• TURNIEJ WIEDZY O ZDROWYM STYLU ŻYCIA

            06.06.2022

            Dnia 1 czerwca 2022r., w ramach obchodów w naszej szkole Dnia Profilaktyki, odbył się Turniej wiedzy o zdrowym stylu życia dla klas V – VIII, zorganizowany przez p. Katarzynę Tomczuk oraz uczennice klasy VIIc.

            W turnieju wiedzy wzięło udział 8 klas, spośród których wyłoniono po trzech przedstawicieli. Odpowiadali oni na pytania z zakresu wiedzy o zdrowym stylu życia. Wszyscy radzili sobie świetnie, odpowiadając prawidłowo na większość pytań i uzyskując w ten sposób dużą liczbę punktów. Ostateczne wyniki, ogłoszone przez przewodniczącą jury p. Elżbietę Radomską, były następujące:

            I m-ce – klasa 8a

            II m-ce – klasa 7c

            III m-ce – klasa 7a

            Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i GRATULUJEMY zwycięzcom.

            Katarzyna Tomczuk

        • Wycieczka do Siedlec klasy IIIA
          • Wycieczka do Siedlec klasy IIIA

            02.06.2022

            W dniu 30 maja 2022 uczniowie z klasy IIIA pod opieką wychowawcy Pani Marzeny Marchel i nauczyciela wspomagającego Pani Agnieszki Steć wyjechali na wycieczkę do Siedlec.

            Pierwszym punktem programu była wizyta w Katolickim Radiu Podlasie. Podczas wizyty w rozgłośni uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca realizatora, spikera oraz reportera.Wizytę w redakcji zakończyły pamiątkowe zdjęcia.

            Szczegółowa relacja oraz zdjęcia dostępne są tutaj

            https://www.podlasie24.pl/sokolow/region/uczniowie-z-kosowa-lackiego-w-radiu-podlasie-352d7.html

            Następnie wzięliśmy udział w spektaklu teatralnym „W pracowni Ambrożego Kleksa” w Centrum Kultury i Sztuki zaprezentowany przez Teatr Pana O. Było to niezwykle barwne widowisko z wykorzystaniem światła UV ,połączeniem różnych technik scenicznych i efektów specjalnych. Aktorzy w oprawie fluorescencyjnej, z rekwizytami i dekoracjami aktywnymi w promieniach ultrafioletowych wprowadzili nas w barwną podróż do świata wyobraźni. Podczas niezwykłego spektaklu "W pracowni Ambrożego Kleksa" postacie wchodziły w interakcje z publicznością. Pan Kleks i Kaczka Dziwaczka spowodowali, że cała sala tańczyła razem z nimi. Na zakończenie spektaklu wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia z Ambrożym Kleksem i jego przyjaciółmi.

            Szczegółową relację i zdjęcia można obejrzeć tutaj

            https://www.facebook.com/ckis.siedlce/posts/5331223090319054

            Zabawa w Parku Trampolin to ostatnia z zaplanowanych atrakcji. Celem tych zajęć było rozruszanie dzieci oraz wskazanie nowego sposobu na aktywny tryb życia, pozbawionego nudy.

            Zmęczeni, ale pełni wrażeń powróciliśmy do Kosowa Lackiego. Wycieczka bardzo się podobała co widać na załączonych zdjęciach i w relacjach.

            Marzena Marchel

          • Konkursowe zmagania

            02.06.2022

            Uczniowie klas IV-VIII wzięli ostatnio udział w dwóch wymagających dużej wiedzy i solidnego przygotowania konkursach języka angielskiego: międzynarodowym The Big Challenge oraz ogólnopolskim Words Champion. Gratulujemy uczestnikom podjęcia nie lada wyzwania oraz z niecierpliwością czekamy na wyniki!

            Irena Rytel, Krystyna Górska, Joanna Połok

          • Wizyta w Sokołowskim Ośrodku Kultury

            30.05.2022

            Są dziwy w niebie i na ziemi, o których ani śniło się waszym filozofom”.

