• Jest taki dzień

            22.12.2022

            W klimacie nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i blasku lampionów w dniu 22 grudnia 2022 roku w naszej szkole celebrowaliśmy ten piękny czas: zaproszeni rodzice, nauczyciele, wszyscy uczniowie naszej szkoły i najważniejsi w tym dniu - mali artyści. Uczniowie klas trzecich przedstawili program artystyczny podkreślający wyjątkowość Świąt Bożego Narodzenia zatytułowany „Jest taki Dzień”. Pastorałki, kolędy, biblijne postacie, śpiew solistów i wiersze w wykonaniu uczniów wzruszały, cieszyły i wprowadzały magię na scenie. Wyjątkowo zaprezentowały się uczennice klasy 3a w tańcu Aniołów do melodii „Noel”.Rozważając tajemnicę Bożego Narodzenia zostaliśmy przeniesieni myślą i sercem do Ziemi Świętej snując głębokie refleksje nad ,,cudem świętej nocy’’, gdzie w ubogiej stajence narodził się Jezus. A my, tradycyjnie, przy blasku choinki, rozświetlającej mrok i przy melodii kolęd w tajemną noc doznaliśmy wigilijnego czaru, wywołującego niesamowite wzruszenie. Tym akcentem zaprosiliśmy wszystkich do przełamania się opłatkiem, symbolem pojednania i zgody między ludźmi, znakiem przyjaźni i miłości. Po programie artystycznym odbyły się Klasowe Wigilie i spotkania z Mikołajem.

            Piękne przeżycia i miłe doznania zawdzięczamy nauczycielom zaangażowanym w to przedsięwzięcie: p. Jadwidze Kędzior, p. Ewie Ratyńskiej, p. Iwonie Wyszomierskiej i księdzu Grzegorzowi Zasłonce oraz uczniom klas III.

          • Kiermasz bożonarodzeniowy

            19.12.2022

            W niedzielę, 11.12.2022r., uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu oraz członkowie Koła Regionalnego, pod opieką dyrekcji i nauczycieli zorganizowali kiermasz, który odbył się przy kosowskim kościele parafialnym. Wolontariusze przy udziale rodziców upiekli mnóstwo pysznych i pięknych pierniczków. Maja wykonała niezwykłe świece. Było zimno, sypał śnieg, mimo to humory nam dopisywały. Kiermasz kontynuowaliśmy przez trzy kolejne dni w szkole. Ze sprzedaży pierniczków i świec ekologicznych uzyskaliśmy 3656,45 zł. Dochód zostanie przeznaczony na cele charytatywne, przede wszystkim pokrycie kosztów „adopcji na odległość” Mary Grace z Filipin, która jest podopieczną naszej szkoły od 2017 roku oraz pomoc uczniom naszej szkoły.

            SKŁADAMY SERDECZNE PODZIĘKOWANIA KS. PROBOSZCZOWI PAWŁOWI ANUSIEWICZOWI, KS. GRZEGORZOWI ZASŁONCE I KS. TOMASZOWI ŁAPIŃSKIEMU ZA OKAZANE WSPARCIE.

            GORĄCO DZIĘKUJEMY NASZYM UCZNIOM ORAZ ICH RODZINOM ZA OGROMNE ZAANGAŻOWANIE W PRZYGOTOWANIE SŁODKOŚCI I ŚWIEC ORAZ FOTORELACJĘ Z KIERMASZU.

            DZIĘKUJEMY DYREKCJI, NAUCZYCIELOM I PRACOWNIKOM SZKOŁY ZA POMOC W ZORGANIZOWANIU PRZEDSIĘWZIĘCIA.

            PIĘKNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM OSOBOM ZA OKAZANĄ ŻYCZLIWOŚĆ ORAZ FINANSOWE WSPARCIE AKCJI POPRZEZ ZAKUP NASZYCH WYROBÓW.

            Agnieszka Winnicka, Anna Kryczka

          • Zwyciężyliśmy w konkursie „PROJEKT: SZKOŁA!”

