• INFORMACJA

            31.07.2023

            DRODZY RODZICE,

            kupując podręcznik i zeszyt ćwiczeń do religii proszę zwrócić uwagę na nr dopuszczenia AZ-13-01/18-KI/22 (ten jest właściwy).

          • INFORMACJA

            27.07.2023

            Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim informuje, że z dotacji zostaną zakupione zeszyty ćwiczeń do:

            kl. IV -  matematyki, języka polskiego, języka angielskiego i historii

            kl. V-VI  – języka polskiego, geografii, języka angielskiego, matematyki

            kl. VII -VIII– j. polskiego, j. angielskiego, j. rosyjskiego, chemii

             

            We własnym zakresie rodzice kupują ćwiczenia do:

             

            kl. VII  – geografia „Planeta Nowa NEON”

            kl. VIII – geografia „Planeta Nowa”

                

        • Ziołowa ścieżka edukacyjna
          • Ziołowa ścieżka edukacyjna

            27.07.2023

                 26 lipca 2023 r., w Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim, odbyły się warsztaty w ramach operacji "Ziołowa ścieżka edukacyjna - urządzenie ogrodów ziołowych w powiecie łosickim, siedleckim, sokołowskim". W warszatatach składająch się z dwóch części - teoretycznej i praktycznej uczestniczyli uczniowie naszej szkoły, strażacy z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, pracownicy szkoły, CUW. Uczestnicy po szkoleniu teoretycznym na temat ziół (sadzenia, pielęgnacji, zbierania i zastosowania) wykorzystali zdobytą wiedzę w praktyce i stworzyli ziołową ścieżkę edukacyjną. Ścieżka znajduje się przed budynkiem Szkoły Podstawowej. Dziękujemy wszystkim uczestnikom warsztatów za  liczne przybycie oraz za owocną pracę.

            Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Realizatorem operacji jest ,,Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu”.

          • OGŁOSZENIE

            26.07.2023

            Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim informuje, że  podręczniki i zeszyty ćwiczeń do religii Rodzice kupują we włanym zakresie zgodnie z poniższym wykazem:

             

             

          • Podsumowanie projektu Międzynarodowej Mobilności Uczniów Erasmus+ "W drosze na szczyt"

            26.06.2023

            21 czerwca 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim odbyło się podsumowanie projektu Międzynarodowej Mobilności Uczniów Erasmus+ pod hasłem W drodze na szczyt. Podczas wyjazdu uczniowie poznali kulturę grecką, zasady zdrowego odżywiania i stylu życia. Doskonalili kompetencje językowe i technologię informacyjną. Podczas uroczystości młodzież zaprezentowała sztukę teatralną przygotowaną w Grecji pt. Poznajmy się bliżej. Przedstawiła prezentację multimedialną na temat pobytu w Grecji. Honorowym gościem podsumowania był minister zdrowia Pan Waldemar Kraska - przyjaciel szkoły. W uroczystości wzięli udział: Pan Jan Słomiak - burmistrz miasta i Gminy Kosów Lacki, Pani Angelika Grabowska - przedstawiciel gminy do spraw oświaty, Pani Dorota Strzała - dyrektor CUW -u, Pani Agnieszka Ajdys - dyrektor szkoły, nauczyciele i uczniowie. Realizatorzy projektu dziękują osobom zaangażowanym w organizację wyjazdu i umożliwienie przeżycia niezapomnianych chwil. Grecja już na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

          • „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię ….” 2023 rok Mikołaja Kopernika

            20.07.2023

            Senat RP przyjął jednogłośnie uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika.

            13 czerwca 2023 r. odbył się apel poświęcony Mikołajowi Kopernikowi. Młodzież z klas 4b i 3a w słowno-muzycznym przedstawieniu przybliżyła postać uczonego.

            Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 r. w Toruniu, w rodzinie kupieckiej. Był polskim prawnikiem, urzędnikiem, dyplomatą, lekarzem, niższym duchownym katolickim, doktorem prawa kanonicznego, zajmującym się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią. Kopernik jest najbardziej znany jako astronom. Jego najsłynniejszym dziełem było „De revolutionibus orbium coelestium”, gdzie przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, co doprowadziło do tzw. przewrotu kopernikańskiego.