            William Shakespeare

            12 maja 2022r. uczniowie klas siódmych wraz z polonistkami: p. Małgorzata Łach, p. Elżbietą Radomską i p. Mariolą Zakrzewską wyjechali do Sokołowa Podlaskiego, by obejrzeć w SOK-u dramat „Dziady”, cz. II. Widowisko przygotowane było przez Katolicki Teatr Edukacji. Przedstawienie zagrane tradycyjnie, uzupełnione nowoczesną multimedialną oprawą wywarło na oglądających ogromne wrażenie. Kostiumy, oprawa muzyczna i scenografia nawiązywały do początku XIX wieku, ale były również ich twórczą kreacją. Aktorzy wcielający się w bohaterów dramatu wykazali się dbałością o każdy szczegół gry. Ich niezwykły ruch sceniczny, mimika, gesty oraz dbałość o wypowiadane słowa sprawiły, że spektakl na długo pozostanie w pamięci uczniów i nauczycieli. Twórcy przedstawienia nagrodzeni zostali gromkimi brawami. Na pamiątkę pozostanie nam wspólne zdjęcie z aktorami.

            Elżbieta Radomska

          • Wycieczka klas I –III do Sokołowa Podlaskiego na spektakl "Baśń o Królowej Śniegu" oraz do Nadleśnictwa Sokołów Podlaski

            29.05.2022

            W dniu 13 maja 2022 roku uczniowie z klas I-III pod opieką nauczycieli wychowawców oraz nauczycieli wspomagających uczestniczyli w wycieczce do Sokołowa Podlaskiego.

            Niezwykłą “Baśń o Królowej Śniegu” zaprezentował Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa. Tekst baśni Hansa Christiana Andersena został zaadaptowany na potrzeby sceniczne z wykorzystaniem formy wiersza, piosenek, tańca i innej bogatej aranżacji scenicznej. Spektakl bardzo się wszystkim spodobał.

            Następnym punktem programu wycieczki była wizyta w Nadleśnictwie Sokołów Podlaski.

            W budynku Nadleśnictwa Sokołów znajduje się sala edukacyjna wyposażona w projektor multimedialny oraz profesjonalne nagłośnienie. Uczniowie obejrzeli film pt. “Po co leśnik w lesie?” Na sali znajdują się liczne eksponaty i gadżety edukacyjne dotyczące leśnictwa i ochrony przyrody, które zaprezentowała nam prowadząca spotkanie. W ramach zajęć edukacyjnych odbyliśmy także spacer po Parku Edukacji Leśnej, znajdującego się na terenie Nadleśnictwa. Wysłuchaliśmy informacji dotyczących roślin, zwierząt oraz zagadnień dotyczących recyklingu.

            Zadowoleni z wycieczki powróciliśmy do szkoły.

            Marzena Marchel

          • Spektakl dla klas I-III

            24.05.2022

            W związku Ogólnopolską Akcją pod hasłem „Tydzień Bibliotek” mającą na celu popularyzację czytelnictwa uczniowie z klas I-III pod opieką wychowawców i innych nauczycieli w dniu 11 maja 2022 roku wzięli udział w spektaklu "Kto w bibliotece gości i kradnie mądrości" w wykonaniu aktorów z teatru MASKA z Krakowa. Zabawne postacie wprowadziły uczniów w zaczarowany świat książek.

            Uczniowie uczestniczyli w wydarzeniu w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

            Marzena Marchel

          • „Cudze chwalicie, swego nie znacie”

            24.05.2022

            W dniu 16. maja 2022r. uczniowie klasy VI, V a i V b pod opieką p. Katarzyny Kurowickiej, p. Agnieszki Dmowskiej, p. Agnieszki Zych oraz p. Małgorzaty Łach uczestniczyli w wycieczce do Sokołowa Podlaskiego. Uczestniczyliśmy w niezwykłym koncercie Zespołu Pieśni i Tańca SOKOŁOWIANIE. Oglądając występ „Sokołowian”, słuchając ich pieśni i podziwiając tańce, poznaliśmy chociaż część tradycji, kultury i zwyczajów naszego regionu i nie tylko. Podziwialiśmy również barwne tańce romskie.

            Odwiedziliśmy Galerię DOM. O wystawie malarstwa Jadwigi Jarosiewicz pt. „Codzienne światło” opowiedziała nam p. Joanna Błońska.

            Kolejny punktem programu była wizyta w  Muzeum Wielkiego Gościńca Litewskiego “Stacja Sokołów”.  Poznaliśmy historię Szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego oraz jego walory turystyczno – przyrodniczo – kulinarne.

            Obejrzeliśmy stroje typowe dla kultury podlaskiej, a na ekranach multimedialnych ważne postacie i miejsca związane ze Szlakiem.

            Oczywiście nie zabrakło miejsca dla Georga Forstera, podróżnika z XVIII wieku, który jadąc WGL do Wilna zatrzymał się w Sokołowie, a potem go opisał.

