i Hanna Wykrota, wprowadziły nas one w Magiczny Świat Świąt Bożego Narodzenia. Uczestnikami zajęć byli uczniowie klas 4, którzy uważnie słuchali instrukcji, po czym z wielkim zaangażowaniem przystąpili do działań twórczych.
Wałkowanie i wycinanie pierniczków okazało się świetną zabawą, zwłaszcza dla chłopców. Upieczone ciasteczka z wielką starannością zostały udekorowane własnoręcznie ukręconym lukrem pod czujnym okiem pani Tereski i posypane kolorowymi groszkami.
Dziękujemy bardzo, wspaniałym Gościom z Koła Gospodyń, za przyjęcie naszego zaproszenia, za profesjonalizm, wrażliwość i serdeczność okazaną uczniom. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.
Nasze wypieki będzie można kupić w kolejnych dniach. Dochód przeznaczymy na cele charytatywne.
Hanna Ratyńska
Zbiórka karmy - pomóżmy zwierzakom w potrzebie!
11.12.2024Zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców do udziału w zbiórce karmy dla psów i kotów z naszego okolicznego schroniska.
Kiedy?
Od 11 grudnia do 31 stycznia
Gdzie?
Specjalne pudło znajdziecie przed wejściem do holu głównego.
Co przynieść?
Karma sucha i mokra dla psów, karma sucha i mokra dla kotów.
Można też przekazać: koce, zabawki, miski (tekstylia nie mogą posiadać guzików ani suwaków)
Każdy mały gest to wielka pomoc!
Zebrane dary przekażemy bezpośrednio do schroniska, by zwierzaki miały pełne brzuszki i ciepłe posłania.
Z góry dziękujemy za okazane serce!
Mikołajki
07.12.20246 grudnia świętowaliśmy Mikołajki. W całej szkole królował kolor czerwony oraz mikołajkowe stroje. Samorząd Uczniowski ze wsparciem Pani Dyrektor dopełnił tradycji wspólnie zapalając lampki na pięknej choince, udekorowanej ozdobami wykonanymi przez uczniów w ramach konkursu na najpiękniejszą ozdobę choinkową. Ten radosny moment uświetnił specjalny mikołajkowy układ taneczny w wykonaniu tancerek z klas 5, przygotowany przez p. I.Wyszomierską. Tym miłym akcentem dokonaliśmy uroczystego otwarcia sezonu świątecznego!
6
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
07.12.2024Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz. Pomagając innym, pomagasz i sobie.
Robert Baden – Powell
5 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To święto ludzi, którzy bezinteresownie pomagają innym, poświęcając swój czas i talenty, by zmieniać świat na lepsze.
W naszej szkole od 2016 r. działa Szkolne Koło Wolontariatu. W tym roku szkolnym należy do niego 101 uczniów z klas V-VIII.
Opiekunki Szkolnego Koła Wolontariatu - Agnieszka Winnicka i Anna Kryczka
7
Dyskoteka andrzejkowa
01.12.202428 listopada uczniowie mieli okazję wziąć udział w dyskotece andrzejkowej zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. Koło Regionalne zapewniło uczestnikom tradycyjne wróżby andrzejkowe.
7
Przyjaźń wyrażona słowem i obrazem
01.12.2024„To jest prawdziwa przyjaźń - osłaniać innych nawet kosztem siebie” – pod takim hasłem została zorganizowana szósta edycja Diecezjalnego Konkursu „Wartościowe opowieści”.
Gala podsumowująca odbyła się 27 listopada 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim. Zgromadziła organizatorów, uczestników wraz z rodzicami i opiekunami a także patronów honorowych i sponsorów nagród. Ich wręczenia dokonali: bp senior diecezji drohiczyńskiej Tadeusz Pikus, reprezentujący bpa Piotra Sawczuka, burmistrz miasta i gminy Kosów Lacki Jan Słomiak, proboszcz parafii Kosów Lacki i dziekan dekanatu sterdyńskiego ks. kan. Paweł Anusiewicz, wicestarosta sokołowski Zbigniew Czerkas, przedstawicielka Zarządu Powiatu Sokołowskiego oraz dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kosowie Lackim Ewa Olszewska, radny powiatu sokołowskiego Sylwester Rytel-Andrianik reprezentujący Senatora RP Pana Waldemara Kraskę.
