• Konkurs recytatorski
          • Konkurs recytatorski

            23.05.2023

                 16 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie recytatorski Kornela Makuszyńskiego. W MGOK w Kosowie Lackim recytowali wybrane wiersze i prozę. I miejsce zajął uczeń klasy III a Paweł Rytel, II Alicja Pietrak Ia a III Weronika Rybak klasa II a.  Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

            Wydarzenie  zostało zorganizowane w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

            Ewa Dybowska

          • Finansoaktywni. Misja: Budżet. Plan do działania!

            15.05.2023

            W ramach lekcji informatyki uczniowie klasy VIb, VII i VIIIc realizowali program edukacyjny "Finansoaktywni", którego celem była edukacja młodzieży w temacie zarządzania finansami. Dowiedzieli się, jakie korzyści przynosi odpowiedzialne planowanie wydatków, skąd biorą się finanse państwa oraz jak wspierać swoją lokalną społeczność poprzez korzystanie z budżetu obywatelskiego. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją objął Minister Edukacji Narodowej.

            Beata Choińska

          • Festiwal Piosenki o Zdrowiu

            15.05.2023

            27 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Festiwalu Piosenki o Zdrowiu w Sterdyni. Uczniowie klasy 2a pod opieką Pani Hanny Ratyńskiej wzięli udział w kategorii klas 1-5. Z wdziękiem zatańczyli i zaśpiewali piosenkę autorstwa swojej wychowawczyni, wykonując przy tym popisowe akrobacje. Występ nagrodzono wielkimi brawami. W kategorii klas 6-8 naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy 6b, Aleksandra Zaranek, która przepięknie wykonała piosenkę "Witamin garść", napisaną przez opiekunkę Panią Irenę Rytel. Aleksandra oczarowała publiczność, zdobyła wyróżnienie i pochwałę od Komisji za urzekające wykonanie. Gratulujemy naszym artystom!

            Irena Rytel

          • Wycieczka do Torunia i Golubia-Dobrzynia

            02.05.2023

            W dniach 26-27 kwietnia 2023 r. uczniowie klas V-VIII wraz z opiekunami: p. Agnieszką Ajdys, p. Katarzyną Kurowicką, p. Małgorzatą Łach oraz p. Beata Choińską wzięli udział w wycieczce do Torunia i Golubia-Dobrzynia. Celem wyjazdu było m.in. uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii.
            Toruń przywitał nas nieco chłodno, ale rodzinne miasto Mikołaja Kopernika będziemy ciepło wspominać. Zachwyciło nas Stare Miasto będące skarbcem architektury wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W jednej ze średniowiecznych kamienic, która w XV w. należała do rodziny Koperników obejrzeliśmy interaktywną wystawę dotyczącą astronomii oraz pracy naszego wielkiego astronoma. Oglądaliśmy też film w technologii 4D „Wrzechświat”. W Piernikarni Mistrza Bartłomieja, jeden z piernikarzy pokazał nam proces powstawania lokalnych smakołyków i stworzył możliwość upieczenia własnych ciasteczek. Czas wolny spędzaliśmy na zwiedzaniu miasta, zakupie pamiątek i dobrej zabawie.
            Drugiego dnia udaliśmy sę do Golubia-Dobrzynia. Zwiedziliśmy z przewodnikiem Zamek Golubski. Poznaliśmy wiele faktów z historii np. dotyczących Anny Wazówny. Zwiedziliśmy między innymi: salę tortur, muzeum regionalne, loch głodowy, salę jadalną z wystawą zbroi rycerskich i armat. Następnie udaliśmy się w drogę powrotną.
            Pełni wrażeń i pierników w plecaku wieczorem wróciliśmy szczęśliwi do Kosowa Lackiego.

            Małgorzata Łach, Beata Choińska

        • #AkcjaŻonkile   #ŁączyNasPamięć
          • #AkcjaŻonkile #ŁączyNasPamięć

            02.05.2023

            W tym roku nasza szkoła wzięła udział w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Włączyliśmy się w obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, podobnie jak  ponad 7000 szkół, bibliotek i instytucji kultury. Nauczyciele i  wychowawcy prowadzili różnorodne zajęcia z uczniami poświęcone głównie losom ludności cywilnej podczas powstania w getcie. Korzystaliśmy z materiałów udostępnionych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN .

            Podczas wyjazdu do Muzeum Treblinka oddaliśmy hołd męczennikom getta warszawskiego.

            19. kwietnia nauczyciele i uczniowie  przypięli własnoręcznie wykonane żonkile – znak pamięci bohaterskiego zrywu. Młodzież wręczyła symboliczne kwiaty władzom i  pracownikom UMiG Kosów Lacki oraz M-GOK.

            Oliwier Gawłowski i Franciszek Omieciuch z klasy 8C wzięli udział w wykładzie dr Witolda Bobryka „Życie po tamtej stronie. 80 rocznica powstania w getcie warszawskim”, zorganizowanym przez MSCDN w Siedlcach.

            Zaangażowanie nauczycieli i uczniów jest świadectwem na to, że „nie jesteśmy obojętni” w obliczu zła, tragizmu i niesprawiedliwości; stanowi dowód tego, że  Łączy Nas Pamięć o losach mieszkańców Polski.

            Anna Kryczka i Agnieszka Winnicka

          • Dzień Ziemi

            02.05.2023

            Kwiecień pięknie popisuje się zielenią. Wiosna budzi drzewa i ptaki, a Ziemia kłania się nam i zaprasza do wspólnego zachwytu. Młodzież naszej szkoły( kl. 2a, 5b, 6b) skorzystała z tego zaproszenia i pod kierunkiem p. U. Mąka i H. Ratyńskiej przygotowała uroczysty apel tematyczny poświęcony Zielonej Planecie  z okazji Dnia Ziemi.

            Uczniowie  poszczególnych klas wykonali plakaty i  hasła promujące  ochronę środowiska. Obejrzeli prezentację multimedialną, przypominającą o korzyściach płynących z segregacji odpadów  i dbania o zasoby naturalne, a także o umiejętne sposoby korzystania  z innych jej dóbr. Potwierdzeniem  troski o  naszą Planetę Ziemię było zakupienie nowych sadzonek drzew, które Pani Dyrektor  wspólnie z przedstawicielami rodziców i nauczycieli posadziła na dziedzińcu szkolnym. 

             Hanna Ratyńska