Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim, na wniosek pani dyrektor Agnieszki Ajdys, zakwalifikowała się do ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego.
Projekt był realizowany na lekcjach historii, w ramach godziny wychowawczej/godziny do dyspozycji dyrektora, zajęciach pozalekcyjnych.
Realizatorami przedsięwzięcia były: p. A. Kryczka, p. E. Ratyńska, p. H. Ratyńska, p. J. Kędzior, p. E. Dybowska, p. M. Marchel, p. E. Mateusiak, p. Monika Denisiuk-Świstek z uczniami.
Zadaniem nauczyciela było przeprowadzenie zajęć na podstawie otrzymanego, z fundacji Sensoria, pakietu materiałów edukacyjnych - konspekty zajęć dot. Powstania Warszawskiego i edukacji patriotycznej wraz ze specjalnymi materiałami dodatkowymi audio i wideo.
Uczniowie z klas I-III obejrzeli przedstawienie kukiełkowe „Niebajka o Powstaniu Warszawskim”. Na podstawie pogadanki dzieci stworzyły krótkie i proste definicje pojęć – powstanie, wojna, pokój, bohater, patriota. W dowód wdzięczności bohaterom Powstania Warszawskiego uczniowie przygotowali podziękowania i ozdobili je rysunkami i symbolami patriotycznymi. Wykazali się przy tym niesamowitą kreatywnością i pomysłowością. Laurki zawierały słowa płynące wprost z serca młodych patriotów.
Uczniowie z klas IV–VIII oprócz realizacji scenariusza i materiałów przygotowanych na potrzeby projektu BohaterON: „udali się” na wirtualną wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego; zapoznali się z biogramami powstańców; oglądali filmiki poświęcone powstańcom i ich heroicznym czynom; gromadzili informacje o Powstańcach; dyskutowali na temat teraźniejszych losów Powstańców; odbyła się projekcja filmów „Miasto 44” i „Kanał” dla klas VIII; oglądali nagrania uroczystości „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, „Godzina W”; dyskutowali o tym jak obchodzone są rocznice powstania w gminie Kosów Lacki i w naszej szkole; zapoznali się z treścią prezentacji przygotowanej przez uczniów naszej szkoły „Walka dzieci i młodzieży o Wolną Polskę”; śpiewali piosenki powstańcze.
W szkole zorganizowano konkurs na najładniejszą kartkę dla Powstańca. Chętni uczniowie przygotowali życzenia Powstańcom w formie kartki, listu, laurki dowolną techniką. Nauczyciele prowadzący wybrali, w pierwszych eliminacjach klasowych, po cztery najładniejsze kartki. W drugim etapie komisja konkursowa w składzie: p. dyrektor A. Ajdys, p. A. Kryczka i p. M. Denisiuk-Świstek wyłoniła zwycięzców:
I miejsce - Julia Szymańczuk Ia
II miejsce – Lena Dmochowska IIIb
III miejsce – Iga Michałowska IIa
wyróżnienie – Dominik Świstek IIa
wyróżnienie – Antoni Młyński Ib
wyróżnienie – Kacper Lipka IIIa
wyróżnienie – Nadia Tenderenda Ib
wyróżnienie – Anna Młyńska IIb
I miejsce – Filip Adamski Va
II miejsce – Alicja Moczydłowska VIIIc
III miejsce – Wiktoria Rutkowska VIIIc
Najpiękniejsze kartki, z życzeniami dla Powstańców, zostały wysłane do fundacji Sensoria, która następnie roześle je Powstańcom. Wszystkim realizatorom, zarówno uczniom jak i nauczycielom, dziękuję za współpracę przy projekcie „BohaterON – włącz historię!”
Koordynator projektu:
Monika Denisiuk-Świstek