• Podsumowanie projektu Międzynarodowej Mobilności Uczniów Erasmus+ "W drosze na szczyt"

            26.06.2023

            21 czerwca 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim odbyło się podsumowanie projektu Międzynarodowej Mobilności Uczniów Erasmus+ pod hasłem W drodze na szczyt. Podczas wyjazdu uczniowie poznali kulturę grecką, zasady zdrowego odżywiania i stylu życia. Doskonalili kompetencje językowe i technologię informacyjną. Podczas uroczystości młodzież zaprezentowała sztukę teatralną przygotowaną w Grecji pt. Poznajmy się bliżej. Przedstawiła prezentację multimedialną na temat pobytu w Grecji. Honorowym gościem podsumowania był minister zdrowia Pan Waldemar Kraska - przyjaciel szkoły. W uroczystości wzięli udział: Pan Jan Słomiak - burmistrz miasta i Gminy Kosów Lacki, Pani Angelika Grabowska - przedstawiciel gminy do spraw oświaty, Pani Dorota Strzała - dyrektor CUW -u, Pani Agnieszka Ajdys - dyrektor szkoły, nauczyciele i uczniowie. Realizatorzy projektu dziękują osobom zaangażowanym w organizację wyjazdu i umożliwienie przeżycia niezapomnianych chwil. Grecja już na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

          • Finał konkursu recytatorskiego

            26.06.2023

            Dnia 6 czerwca 2023 r. w Sali Białej MOK w Siedlcach odbył się finał XXXIX Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci i Młodzieży im. Kornela Makuszyńskiego. Konkurs ten od wielu lat cieszy się dużą popularnością i gromadzi niemałą liczbę uczestników z całego regionu dawnego województwa siedleckiego.

            I właśnie w finale konkursu zaprezentowała się uczennica naszej szkoły-Weronika Karendys z kl. Vb, która zdobyła wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy i życzymy Weronice kolejnych sukcesów!!!

            Małgorzata Łach

          • Grant Fundacji KPMG dla naszej szkoły!

            24.06.2023

            W r. szk. 2022/2023 Fundacja KPMG, w drodze konkursu, przyznała Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim, grant edukacyjny w zakresie dofinansowania jednodniowego wyjazdu do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

            Fundacja KPMG w Polsce prowadzi działania na rzecz dzieci i młodzieży celem wyrównania szans edukacyjnych i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Rozwija talenty, wspiera szkoły, tworzy przyjazne zasoby edukacyjne.

            9 maja 2023 r. odbyła się szkolna wycieczka do Warszawy klas 8a, 8b i 8c. Opiekę sprawowały panie Agnieszka Dmowska, Anna Kryczka i Monika Denisiuk-Świstek.

            W Centrum Nauki Kopernik zwiedziliśmy wystawę „Przyszłość jest dziś”. Pomaga ona poznać i zrozumieć wyzwania współczesnego świata w całej ich złożoności. Ukazuje różne rozwiązania technologiczne i zachęca do spojrzenia na nie w sposób krytyczny. Zwraca także uwagę na relacje między osobistymi wartościami i wartościami innych ludzi. Największą atrakcją w CNK jest najbardziej zaawansowany robot humanoidalny na świecie! Ma twarz Mikołaja Kopernika. Jest wysoki (190 cm) i waży 100 kg, choć na to nie wygląda. Dzięki sztucznej inteligencji potrafi porozmawiać o wszystkim i radzi sobie z najtrudniejszymi pytaniami.

            Młodzież z naszej szkoły uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych. W kilkuosobowych zespołach, pod okiem specjalistów wykonała samodzielnie ciekawe, a niekiedy także niesamowite doświadczenia.

            W planetarium obejrzeliśmy seans pt. „Jesteśmy Strażnikami”. Jest to film ukazujący piękno naszej planety, jak i przedstawiający ważny edukacyjny przekaz. Podczas tego seansu dowiedzieliśmy się, jak satelity i badania naukowe pomagają nam lepiej rozumieć związki między działalnością człowieka a zmianami klimatu.

            Uczestnicy wycieczki mieli również dofinansowany obiad w restauracji.

