• 26 września – Europejski Dzień Języków

            26.09.2023

            Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy. Do Europejczyków z 46. państw, kierowany jest apel o podejmowanie nauki większej liczby języków obcych. Różnorodność językowa stanowi ważny aspekt dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu, a promowanie wielojęzyczności może przyczynić się do głębszego wzajemnego zrozumienia pomiędzy przedstawicielami poszczególnych kultur.

             

            Europejski Dzień Języków obchodzony był również w naszej szkole. Tego dnia, nauczycielki języków obcych p. Irena Rytel, p. Joanna Połok i p. Krystyna Górska na zajęciach przeprowadziły z uczniami pogadanki, na temat korzyści wynikających z nauki języków obcych. Chętni uczniowie przyczynili się także do powstania interesującej gazetki, zawierającej np. ciekawostki językowe.

            Krystyna Górska

          • Zło dobrem zwyciężaj!

            15.09.2023

            W Uroczystość Podwyższenia Krzyża w Drohiczynie odbył się kolejny Diecezjalny Dzień Młodzieży pod hasłem „ Zło dobrem zwyciężaj”, na który udali się uczniowie kl. 7 i 8 pod opieką ks. Grzegorza Zasłonki, pań: Małgorzaty Łach i Agnieszki Winnickiej oraz pana Tadeusza Gąsiorowskiego.

            Młodzież miała okazję wziąć udział w integracji, wysłuchać świadectwa Piotra Bylina czyli Edzia RAP oraz bawić się na koncercie zespołu Małe TGD. Najważniejszą części Diecezjalnego Dnia Młodzieży była Eucharystia, której przewodniczył ks. bp Piotr Sawczuk. Po obiedzie, który był w ogrodach seminaryjnych  w bardzo dobrych nastrojach powróciliśmy do domu. Dziękujemy, że mogliśmy wziąć udział w tak pięknym i ubogacającym wydarzeniu.

            Ks. Grzegorz Zasłonka

            Zdjęcia: Ks. Grzegorz oraz ze strony www.drohiczynska.pl

        • Narodowe Czytanie 2023
          • Narodowe Czytanie 2023

            13.09.2023

            11 września, w poniedziałek, nasza szkoła dołączyła do corocznej akcji wspólnego czytania wybranej lektury. Podczas tegorocznego Narodowego Czytania, odbywającego się już po raz dwunasty, czytaliśmy "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę powstania styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest  w 2023 roku.  Fragmenty utworu zaprezentowali przedstawiciele Rodziców, nauczyciele i uczniowie. 

            Słuchaczami byli wszyscy uczniowie klas 5-8. Na koniec, każdy, kto chciał  mógł  otrzymać pamiątkową pieczątkę Narodowego Czytania "Nad Niemnem".  Wszystkim dziękujemy za udział w duchowej uczcie i czekamy na 13.ogólnopolską akcję  promującą najpiękniejsze dzieła literatury i czytelnictwo.

            Wydarzenie  zostało zorganizowane w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

             

            Małgorzata Łach

        • Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat
          • Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat

            11.09.2023

            W piątek, 8 września 2023r., w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Moniką Samuel - autorką publikacji o tematyce historycznej, pracownikiem Działu naukowo – wydawniczego Muzeum Treblinka. Zajęcia odbyły się na prośbę dyrekcji i nauczycieli naszej szkoły w ramach upamiętnienia Polaków ratujących ludność żydowską od zagłady podczas II wojny światowej. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas siódmych i ósmej.

            Pani Monika Samuel w sposób bardzo ciekawy i poruszający przedstawiła losy Wiktorii i Józefa Ulmów z Markowej na Podkarpaciu. Ulmowie przyjęli do swojego domu osiem osób pochodzenia żydowskiego i z największym poświęceniem przez półtora roku dawali im schronienie, mając świadomość, że za pomoc Żydom groziła śmierć.

            Tuż przed świtem 24 marca 1944 r. do Markowej przyjechali z Łańcuta niemieccy żandarmi wraz z granatową policją. Na poddaszu znaleźli ukrywane osoby. Rozległy się strzały. W ciągu kilkunastu minut z rąk żandarmów zginęli wszyscy członkowie rodziny: Józef Ulma, jego żona Wiktoria będąca w zaawansowanej ciąży, ich sześcioro dzieci oraz wszyscy ukrywający się Żydzi.

            13 września 1995 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował pośmiertnie Józefa i Wiktorię Ulmów tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata

            W 2016 r. w Markowej otwarto  muzeum ich imienia, które poświęcone jest wszystkim Polakom ratującym Żydów w czasie Zagłady.

            Od 2018 r. w rocznicę tragicznych wydarzeń w Markowej – 24 marca – decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

            Beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci odbędzie się 10 września 2023r. w Markowej, w miejscu ich męczeńskiej śmierci. 

            Pani Monika Samuel podkreśliła także poświęcenie mieszkańców naszej okolicy, którzy ratowali Żydów od zagłady.

            Spotkanie stało się niezwykle pouczającą i poruszającą lekcją historii.


            Składamy serdeczne podziękowanie Pani Monice Samuel za przekazaną wiedzę na temat Rodziny Ulmów oraz mieszkańców naszej okolicy, którzy ratowali swych rodaków narodowości żydowskiej.

            Dziękujemy za wielokrotnie wypowiedziane słowa: „Najważniejszy jest drugi człowiek!”.

            Spotkanie z p. monika Samuel zostało zorganizowane w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.

            Anna Kryczka, Agnieszka Winnicka

          • ZAPROSZENIE

            10.09.2023

            ZAPRASZAMY

            uczniów szkół podstawowych

            do udziału w V Edycji Diecezjalnego Konkursu

            WARTOŚCIOWE OPOWIEŚCI.

            Życie trzeba przeżyć godnie, bo jest tylko jedno.”

            Honorowy Patronat:

            Ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej, Ks. Biskup Piotr Sawczuk,

            Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Waldemar Kraska,

            Burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki, Jan Słomiak,

            Proboszcz Parafii Kosów Lacki, Dziekan dekanatu Sterdyńskiego, Ks. Paweł Anusiewicz

            Akademia Katolicka w Warszawie,

             

            Organizatorzy konkursu:

             

            - Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim

            - Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie

            - Fundacja MATER

             

            Szczegółowe informacje (regulamin konkursu wraz z załącznikami) znajdują się pod adresem: www.katecheza.drohiczynska.pl