            Podczas apelu ogłoszono wyniki konkursów:

            • plastycznego „Portret Mikołaja Kopernika” dla kl. 1-4

            1. Szymon Nasiłowski kl. 1b

            2. Julia Rzeszotek kl. 3a

            3. Paulina Olopiak 4b

            • na najciekawszą prezentację multimedialną dla kl. 5-8

            1. Karol Choiński kl. 8c

            2. Weronika Karendys kl. 8a

            3. Michał Szymański kl. 8a

            Pani dyrektor Agnieszka Ajdys wręczyła zwycięzcom nagrody rzeczowe wraz z dyplomami. Popularyzacja postaci Mikołaja Kopernika jest bardzo ważna. Nie tylko dokonał on jednego z najważniejszych odkryć w historii ludzkości, ale zapoczątkował również rewolucję naukową, która zmieniła postrzeganie świata.

            A. Kryczka, E. Ratyńska, B. Choińska, M. Denisiuk-Świstek

          • Finał konkursu recytatorskiego

            26.06.2023

            Dnia 6 czerwca 2023 r. w Sali Białej MOK w Siedlcach odbył się finał XXXIX Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci i Młodzieży im. Kornela Makuszyńskiego. Konkurs ten od wielu lat cieszy się dużą popularnością i gromadzi niemałą liczbę uczestników z całego regionu dawnego województwa siedleckiego.

            I właśnie w finale konkursu zaprezentowała się uczennica naszej szkoły-Weronika Karendys z kl. Vb, która zdobyła wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy i życzymy Weronice kolejnych sukcesów!!!

            Małgorzata Łach

          • Grant Fundacji KPMG dla naszej szkoły!

            24.06.2023

            W r. szk. 2022/2023 Fundacja KPMG, w drodze konkursu, przyznała Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim, grant edukacyjny w zakresie dofinansowania jednodniowego wyjazdu do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

            Fundacja KPMG w Polsce prowadzi działania na rzecz dzieci i młodzieży celem wyrównania szans edukacyjnych i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Rozwija talenty, wspiera szkoły, tworzy przyjazne zasoby edukacyjne.

            9 maja 2023 r. odbyła się szkolna wycieczka do Warszawy klas 8a, 8b i 8c. Opiekę sprawowały panie Agnieszka Dmowska, Anna Kryczka i Monika Denisiuk-Świstek.

            W Centrum Nauki Kopernik zwiedziliśmy wystawę „Przyszłość jest dziś”. Pomaga ona poznać i zrozumieć wyzwania współczesnego świata w całej ich złożoności. Ukazuje różne rozwiązania technologiczne i zachęca do spojrzenia na nie w sposób krytyczny. Zwraca także uwagę na relacje między osobistymi wartościami i wartościami innych ludzi. Największą atrakcją w CNK jest najbardziej zaawansowany robot humanoidalny na świecie! Ma twarz Mikołaja Kopernika. Jest wysoki (190 cm) i waży 100 kg, choć na to nie wygląda. Dzięki sztucznej inteligencji potrafi porozmawiać o wszystkim i radzi sobie z najtrudniejszymi pytaniami.

            Młodzież z naszej szkoły uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych. W kilkuosobowych zespołach, pod okiem specjalistów wykonała samodzielnie ciekawe, a niekiedy także niesamowite doświadczenia.

            W planetarium obejrzeliśmy seans pt. „Jesteśmy Strażnikami”. Jest to film ukazujący piękno naszej planety, jak i przedstawiający ważny edukacyjny przekaz. Podczas tego seansu dowiedzieliśmy się, jak satelity i badania naukowe pomagają nam lepiej rozumieć związki między działalnością człowieka a zmianami klimatu.

            Uczestnicy wycieczki mieli również dofinansowany obiad w restauracji.