            Pobyt w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie był bardzo udany. Mamy nadzieję, że jeszcze tam wrócimy…

            Monika Denisiuk-Świstek

          • Wizyta w Banku Spółdzielczym

            24.06.2023

            Uczniowie klas I z opiekunami SKO oraz nauczycielami wspomagającymi odwiedzili 20. czerwca Bank Spółdzielczy w Kosowie Lackim, gdzie dyrektor oraz pracownice banku zapoznały je z działalnością tej instytucji. Pierwszoklasiści dowiedzieli się na czym polega praca w banku, w jaki sposób przelicza się banknoty i za pomocą jakiego urządzenia można sprawdzić, czy dany banknot nie jest fałszywy. Miały również okazję zobaczyć bankomat zarówno od strony wewnętrznej jak i zewnętrznej. Podczas tej wycieczki dzieci dowiedziały się też jakie są formy płatności, podkreślono znaczenie konta bankowego i karty bankomatowej we współczesnym świecie. Na koniec od pracownic banku otrzymały cukierki, a od Pani dyrektor certyfikaty Małego Bankowca.

            Beata Choińska

        • UPAMIĘTNIENIE POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓW Z HOLOKAUSTU
          • UPAMIĘTNIENIE POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓW Z HOLOKAUSTU

            24.06.2023

            Mieszkamy w szczególnym miejscu, w małym podlaskim miasteczku na pograniczu Mazowsza. W miejscowości, która przez wieki była także Sztetlem – skupiskiem ludności żydowskiej. W Kosowie Lackim przez lata zgodnie mieszkali chrześcijanie i ludność wyznania mojżeszowego. Jeszcze przed II wojną światową w szkole podstawowej na ulicy Polnej uczyły się dzieci katolickie i żydowskie. Wichry historii sprawiły, że Kosów Lacki znalazł się tuż obok piekła Holocaustu, który rozegrał się w Treblince. Z rozkazu Hitlera Żydzi mieli zostać wymordowani. Rodakom za pomoc ludności judaistycznej groziła śmierć. W Kosowie i okolicy znaleźli się odważni Polacy ratujący Żydów. Im poświęcimy cykl zajęć, w których wezmą udział uczniowie. Przedstawimy także losy rodziny Ulmów.

            Z inicjatywy i na prośbę dyrekcji i nauczycieli naszej szkoły pierwszy wykład na temat relacji polsko-żydowskich w Kosowie Lackim w latach 1918 – 1945 wygłosił pan Artur Ziontek. Pan Ziontek jest historykiem, regionalistą, autorem wielu publikacji, m.in. książki Żydzi Kosowa Lackiego. Prowadzący przekazał cenną wiedzę i zaprezentował pamiątki po kosowskich Żydach - dokumenty, wycinki prasowe oraz cenny zwój Tory. To niezwykle pouczające spotkanie odbyło się 15.06.2023r. w M-GOK-u w Kosowie Lackim, uczestniczyli w nim uczniowie klas szóstych i siódmej pod opieką pani dyrektor i pedagogów.

            Za zgodą autora, pana Artura Ziontka umieszczamy link do prezentacji Żydzi Kosowa Lackiego i zachęcamy do obejrzenia! 

            Spotkanie z autorem publikacji "Żydzi Kosowa Lackiego" odbyła się w ramach realizacji Narodowego Programu rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.

            Anna Kryczka i Agnieszka Winnicka

        • Wycieczka do Drohiczyna
          • Wycieczka do Drohiczyna

            22.06.2023

            W poniedziałek 29.05.2023r. uczniowie z klas: IVB, VB i VA wyruszyli na wycieczkę do Drohiczyna - historycznej stolicy Podlasia. Opiekę sprawowały panie: Monika Denisiuk - Świstek, Agnieszka Dmowska, Anna Kryczka i Irena Rytel.

