•         Pierwsza polska szkoła powszechna powstała w Kosowie Lackim w 1918r. na gruncie czteroklasowej szkoły rosyjskiej. Jej organizatorem i pierwszym kierownikiem była pani Anna Filipowska. Szkoła mieściła się wówczas w drewnianym budynku w Hulidowie. W 1921 roku budynek spłonął. Dopiero w 1922 r. na poddaszu jednej z kamienic uruchomiono naukę dla dwóch klas, następnie z pomocą rodziców w ciągu trzech lat zorganizowano szkołę siedmioklasową. W 1926 roku rozpoczęto budowę nowego, istniejącego do dziś, budynku szkoły. Oddano go do użytku w roku szkolnym 1928/1929. Naukę rozpoczęło w nim 586 uczniów pochodzenia polskiego i żydowskiego.

Szkoła w Kosowie Lackim była wówczas jedną z najlepiej wyposażonych w powiecie sokołowskim. W pierwszych dniach września 1939r. budynek szkolny zajęło wojsko niemieckie i stacjonowało w nim do końca wojny. Dzieci w tym czasie uczyły się w budynkach prywatnych i uczestniczyły w pracy tajnych kompletów nauczania.

Po wojnie, przy pomocy rodziców, dzieci, nauczycieli i władzy – kierownictwo uruchomiło pracę szkoły. Wkrótce okazało się, że nie jest ona w stanie pomieścić coraz większej liczby uczniów (ponad 500). Toteż w latach 1962/1963 dobudowano nowe skrzydło budynku, a stare wyremontowano. Prace budowlane wznowiono latach osiemdziesiątych, dobudowując salę gimnastyczną. W roku szkolnym 1974/1975 Szkoła Podstawowa w Kosowie Lackim stała się Zbiorczą Szkołą Gminną.

W 1975 roku zmodernizowano boisko szkolne, uporządkowano teren wokół budynku szkolnego, wykonano betonową podmurówkę oraz ogrodzenie ze stali. W roku szkolnym 1999/2000 przeżyła kolejną reformę oświatową. Ośmioletnie szkoły podzielono na sześcioletnie szkoły podstawowe i trzyletnie gimnazja. Przez cztery lata w budynku szkoły mieściła się szkoła podstawowa i gimnazjum. 3 czerwca 2002 roku szkoła otrzymała imię Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Była to jedna z najważniejszych uroczystości w historii Kosowa Lackiego. Honorowym gościem był Prymas Polski kardynał Józef Glemp. We wrześniu 2009 roku oddano do użytku wielofunkcyjne boisko do gry w piłkę nożną oraz do tenisa i siatkówki. Obecnie szkoła jest ciągle wyposażana w nowoczesne pomoce.