• WYJĄTKOWA LEKCJA O WĘŻACH
          • WYJĄTKOWA LEKCJA O WĘŻACH

            27.09.2022

            W czwartek, 22 września 2022r., odbył się pokaz dla uczniów klas V, VI i VII pod tytułem „Spotkania z przyrodą na żywo”.

            Podczas spotkania uczniowie mogli zobaczyć z bliska przedstawicieli rodziny dusicielowatych : pytona królewskiego, boa tęczowego, boa dusiciela, pytona dywanowego i pytona tygrysiego (albinosa). Prowadzący spotkanie w interesujący sposób opowiedział wiele ciekawostek na temat budowy, zachowania tych niesamowitych zwierząt oraz działania ich zmysłów. Pokazał i dokładnie wyjaśnił czym jest wylinka. Chętni uczestnicy pokazu mogli każdego węża dotknąć, przyjrzeć się z bliska, co wywołało niesamowite emocje wśród uczniów.

            Wyjątkowy pokaz i wyjątkowa lekcja – tak można podsumować to czwartkowe spotkanie.

            Katarzyna Tomczuk

          • UROCZYSTOŚCI PATRIOTYCZNO-RELIGIJNE W TREBLINCE

            07.09.2022

            Jak co roku w pierwszą sobotę września, tj. 3.09.2022r., w Treblince, na terenie byłego nazistowskiego obozu zagłady i obozu pracy odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne ku czci ofiar II wojny światowej. Organizatorem uroczystości była Parafia p. w. Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni oraz Muzeum Treblinka.

            Obchody rozpoczęły się Drogą Krzyżową od Żwirowni - miejsca katorżniczej pracy więźniów do Miejsca Straceń, gdzie odprawiona została polowa Msza Święta pod przewodnictwem księdza Piotra Sawczuka - biskupa diecezji drohiczyńskiej. Następnie uczestnicy spotkania wysłuchali programu słowno-muzycznego przygotowanego przez zespół Belfers Band, a na koniec przed pomnikiem upamiętniającym ofiary obozu zostaŁy złożone wieńce i zapalone znicze.

            W uroczystościach brała udział delegacja Szkoły Podstawowej im.Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim ze sztandarem, na czele z Dyrektor Agnieszką Ajdys, nauczycielami i uczniami.

            Żyjąc tak blisko Treblinki, traktujemy jako obowiązek pamiętanie o ofiarach II wojny światowej. Z pokolenia na pokolenie musimy przekazywać przestrogę "Nigdy więcej!"

            KK

        • Dzień Nowych Technologii w Edukacji
          • Dzień Nowych Technologii w Edukacji

            06.07.2022

            Dzień ten to inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki, której celem jest popularyzowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w pracy dydaktycznej. W tegorocznej akcji wzięła udział również nasza szkoła. Zostały zorganizowane i zrealizowane różne przedsięwzięcia mające na celu popularyzowanie Nowych Technologii w Edukacji.

            Uczniowie chętnie włączali się we wszystkie aktywności zorganizowane przez nauczycieli informatyki – wydruki przestrzenne, "ożywianie" kolorowanek, quizy z wykorzystaniem smartfonów. Dzień ten upewnił nas, że nowe technologie są obecne w naszej szkole i stanowią świetną pomoc w nauce.

            Małgorzata Wojtczuk i Beata Choińska

          • Warsztaty uczniowskie w ramach projektu „Złote szkoły NBP”

            06.07.2022

            Temat II edycji programu „Złote Szkoły NBP” to "Bezpieczni w finansach osobistych". Uczniowie z Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej pod okiem opiekuna p. Moniki Denisiuk-Świstek zgromadzili materiały, przygotowali prezentacje multimedialne i przeprowadzili warsztaty uczniowskie o tematyce:

            1) Gotówka jako powszechnie akceptowana metoda płatności w Polsce. Jak bezpiecznie korzystać z gotówki i rozpoznawać zabezpieczenia polskich banknotów" - Maja Przewoźna.

            2) Podstawowe zasady bezpieczeństwa w trakcie korzystania z bankowości elektronicznej i mobilnej - Oliwia Jakubaszek.