            Pod kierunkiem Pana Przewodnika zwiedziliśmy, m.in.:

            - Nadbużański Park Kulturowo Historyczny - Bug Pogranicze Kultur i Religii, w którym dzięki Wystawie historyczno – archeologicznej wzbogaciliśmy swoją wiedzę na temat przeszłości i wielokulturowości ziemi drohiczyńskiej .- Ośrodek Edukacji Ekologicznej Puszczyk

            - Nadbużańskie Centrum Turystyki Kajakowej- Wystawę starych motocykliSą to nowocześnie urządzone miejsca z bogatymi eksponatami i interaktywnymi atrakcjami dla uczniów.

            Udaliśmy się także na Górę Zamkową i popłynęliśmy katamaranem. Zwiedziliśmy wnętrze Kościoła Katedralnego Trójcy Przenajświętszej oraz jego katakumby.

            Na koniec udaliśmy się do Kasztelika „Korona Podlasia” w Anusinie.

            Kasztelik „Korona Podlasia” to niezwykła budowla usytuowana na pięknie zagospodarowanym terenie w Anusinie. Kasztelik został zaprojektowany i wzniesiony wyłącznie pracą własnych rąk, przez właściciela, znanego siemiatyckiego społecznika, pana Jerzego Korowickiego. I tu zacytujemy słowa Mateusza: „Powinni Panu przyznać Nagrodę Nobla za ten zamek!”.

            Nauczycieli i Uczniów Drohiczyn zauroczył wspaniałym krajobrazem, pięknem przyrody, historią i zabytkami. Zachwycił rewelacyjnymi muzeami, przemyślaną i nowoczesna bazą turystyczną. Po tych miejscach oprowadzał nas świetny Pan Przewodnik.

            29 maja to Dzień Działacza Kultury, pozdrawiamy i życzymy sukcesów wszystkim pracownikom muzeów, Kaszteliku oraz Panu Kapitanowi katamaranu.

            Podsumowaniem wycieczki niech staną się słowa Stanisława Jachowicza, przytoczone przez jedną z pań nauczycielek: „Cudze chwalicie, swego nie znacie...”

            Anna Kryczka, Irena Rytel, Agnieszka Dmowska, Monika Denisiuk- Świstek

        • "Baśniowe zamieszanie"
          • "Baśniowe zamieszanie"

            21.06.2023

            Nie czas na nudę, czas na dobrą zabawę- ,,Baśniowe zamieszanie”

            Już za chwilę wakacje- słońce, góry, jeziora, a może… plaża i wiatr we włosach. Uczniowie z klasy 6b i klasy 5b pod kierunkiem p. M. Zakrzewskiej przygotowali spektakl wprowadzający uczniów w wakacyjny klimat. Baśniowe postacie przeniosły się do współczesnego świata zdominowanego przez komputery, telewizory, pozbawionego przyjemności czytania książek, jazdy na rowerze, gry w piłkę. Namawiały do aktywnego wypoczynku i wspólnej zabawy. Największą nagrodą dla występujących był uśmiech na twarzach widzów i wspólna zabawa w rytm znanych piosenek. Pani M. Denisiuk-Świstek przygotowała ciekawą multimedialną oprawę wydarzenia.

            Życzymy Wam bezpiecznych, aktywnych wakacji. Nie zamykajcie się w czterech ścianach swojego pokoju, pozwólcie sobie na radość , kontakt z drugim człowiekiem, wyruszcie na spotkanie z przygodą. Do zobaczenia we wrześniu.

            "Baśniowe zamieszanie" zostało zorganizowane w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

            Uczniowie wcielający się w role i ich opiekunowie

          • Znawcy języka angielskiego nagrodzeni!