            Pobyt w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie był bardzo udany. Mamy nadzieję, że jeszcze tam wrócimy…

            Monika Denisiuk-Świstek

          • Wizyta w Banku Spółdzielczym

            24.06.2023

            Uczniowie klas I z opiekunami SKO oraz nauczycielami wspomagającymi odwiedzili 20. czerwca Bank Spółdzielczy w Kosowie Lackim, gdzie dyrektor oraz pracownice banku zapoznały je z działalnością tej instytucji. Pierwszoklasiści dowiedzieli się na czym polega praca w banku, w jaki sposób przelicza się banknoty i za pomocą jakiego urządzenia można sprawdzić, czy dany banknot nie jest fałszywy. Miały również okazję zobaczyć bankomat zarówno od strony wewnętrznej jak i zewnętrznej. Podczas tej wycieczki dzieci dowiedziały się też jakie są formy płatności, podkreślono znaczenie konta bankowego i karty bankomatowej we współczesnym świecie. Na koniec od pracownic banku otrzymały cukierki, a od Pani dyrektor certyfikaty Małego Bankowca.

            Beata Choińska

        • UPAMIĘTNIENIE POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓW Z HOLOKAUSTU
          • UPAMIĘTNIENIE POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓW Z HOLOKAUSTU

            24.06.2023

            Mieszkamy w szczególnym miejscu, w małym podlaskim miasteczku na pograniczu Mazowsza. W miejscowości, która przez wieki była także Sztetlem – skupiskiem ludności żydowskiej. W Kosowie Lackim przez lata zgodnie mieszkali chrześcijanie i ludność wyznania mojżeszowego. Jeszcze przed II wojną światową w szkole podstawowej na ulicy Polnej uczyły się dzieci katolickie i żydowskie. Wichry historii sprawiły, że Kosów Lacki znalazł się tuż obok piekła Holocaustu, który rozegrał się w Treblince. Z rozkazu Hitlera Żydzi mieli zostać wymordowani. Rodakom za pomoc ludności judaistycznej groziła śmierć. W Kosowie i okolicy znaleźli się odważni Polacy ratujący Żydów. Im poświęcimy cykl zajęć, w których wezmą udział uczniowie. Przedstawimy także losy rodziny Ulmów.

            Z inicjatywy i na prośbę dyrekcji i nauczycieli naszej szkoły pierwszy wykład na temat relacji polsko-żydowskich w Kosowie Lackim w latach 1918 – 1945 wygłosił pan Artur Ziontek. Pan Ziontek jest historykiem, regionalistą, autorem wielu publikacji, m.in. książki Żydzi Kosowa Lackiego. Prowadzący przekazał cenną wiedzę i zaprezentował pamiątki po kosowskich Żydach - dokumenty, wycinki prasowe oraz cenny zwój Tory. To niezwykle pouczające spotkanie odbyło się 15.06.2023r. w M-GOK-u w Kosowie Lackim, uczestniczyli w nim uczniowie klas szóstych i siódmej pod opieką pani dyrektor i pedagogów.

            Za zgodą autora, pana Artura Ziontka umieszczamy link do prezentacji Żydzi Kosowa Lackiego i zachęcamy do obejrzenia! 

            Spotkanie z autorem publikacji "Żydzi Kosowa Lackiego" odbyła się w ramach realizacji Narodowego Programu rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.

            Anna Kryczka i Agnieszka Winnicka

        • Wycieczka do Drohiczyna
          • Wycieczka do Drohiczyna

            22.06.2023

            W poniedziałek 29.05.2023r. uczniowie z klas: IVB, VB i VA wyruszyli na wycieczkę do Drohiczyna - historycznej stolicy Podlasia. Opiekę sprawowały panie: Monika Denisiuk - Świstek, Agnieszka Dmowska, Anna Kryczka i Irena Rytel.

            Pod kierunkiem Pana Przewodnika zwiedziliśmy, m.in.:

            - Nadbużański Park Kulturowo Historyczny - Bug Pogranicze Kultur i Religii, w którym dzięki Wystawie historyczno – archeologicznej wzbogaciliśmy swoją wiedzę na temat przeszłości i wielokulturowości ziemi drohiczyńskiej .- Ośrodek Edukacji Ekologicznej Puszczyk

            - Nadbużańskie Centrum Turystyki Kajakowej- Wystawę starych motocykliSą to nowocześnie urządzone miejsca z bogatymi eksponatami i interaktywnymi atrakcjami dla uczniów.

            Udaliśmy się także na Górę Zamkową i popłynęliśmy katamaranem. Zwiedziliśmy wnętrze Kościoła Katedralnego Trójcy Przenajświętszej oraz jego katakumby.