            3) Ochrona danych i pieniędzy przed cyberzagrożeniami. Jakie konsekwencje finansowe niesie kradzież tożsamości? - Katarzyna Laskowiecka, Małgorzata Winnicka.

            4) Zagrożenia związane z produktami finansowymi oferującymi wysoką stopę zwrotu - Klaudia Toruszewska.

            5) Bezpieczne przechowywanie pieniędzy. Jak są chronione depozyty w bankach? - Amelia Wilgos.

            6) Ryzyko pułapki rosnącego zadłużenia. Co trzeba wiedzieć o szybkich pożyczkach? - Eliza Kryczka, Martyna Laskowiecka.

            7) Sztuka zawierania zobowiązań finansowych. Jak korzystać z praw konsumenckich przy podpisywaniu umów? - Emilka Niemiec.

            Monika Denisiuk-Świstek

          • Lekcje ekonomii

            06.07.2022

            W r. szk. 2021/2022 w szkole podstawowej w Kosowie Lackim odbyło się 6 lekcji ekonomii, w ramach projektu „Złote Szkoły NBP”, przeprowadzonych przez nauczyciela fizyki p. Monikę Denisiuk- Świstek. Od około dwu dekad do analizy zjawisk finansowych i procesów ekonomicznych stosuje się metody opracowane w ramach fizyki – głównie fizyki statystycznej i fizyki tzw. układów złożonych. Od ponad dziesięciu lat aktywność ta znacznie wzrosła i ma charakter instytucjonalny, nosząc nazwę Fizyki Finansowej lub Ekonofizyki. Jak uczą obserwacje fizyka i ekonomia były ze sobą ściśle powiązane od wieków. Poczynając od Mikołaj Kopernika, który oprócz systemu heliocentrycznego odkrył jedno z ważniejszych praw ekonomii stwierdzając, że pieniądz gorszy wypiera pieniądz lepszy. Podobnie Izaak Newton – twórca podstaw mechaniki, przez długi czas był Nadzorcą Mennicy Królewskiej porządkując ówczesny rynek finansowy. Obecnie też można znaleźć wiele przykładów osób, którzy będąc z wykształcenia fizykami z powodzeniem znajdują się w ekonomii zajmując prestiżowe stanowiska w instytucjach finansowych. Podczas lekcji ekonomii uczniowie: zwiększyli swoją aktywność na zajęciach, poszerzyli wiedzę na temat związku fizyki z ekonomią, obliczali koszt zużycia energii elektrycznej na podstawie odczytów z licznika energii elektrycznej.

            Monika Dwnisiuk-Świstek

          • Debata z ekspertem w ramach projektu „Złote Szkoły NBP”

            06.07.2022

            Dnia 4 marca 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim odbyła się debata szkolna pt. "Płatność mobilna czy tradycyjna?". Naszym ekspertem była dr nauk ekonomicznych Pani Joanna Omieciuch. Tytuł pracy doktorskiej z 2003 r. to "Procesy koncentracji w handlu wewnętrznym w Polsce". Dorobek dydaktyczny dr J. Omieciuch: od 1998 r. do 2017 r. praca w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku na Wydziale Nauk Ekonomicznych w Ostrowi Maz. Od 2017 r. praca na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. W dorobku naukowym znajdują się publikacje ekonomiczne m.in. o turystyce, ekoturystyce, turystyce kulinarnej, pielgrzymkowej, a wcześniej o tematyce handlu, rozwoju zrównoważonym i uwarunkowaniach jakości i bezpieczeństwa żywności. Po "burzy mózgów" i poszukiwaniach odpowiedzi na temat co jest korzystniejsze płatności mobilne czy tradycyjne wszyscy doszliśmy do wniosku, że w tym momencie należy korzystać zarówno z jednej jak i drugiej formy płatności. Obecna sytuacja na świecie, w Europie, w celach bezpieczeństwa nie powinniśmy jeszcze rezygnować z płatności tradycyjnych, czyli banknotów i monet, choć "duch czasów" i rozwój skłania nas do płatności mobilnych, które lubimy, bo są szybkie i oszczędzają nam czas. Debata z ekspertem była bardzo dobrze i mądrze spędzonym czasem. Uczniowie wykazali się dużą dorosłością podejmując taki temat, chętnie wypowiadali się i przekonywali do swoich racji.

