16 maja 2025r. uczniowie klas: VIII A, VIII B i VII A udali się do Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944). Opiekę sprawowały panie: Anna Kryczka, Agnieszka Winnicka i Katarzyna Kurowicka.
Zwiedzanie, pod kierunkiem pana przewodnika, rozpoczęliśmy od obejrzenia wystawy ukazującej historię Obozu Zagłady Treblinka II oraz Karnego Obozu Pracy Treblinka I. Ogromne wrażenie zrobiły na uczniach eksponaty oraz zaprezentowane filmy, zwłaszcza animacja o psie komendanta obozu Franza Stangla. Barry „stał się dziką bestią działającą na podobieństwo swojego właściciela i na jego rozkazy” . Bernardyn był agresywny tylko w obecności okrutnego Stangla.
Następnie udaliśmy się na teren Obozu Zagłady. Kolejnym punktem było odwiedzenie Drzewka Pamięci zasadzonego w Lesie Korczakowskim przez uczniów naszej szkoły 12.04. 2023 r. Na koniec zwiedziliśmy teren Karnego Obozu Pracy.
Holocaust – niewyobrażalna zbrodnia hitlerowskich nazistów, którzy piękne lasy Wólki Okrąglik przekształcili w jedno z najokrutniejszych miejsc w historii ludzkości – Treblinkę. W Obozie Zagłady naziści wymordowali ponad 800 000 osób z Europy, głównie pochodzenia żydowskiego, a także Romów i Sinti. Karnego Obozu Pracy Treblinka I nie przeżyło ponad 10 000 Polaków. Wśród nich są dwaj przodkowie naszych uczennic - Władysław Buczyński i Aleksander Nowak.
Zwiedzanie Muzeum Treblinka było niezwykle poruszającą lekcją historii. Niewyobrażalna zbrodnia, która miała miejsce tuż obok nas, nie powinna się wydarzyć i nie może się powtórzyć!
Zacytujmy wypowiedź jednej z uczestniczek naszej wycieczki:
„Jestem bardzo wdzięczna, że żyję w wolnym kraju i nie spotykają nas teraz tak ogromne tragedie jak w czasach wojny.”
Szowinizm, antysemityzm i ksenofobia spowodowały, że ludzie stali się bestiami i... wymordowali innych ludzi.
UFAMY, ŻE PRZYJDZIE CZAS, W KTÓRYM WOJNY, OKRUCIEŃSTWO, ZŁO I NIETOLERANCJA STANĄ SIĘ HISTORIĄ…
NIGDY WIĘCEJ…
Anna Kryczka, Agnieszka Winnicka, Katarzyna Kurowicka