            14.12.2022

            Nasza szkoła zajęła 1. miejsce w województwie mazowieckim

            „Lekcja o Funduszach Europejskich VI” to projekt Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Nasza szkoła zgłoszona przez panią dyrektor Agnieszkę Ajdys została zakwalifikowana do projektu! W ramach akcji otrzymalismy pakiet materiałów edukacyjnych (w tym gry planszowe i broszury). Pani Monika Denisiuk-Świstek przeprowadziła tytułowe Lekcje o Funduszach Europejskich w klasach 8a i 8c. Tematem przewodnim tegorocznej edycji był rozwój lokalny. Uczniowie dowiedzieli się czym jest rozwój lokalny, w jaki sposób rozwijają się ich miejscowości, a także poznali sposoby wyrażania swoich potrzeb jako mieszkańców. Założeniem projektu było zachęcenie uczniów do angażowania się w rozwój swoich miejscowości. W ramach projektu można było nieobligatoryjnie wziąć udział w konkursie „PROJEKT: SZKOŁA!”, w którym należało zgłosić ciekawy pomysł na inwestycję w szkole lub jej okolicy.

            Projekt przygotowany przez Panią Monikę Denisiuk-Świstek z uczniami pt. „KOSÓWLANDIA – park rekreacyjno-sportowy” okazał się być dużym sukcesem. Znaleźliśmy się w gronie laureatów konkursu plasując się na 1. miejscu w województwie mazowieckim. Dzięki zaangażowaniu nauczyciela prowadzącego lekcje, a także uczniom, którzy wraz z nim pracowali nad projektem - do naszej placówki trafiła nagroda w postaci monitora interaktywnego w komplecie z głośnikami, dzieki któremu lekcje będą jeszcze ciekawsze. Organizatorzy nie zapomnieli również o zaangażowaniu nauczyciela prowadzącego, który otrzymał nagrodę rzeczową.

            Serdecznie gratulujemy p. Monice Denisiuk-Świstek wraz z zaangażowanymi uczniami oraz dziękujemy za trud włożony w opracowanie projektu i udział w konkursie.

            Agnieszka Ajdys

          • „PROFESOR FRANCISZEK KOBRYŃCZUK. UCZONY – MISTRZ – PRZYJACIEL"

            14.12.2022

            3 grudnia uczniowie naszej szkoły wraz z p. dyrektor Agnieszką Ajdys oraz opiekunkami Koła Regionalnego p. Katarzyną Kurowicką i p. Małgorzatą Łach uczestniczyli w wieczorze wspomnień, który był poświęcony jednej z najbardziej znanych postaci  Podlasia- profesorowi Franciszkowi Kobryńczukowi. Dla uczniów naszej szkoły znany jest przede wszystkim jako poeta. Co roku uczestniczymy w cyklicznym Konkursie Poetyckim, który ma na celu popularyzację dorobku literackiego F. Kobryńczuka i innych poetów z naszego regionu. Tym razem, dzięki wspomnieniom p. Moniki Jurczak (bratanicy), Janusza Kornatowskiegop (kolegi ze studenckiej ławy i przyjaciela), dr. hab. Michała Skibniewskiego (dziekana Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW) oraz Piotra Siemieniuka- lekarza weterynarii i poety, a przy tym ucznia prof. Kobryńczuka, inicjatora i współorganizatora spotkania, poznaliśmy bliżej Człowieka o nieprzeciętnej osobowości. Ze wspomnień dowiedzieliśmy się, że pozostawił po sobie ceniony dorobek naukowy, był świetnym dydaktykiem i wspaniałym przyjacielem.

            Pan Witold Radomski wykonał cztery piosenki do tekstów prof. Franciszka Kobryńczuka, a Maja Wiśniewska -uczennica klasy 8c, laureatka konkursu poetyckiego jego imienia, wyrecytowała  wiersz „Anatomia”. Na zakończenie Grzegorz Madajczak, odczytał fragment niepublikowanych "Moich godzinek" oraz wiersz "Anatomii ucz się wierszem". To był niezwykły wieczór, w pamięci nas wszystkich zostaną piękne wspomnienia.

            Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

            "Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

             

            Małgorzata Łach

          • „WODA ŻYCIEM”

            12.12.2022

            Dnia 25 listopada w świetlicy dla chętnych uczniów klas 1 -3 odbyły się zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej realizowanej w naszej szkole pt.: „DLA NASZEJ PLANETY”. Zajęcia, których celem była promocja działań ekologicznych, przygotowały i przeprowadziły uczennice klasy 8b - Maja i Klaudia.

            Zadaniem uczestników zajęć było rozwiązanie krzyżówki pt.: „Woda życiem”. Z wielkim zaangażowaniem i ciekawością uczniowie przystąpili do odgadywania haseł. Wiedzieli między innymi o tym, że jednym ze sposobów oszczędzania wody jest zbieranie deszczówki do beczki, że Dzień Wody obchodzimy 22 marca oraz, że lepiej brać prysznic niż kąpiel w dużej ilości wody. Wszyscy poradzili sobie świetnie z zadaniem, oczywiście z niewielkim wsparciem organizatorów akcji.