            Monika Denisiuk-Świstek

          • Zbiórka baterii 2021/2022 - podsumowanie

            06.07.2022

            Dziękujemy za aktywny udział również w tym roku w konkursie „Zbieramy baterie”. W akcji wzięło

            udział 22 uczniów naszej szkoły z klas 3a, 3b, 4a, 4b, 5a, 5b, 6, 7b, 7c, 8a, 8c.

            Największą ilość baterii zebrała uczennica klasy 3a Nikola Witosławska, 4b Nina Dmowska oraz uczeń klasy 3b Tomasz Harasim.

            W tym roku zebraliśmy łącznie około 90 kg baterii.

            Katarzyna Tomczuk

        • PODSUMOWANIE PROJEKTU Z APARATEM W DRODZE NA SZCZYT
          • PODSUMOWANIE PROJEKTU Z APARATEM W DRODZE NA SZCZYT

            24.06.2022

            W tym roku szkolnym ósmoklasiści wzięli udział w projekcie PO WER, w ramach ponadnarodowej mobilności uczniów, współfinansowanym przez Unię Europejską. W dniach 5-16 czerwca odbyli podróż do słonecznej Grecji, gdzie poznali szkołę grecką IEI.E.K LYDIA KEK SCHOOL. Mieli okazję zintegrować się z tutejszymi uczniami, poznać bliżej kulturę i język grecki. Oprócz zajęć szkolnych, młodzież uczestniczyła w wielu wycieczkach do ciekawych kulturowo miejsc takich jak wyspa Skiathos, Meteory, Litochoro, Stary Panteleimon, Thessaloniki, wąwóz Enipas.

            22 czerwca odbyło się podsumowanie projektu, na który przybyli m. in. Senator, Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska, Burmistrz Jan Słomiak, pani Magdalena Leńczuk.

            Uczniowie zaprezentowali autorską piosenkę na temat Grecji, pokazali w krótkim reportażu miejsca, które odwiedzili oraz wystawili przedstawienie na temat mitologii greckiej.

            Rodzice uczniów pomogli przygotować grecki poczęstunek.

            Jolanta Dudek

          • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

            21.06.2022

            14 czerwca 2022 roku na terenie Muzeum Treblinka odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. W uroczystościach uczestniczyli uczniowie klasy 7c -Patrycja Grzymała i Aleksander Olszewski wraz z nauczycielami Panią Wicedyrektor  Anną Maliszewską, p. Małgorzatą Łach i p. Witoldem Radomskim.  Aleksander Olszewski odczytał napisany w warszawskim getcie w 1942 r. wiersz pt. „Pieśń Treblinki”, Patrycja Grzymała przytoczyła słowa treblińskiej „Pieśni obozowej”. 

            Następnie z panią przewodnik Moniką Samuel zwiedziliśmy Muzeum Walki i Męczeństwa.

            Obejrzeliśmy film „Oczy suche od łez” przybliżający tragiczną historię miejsca, w którym w okresie II wojny światowej dokonano zagłady wielu tysięcy ludzi. Pobyt w Treblince był dla nas ważną lekcją historii i wywołał chwile zadumy.

            Małgorzata Łach

          • CERTYFIKAT JASTRZĘBIEJ SZKOŁY

            21.06.2022

            W środę 15 czerwca 2022r. w siedzibie Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie odbyła się uroczysta gala przedsięwzięć z zakresu edukacji regionalnej.

            Organizatorami wydarzenia byli: pan Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego, pani Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty oraz pan Jarosław Zaroń, Dyrektor MSCDN. Wśród znamienitych gości znaleźli się, m.in.: pan ambasador Jan Truszczyński, specjalista ds. integracji europejskiej, pani prof. dr hab. Elżbieta Jastrzębowska praprawnuczka W.B. Jastrzębowskiego, pan Olgierd Łukaszewicz - aktor, pani Alicja Wejner – pisarka, autorka biografii Profesora. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni nauczyciele i uczniowie z kilkudziesięciu szkół województwa mazowieckiego. Naszą szkołę reprezentowali pani Anna Kryczka oraz Filip Szymański – uczeń klasy VIII B.

