Pani Katarzyna Winiarska, edukatorka z POLIN, przeprowadziła warsztaty, podczas których uczniowie klasy VI B wzięli udział w fabularyzowanej grze narracyjnej "Miasteczko Malki". Gracze wcielili się w postać Antka – współczesnego 12-latka, który niespodziewanie przenosi się 100 lat w przeszłość. Trafia do miasteczka gdzie obok siebie żyją Polacy i Żydzi. Przewodniczką chłopca jest 11-letnia Żydówka – Malka.
Uczestnicy wspólnie „zwiedzili” miasteczko, poznając żydowskie tradycje, święta, kuchnię i realia życia codziennego. Uczniowie wykonali wiele zadań: odszukiwali, wybierali, poznawali zdjęcia archiwalne, judaika i inne przedmioty związane z kulturą żydowską, które zostały przywiezione z Muzeum POLIN w tytułowym pudełku. Ponadto uczniowie przygotowali wystawę plakatów związanych z omawianą tematyką.
W ostatniej części warsztatów dziewczęta i chłopcy odwiedzili Wirtualny Sztetl Muzeum POLIN oraz zaprezentowali informacje na temat ludności żydowskiej w Kosowie Lackim i zachowanych zabytków.
Uczniowie klasy VI B wykazali się bogatą wiedzą, zaangażowaniem i kreatywnością – co wielokrotnie podkreślała pani edukatorka.
Następnie p. Katarzyna Winiarska poprowadziła warsztaty dla edukatorów Muzeum Treblinka oraz nauczycieli naszej szkoły dotyczące wykorzystania materiałów edukacyjnych "Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki".
Zajęcia wzbogaciły wiadomości i umiejętności uczniów oraz warsztat pracy nauczycieli . Dorosłym uczestnikom dały możliwość wymiany doświadczeń.
Dla wszystkich było to niezwykle ważne spotkanie na temat różnorodności i wielokulturowości dawnej Polski.
Anna Kryczka i Agnieszka Winnicka