            Katarzyna Tomczuk

          • Pierwsza Sesja Młodzieżowej Rady Miasta i Gminy Kosów Lacki

            08.12.2022

            W dniu 30 listopada odbyła się I Sesja Młodzieżowej Rady Miasta i Gminy Kosów Lacki rozpoczynająca piątą kadencję działalności tego organu samorządowego. Wyłonieni w wyborach przedstawiciele młodzieży złożyli ślubowanie. Radnymi MRMiG reprezentującymi Szkołę Podstawową w Kosowie Lackim są: Martyna Badura, Patrycja Grzymała, Francieszek Omieciuch, Bartosz Sarna, Karolina Strzała, Michał Szymański i Maja Trzcińska. Młodzież wybrała spośród siebie władze - wiceprzewodnicząca została Patrycja Grzymała, sekretarzem Maja Trzcińska. W skład Komisji Rewizyjnej weszli: Franciszek Omieciuch i Michał Szymański.
            Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Kosów Lacki Wiesław Wiśniewski i Burmistrz Jan Słomiak pogratulowali młodym radnym wyboru, życząc owocnej pracy i satysfakcji z wykonywanej funkcji na rzecz środowiska lokalnego. 
            Przyłączamy się do życzeń, mamy nadzieję, że Wasza zaangażowanie i młodzieńczy entuzjazm przyczynią się do rozwoju naszej małej Ojczyzny.

            Anna Kryczka

          • Mikołajki

            06.12.2022

            6 grudnia świętowaliśmy Mikołajki. Wszędzie można było dostrzec czerwone czapeczki, elfy, renifery i liczne akcenty bożonarodzeniowe. Grupa taneczna przygotowana przez p. Iwonę Wyszomierską zatańczyła taniec mikołajkowy. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego uroczyście zapaliła lampki na szkolnej choince, rozpoczynając tym samym oficjalnie świąteczny czas w naszej szkole. Pani Dyrektor, jako posłaniec Świętego Mikołaja rozdała wszystkim grzecznym dzieciom słodkie niespodzianki. Wszystkim udzieliła się wspaniała atmosfera zbliżających się Świąt.

            Irena Rytel

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

            03.12.2022

            Co roku 20. listopada obchodzony jest Ogólnopolski i Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują różne działania w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa są łamane. To radosny dzień z bardzo poważnym przesłaniem. Święto upamiętnia rocznicę uchwalenia w 1989r. przez ONZ Konwencji o prawach dziecka, gwarantującej ich respektowanie niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia. 

            Inicjatorem powstania tego dokumentu jest Polska.

            21. listopada 2022r., po raz drugi włączyliśmy się w kampanię MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA Z UNICEF. Przygotowywaliśmy się do niego przez cały tydzień. Wychowawcy oraz inni nauczyciele prowadzili z uczniami różnorodne zajęcia dotyczące praw i obowiązków. Wyjątkowość tego wydarzenia polegała m.in. na tym, że wspólnie świętowali polscy i ukraińscy uczniowie Szkoły Podstawowej w Kosowie Lackim.

            21 listopada królował kolor niebieski – symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na kuli ziemskiej.

            Agnieszka Winnicka i Anna Kryczka

          • Zakup książek i sprzętu do biblioteki

            03.12.2022

            W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, z którego otrzymaliśmy fundusze na zakup nowych książek. Przy ich wyborze zostały uwzględnione propozycje uczniów, rodziców i nauczycieli. Księgozbiór naszej biblioteki powiększył się o 375 woluminów o wartości 7500 zł. Przybyło nam na półkach wiele brakujących lektur, w szczególności dla klas I-III, książek o tematyce historycznej, a także nowości wydawniczych dla dzieci i młodzieży. Zgodnie z wytycznymi Programu zakupiono też książki na potrzeby uczniów niepełnosprawnych. To książki z dużą czcionką, pisane prostym językiem, z bogatą szatą graficzną oraz książki o treści terapeutycznej. Ponadto do biblioteki został zakupiony sprzęt komputerowy i program do obługi bibliotek “e-Biblio”. Już niedługo uczniowie naszej szkoły nie wychodząc z domu będa mogli zarezerwować interesująca ich książkę.

            Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.