            Z dumą pragniemy poinformować, że Szkoła Podstawowa w Kosowie Lackim uzyskała CERTYFIKAT JASTRZĘBIEJ SZKOŁY – CZYSTA WODA - CZYSTE POWIETRZE - BEZPIECZNA EUROPA, który został wręczony podczas gali.

            Od marca do maja 2022 r. uczniowie klas ósmych pod kierunkiem pani Anny Kryczki uczestniczyli w projekcie Mazowsze w Europie – Konstytucja dla Europy Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego .

            Projekt realizowany był przez MSCDN we współpracy z Fundacją im. Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego My Obywatele Unii Europejskiej, której założycielem jest aktor Olgierd Łukaszewicz.

            Nasze szkolne działania przebiegały pod hasłem Chcąc naprawiać świat, zacznijmy od siebie. Celem projektu było upamiętnienie Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego – człowieka niezwykłego i wszechstronnego – wielkiego patrioty, powstańca listopadowego, Europejczyka – twórcy pierwszej „Konstytucji dla Europy”, nauczyciela, wynalazcy, ekologa, przyrodnika, ogrodnika, krajoznawcy, klimatologa, meteorologa, miłośnika pracy i twórcy ergonomii.

            Profesor Jastrzębowski prowadząc Zakład Praktyki Leśnej w Feliksowie koło Broku, zatrudnił ludzi, którzy znajdowali się na życiowych rozdrożach, niektórzy wcześniej przekroczyli granice prawa i po odbyciu wyroków więzienia nie potrafili się odnaleźć. Profesor Jastrzębowski pomógł im powrócić do społeczeństwa, stając się prekursorem resocjalizacji.

            DROGI CZYTELNIKU, jeśli zainteresowała Cię postać Wojciecha Jastrzębowskiego, polecam film:

            https://youtu.be/vUOrdvk-rkc

            Profesor Wojciech Bogumił Jastrzębowski kochał ludzi i przyrodę, nieustannie przypominał:

            CZŁOWIEKOWI DO DOBREGO ŻYCIA POTRZEBNE SĄ:

            ŚWIAT BEZ WOJEN, CZYSTE POWIETRZE DO ODDYCHANIA

            I CZYSTA WODA DO PICIA.

            Przekonywał, że aby to osiągnąć, ludzie muszą ze sobą współpracować, współdziałać w bezpośrednim sąsiedztwie, ale też na całym kontynencie. 

            Anna Kryczka

          • ZBIÓRKA KARMY - FINAŁ

            21.06.2022

            Uczniowie klasy VIIIC pod opieką pani Jolanty Dudek i pani Małgorzaty Gąsiorowskiej zorganizowali zbiórkę karmy dla zwierząt z pobliskiego schroniska. Młodzież wykonała plakaty, które zawisły w dwóch budynkach szkoły oraz w sklepie GAMA w Kosowie Lackim. Czwartego czerwca 2022r. karma została przekazana schronisku dla zwierząt w Sokołowie Podlaskim.

            Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za zaangażowanie.

            Jesteśmy bardzo wdzięczni firmie GAMA i pracownikom sklepu za pomoc w zbiórce.

            Uczniowie klasy VIIIC wraz z opiekunami

          • Konkurs czytelniczy „Dzieci z Bullerbyn”

            12.06.2022

            W bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy dla klas trzecich ze znajomości treści utworu pt. „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat przygód bohaterów lektury. Laureatami konkursu zostali: Lena Domochowska – I m., Jakub Jakubaszek- II m., Małgorzata Bernabiuk, Alicja Sarna, Filip Wesołowski- III m., Lena Białogrodzka, Magdalena Kurowicka, Wiktoria Bieńkowska, Patrycja Pałka - wyróżnienie. Zwycięzcy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.W bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy dla klas trzecich ze znajomości treści utworu pt. „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat przygód bohaterów lektury. Laureatami konkursu zostali: Lena Domochowska – I m., Jakub Jakubaszek- II m., Małgorzata Bernabiuk, Alicja Sarna, Filip Wesołowski- III m., Lena Białogrodzka, Magdalena Kurowicka, Wiktoria Bieńkowska, Patrycja Pałka - wyróżnienie. Zwycięzcy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.

            Konkurs został przeprowadzony w ramach realizacji  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

             

            Agnieszka Zych