            21.06.2023

            W piątek 16 czerwca odbyło się uroczyste rozdanie nagród za osiągnięcia w konkursach j.angielskiego, które odbyły się pod przewodnictwem p.Ireny Rytel, p.Joanny Połok i p. Krystyny Górskiej. Nasi uczniowie mogą pochwalić się świetnymi wynikami. W ogólnopolskim konkursie ALBUS Filip Adamski (kl.VIb) zajął 10 miejsce w kraju, Bartłomiej Tręda (kl.VII) 11 miejsce w kraju, Michał Rytel (kl.Vb) 13 miejsce w kraju. W pierwszej dwudziestce w Polsce znaleźli się również dwaj uczniowie kl.VIIIc - Przemysław Grzeszczuk oraz Paweł Antoniak. Znaczące sukcesy odnieśli również uczestnicy konkursu o zasięgu międzynarodowym THE BIG CHALLENGE. Najwyższe wyniki należą do Zuzanny Marchel (kl.VIIIc), Filipa Adamskiego (kl.VIb) i Pawła Antoniaka (kl.VIIIc). Tuż za nimi uplasowała się jeszcze spora grupa naszych uczniów z klas V-VIII, a różnica w punktacji w niektórych przypadkach była bardzo niewielka. Uczniowie otrzymali dyplomy oraz pamiątkowe upominki. Wszystkim uczestnikom należą się wielkie gratulacje!

            Irena Rytel

          • Wizyta w gabinecie pielęgniarki

            16.06.2023

            Co robimy, gdy się skaleczymy lub zranimy?

            „Pierwszaki” odwiedziły gabinet pielęgniarki szkolnej, aby utrwalić swoje wiadomości i nauczyć się opatrywania ran. Odpowiadały na pytania:

            - Do kogo w szkole należy się udać w razie skaleczenia lub urazu jakiejś części ciała?

            - Jak nazywa się pojemnik na środki opatrunkowe?

            - Gdzie powinna się znajdować apteczka?

            - Jakie znają środki opatrunkowe?

            - Co należy zrobić z raną, zanim położymy środek opatrunkowy?

            Uczniowie zdobyli wiele ciekawych informacji, które w razie konieczności wykorzystają w życiu codziennym. Serdecznie dziękujemy pani Joli za podzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami.

            Beata Kostrzewska

        • Wizyta w Parku Iluzji
          • Wizyta w Parku Iluzji

            16.06.2023

            31 maja 2023r. uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej odbyli wycieczkę krajoznawczą do Mościsk. Celem naszego podróżowania był Park Edukacji i Rozrywki, w którym uczniowie mogli się bawić, ale też uczyć i dociekać. Na Farmie Iluzji można było dostrzec wiele niesamowitych budowli, gigantyczne zabawki oraz miejsca pełne magii. Najwięcej wrażeń wywołały: Labirynt luster i Tunel Zapomnienia. Wiele emocji wzbudził Zakręcony Domek. Ciekawym przeżyciem było wejście do Pokoju Amesa oraz do Latającej Chaty Tajemnic. Atrakcją wycieczki były wyścigi na tratwach i Dziecięcy Park Linowy.

            Na Farmie dzieci mogły obcować z iluzyjnymi eksponatami typu: Lewitujący kran i Studnia Nieskończoności. W czasie wolnym wycieczkowicze mogli wypoczywać w Zatoce Piratów albo dalej korzystać z atrakcji Parku. Zjeżdżali na linie, korzystali z karuzeli łańcuchowej, kolejki Przygoda na Prerii, bawili się na Skocznych Poduchach i bujali na Statku Pirackim. Byli małymi paleontologami, zwiedzali Papugarnię albo degustowali lody. W drodze powrotnej, aby przerwać długą podróż autokarem wstąpiliśmy do MacDonalda. To była wspaniała wyprawa, z której przywieźliśmy pamiątki, zdjęcia i wspomnienia.

            Beata Kostrzewska

        • Pasowanie na czytelnika uczniów klas I
          • Pasowanie na czytelnika uczniów klas I

            16.06.2023

            Dnia 5.06.2023 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas I. Dzieci zapoznały się z księgozbiorem oraz regulaminem biblioteki. Specjalnie na tę okazję Aktyw biblioteczny z kl. Vb przygotował inscenizację, podczas której uczniowie wysłuchali próśb książki, odgadywali bajkowe zagadki sprawdzające znajomość bohaterów baśni. Następnie po złożeniu uroczystego przyżeczenia, że będą szanować książkę i korzystać z jej mądrości, Królowa Książka dokonała uroczystego pasowania swoich gości na czytelnika.

            Wydarzenie odbyło się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

            Agnieszka Zych