19Opiekunom, którzy przygotowali uczniów oraz członkom komisji konkursowej podziękowania wręczył ks. kan. dr Krzysztof Mielnicki. Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim Monika Denisiuk-Świstek podziękowała honorowym patronom, fundatorom nagród, a także Agnieszce Steć, sprawującej dotychczas funkcję głównego koordynatora przedsięwzięcia, Agnieszce Ajdys, która przez pięć pierwszych edycji konkursu, jako dyrektor szkoły, wspierała i nadzorowała przedsięwzięcie oraz ks. kan. dr. Krzysztofowi Mielnickiemu, dyrektorowi Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie - współorganizatorowi konkursu.
Na konkurs wpłynęło łącznie 66 prac, w tym: 37 prac plastycznych w kategorii rysunek, 18 prac plastycznych w kategorii kolaż, wydzieranka, 4 grafiki komputerowe - plakaty oraz 7 prac literacko-medialnych - wierszy. Uczniowie reprezentowali 12 szkół podstawowych z terenu diecezji drohiczyńskiej i spoza jej granic. Zaangażowanych w pracę było 19 opiekunów. Uczestnicy konkursu wykazali się ogromnym zaangażowaniem oraz pięknymi i oryginalnymi pomysłami, zamkniętymi w pracach plastycznych, literackich i multimedialnych.
Temat tegorocznego konkursu ukazywał wartość przyjaźni. Opiera się ona na wzajemnym zaufaniu, wsparciu, akceptacji i lojalności. Stanowi fundament życia człowieka. Niezwykle ważna w historii życia kard. Stefana Wyszyńskiego była przyjaźń ze św. Janem Pawłem II. Dojrzewała ona powoli i wielokrotnie była wystawiana na próbę. Obydwaj byli ludźmi miłującymi i sprawiedliwymi. Okazywali sobie wielki szacunek i oddanie, a zarazem każdy z nich był po prostu sobą.
Główne cele konkursu to: kultywowanie duchowego dziedzictwa bł. Stefana Wyszyńskiego oraz św. Jana Pawła II; kształtowanie postaw i promowanie wartości chrześcijańskich, którym byli wierni ci wielcy Polacy; zachęcenie młodych ludzi do zapoznania się z historią pielgrzymki św. Jana Pawła II do Drohiczyna - 10 czerwca 1999 r. oraz propagowanie wśród dzieci i młodzieży zdrowego stylu życia.
Organizatorami konkursu byli: Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie i Fundacja MATER.
Konkurs honorowym patronatem objęli: bp drohiczyński Piotr Sawczuk, senator RP Waldemar Kraska, burmistrza miasta i gminy Kosów Lacki Jan Słomiak, Akademia Katolicka w Warszawie, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Kosowie Lackim i dziekan dekanatu sterdyńskiego ks. kan. Paweł Anusiewicz.
Nagrody ufundowali: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kosowie Lackim, Fundacja MATER, Wydawnictwo JEDNOŚĆ, senator RP Waldemar Kraska oraz starostwo powiatowe w Sokołowie Podlaskim. Głównymi koordynatorami konkursu były: Agnieszka Steć i Agnieszka Winnicka.
Idea Diecezjalnego Konkursu „Wartościowe opowieści” zrodziła się już w 2019 r. Inicjatorkami były nauczycielki Szkoły Podstawowej w Kosowie Lackim Agnieszka Winnicka oraz Agnieszka Steć, która była jednocześnie główną pomysłodawczynią. Obie panie wspólnie ustaliły, że skoro Szkoła nosi imię Stefana Kardynała Wyszyńskiego, to należy głębiej skupić się na życiu i działalności błogosławionego, a zwłaszcza zwrócić uwagę dzieci i młodzieży na wartości, którym wierny był Prymas Tysiąclecia.
Do działania zachęcił je ks. dr Krzysztof Mielnicki – współorganizator konkursu, który zaproponował, aby kolejne edycje odbywały się pod inną nazwą oraz skupiały się na wartościach życia człowieka. W ten sposób odbyły się kolejne edycje: „Pokój światowy zaczyna się od pokoju naszego serca”, „Wolność jest w nas”, „Rodzina naszą pierwszą szkołą miłości”, „Niepełnosprawny – nie znaczy nieszczęśliwy”, „Życie trzeba przeżyć godnie, bo jest tylko jedno”.
Agnieszka Winnicka
Dzień Misia
01.12.202425 listopada uczniowie klas 1-3 obchodzili Dzień Misia. Dzień ten pełen był wesołych zabaw, "misiowych" zadań i kolorowanek. Podczas zajęć dzieciom towarzyszyły ulubione pluszaki. Było bardzo miło i przytulaśnie!
Irena Rytel
1
Archiwum Aktualności