            Na koniec udaliśmy się do Kasztelika „Korona Podlasia” w Anusinie.

            Kasztelik „Korona Podlasia” to niezwykła budowla usytuowana na pięknie zagospodarowanym terenie w Anusinie. Kasztelik został zaprojektowany i wzniesiony wyłącznie pracą własnych rąk, przez właściciela, znanego siemiatyckiego społecznika, pana Jerzego Korowickiego. I tu zacytujemy słowa Mateusza: „Powinni Panu przyznać Nagrodę Nobla za ten zamek!”.

            Nauczycieli i Uczniów Drohiczyn zauroczył wspaniałym krajobrazem, pięknem przyrody, historią i zabytkami. Zachwycił rewelacyjnymi muzeami, przemyślaną i nowoczesna bazą turystyczną. Po tych miejscach oprowadzał nas świetny Pan Przewodnik.

            29 maja to Dzień Działacza Kultury, pozdrawiamy i życzymy sukcesów wszystkim pracownikom muzeów, Kaszteliku oraz Panu Kapitanowi katamaranu.

            Podsumowaniem wycieczki niech staną się słowa Stanisława Jachowicza, przytoczone przez jedną z pań nauczycielek: „Cudze chwalicie, swego nie znacie...”

            Anna Kryczka, Irena Rytel, Agnieszka Dmowska, Monika Denisiuk- Świstek

        • "Baśniowe zamieszanie"
          • "Baśniowe zamieszanie"

            21.06.2023

            Nie czas na nudę, czas na dobrą zabawę- ,,Baśniowe zamieszanie”

            Już za chwilę wakacje- słońce, góry, jeziora, a może… plaża i wiatr we włosach. Uczniowie z klasy 6b i klasy 5b pod kierunkiem p. M. Zakrzewskiej przygotowali spektakl wprowadzający uczniów w wakacyjny klimat. Baśniowe postacie przeniosły się do współczesnego świata zdominowanego przez komputery, telewizory, pozbawionego przyjemności czytania książek, jazdy na rowerze, gry w piłkę. Namawiały do aktywnego wypoczynku i wspólnej zabawy. Największą nagrodą dla występujących był uśmiech na twarzach widzów i wspólna zabawa w rytm znanych piosenek. Pani M. Denisiuk-Świstek przygotowała ciekawą multimedialną oprawę wydarzenia.

            Życzymy Wam bezpiecznych, aktywnych wakacji. Nie zamykajcie się w czterech ścianach swojego pokoju, pozwólcie sobie na radość , kontakt z drugim człowiekiem, wyruszcie na spotkanie z przygodą. Do zobaczenia we wrześniu.

            "Baśniowe zamieszanie" zostało zorganizowane w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

            Uczniowie wcielający się w role i ich opiekunowie

          • Znawcy języka angielskiego nagrodzeni!

            21.06.2023

            W piątek 16 czerwca odbyło się uroczyste rozdanie nagród za osiągnięcia w konkursach j.angielskiego, które odbyły się pod przewodnictwem p.Ireny Rytel, p.Joanny Połok i p. Krystyny Górskiej. Nasi uczniowie mogą pochwalić się świetnymi wynikami. W ogólnopolskim konkursie ALBUS Filip Adamski (kl.VIb) zajął 10 miejsce w kraju, Bartłomiej Tręda (kl.VII) 11 miejsce w kraju, Michał Rytel (kl.Vb) 13 miejsce w kraju. W pierwszej dwudziestce w Polsce znaleźli się również dwaj uczniowie kl.VIIIc - Przemysław Grzeszczuk oraz Paweł Antoniak. Znaczące sukcesy odnieśli również uczestnicy konkursu o zasięgu międzynarodowym THE BIG CHALLENGE. Najwyższe wyniki należą do Zuzanny Marchel (kl.VIIIc), Filipa Adamskiego (kl.VIb) i Pawła Antoniaka (kl.VIIIc). Tuż za nimi uplasowała się jeszcze spora grupa naszych uczniów z klas V-VIII, a różnica w punktacji w niektórych przypadkach była bardzo niewielka. Uczniowie otrzymali dyplomy oraz pamiątkowe upominki. Wszystkim uczestnikom należą się wielkie gratulacje!

            Irena Rytel