            Zadowoleni i zafascynowani wieloma atrakcjami naszego regionu wróciliśmy do szkoły.

            Małgorzata Łach

          • Konkurs na Mistrza Ortografii w klasie IIIA

            12.05.2022

            Ortografia często bywa zmorą wielu uczniów, choć wcale nie musi tak być. Ortografię można „oswoić”, a  nawet polubić. Uczniowie klasy IIIA przez trzy kolejne lata szkolne zmagali się z trudnościami ortograficznymi. Poznawali zasady ortograficzne, wykonywali mapy mentalne, układali rebusy, a także pisali dyktanda. Na zakończenie zmagań wychowawca klasy przygotowała super dyktando konkursowe. Mistrzami ortografii zostali uczniowie: Aleksander Dmochowski, Adam Fabisiak i Piotr Szymańczuk. Zdobyli największą liczbę punktów i tym samym tytuł Mistrza Ortografii oraz zostali uhonorowani nagrodami.

            Na zdjęciach laureaci konkursu wraz ze swoimi dyktandami i nagrodami.

            Marzena Marchel

          • Projekt „Ortograficzna bransoletka”

            12.05.2022

            Uczniowie należący do Klubu Ortograffiti, czyli Klubu Przyjaciół Bratka wzięli udział w projekcie „Ortograficzna bransoletka”. Jest to jedna z wielu form pracy klubu. Zajęcia odbyły się 25 kwietnia.

            Opis projektu:

            Celami zajęć jest kształcenie sprawności manualnej poprzez wycinanie i kolorowanie oraz powtórzenie i utrwalenie zasad ortograficznych pisowni wyrazów z ó, u, rz, ż, ch, h, a także doskonalenie pisowni wyrazów z wybranymi trudnościami ortograficznymi.

            1. Uczniowie korzystali z zeszytów Ortografitti i zgromadzonych w nich zasadach ortograficznych.

            2. Każdy uczeń otrzymał do opracowania 1 zasadę ortograficzną.

            3. Uczniowie odrysowali swoje dłonie na kartce, wycięli je, a następnie ozdobili według własnego pomysłu.

            4. Następnie wykonali bransoletki z kolorowych pasków i umieścili na nich przykładowe wyrazy z trudnością ortograficzną w oparciu o zeszyty Ortograffiti.

            5. Gotowe bransoletki zostały umieszczone na tablicy wiszącej w sali, gdzie odbywają się zajęcia. Są ciekawą pomocą dydaktyczną do wykorzystania na różnych zajęciach.

            Jolanta Dudek

        • Akademia z okazji 231 ROCZNICY UCHWALENIA  KONSTYTUCJI 3 MAJA
          • Akademia z okazji 231 ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

            12.05.2022

            Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem.”

            Józef Piłsudski

            Akademia została zaprezentowana mieszkańcom Gminy dnia 3 maja 2022 roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury oraz dnia 4 maja 2022 r. społeczności szkolnej. Wzięli w niej udział uczniowie klas VIII, IIIB i IVb. Montaż słowno-muzyczny przygotowały wraz z uczniami panie: Krystyna Górska, Jolanta Dudek, Barbara Siłka, Monika Sawicz, Ewa Dybowska, Irena Rytel i Barbara Mazurczak. Przedstawienie poprzedziło wystąpienie Burmistrza miasta Kosowa Lackiego Jana Słomiaka. Po uroczystości wszyscy zostali zaproszeni przed siedzibę MGOK na poczęstunek tradycyjną grochówką.

            Barbara Siłka

        • Uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej
          • Uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

            08.05.2022

            29 kwietnia 2022 r. w bibliotece szkolnej odbyło się pasowania na czytelnika uczniów klas pierwszych. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania i zainteresowań czytelniczych. Na pamiątkę każdy uczeń otrzymał książkę pt.„Pierwsze abecadło”. Wydarzenie uatrakcyjniła inscenizacja w wykonaniu członków aktywu bibliotecznego: Gabrieli Pankiewicz, Weroniki Karendys, Marii Zyśk, Wiktorii Kryczki i Natalii Kucharek.

            Wydarzenie zorganizowano w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

            Agnieszka Zych

          • Wycieczka do Warszawy

            08.05.2022

            W dniu 27 kwietnia 2022 r. odbyła się wycieczka do Warszawy. W tym wydarzeniu brali udział uczniowie klasy Va, IVa i IVb. Opiekunkami były: pani Małgorzata Łach, pani Katarzyna Kurowicka, pani Barbara Mazurczak i pani Irena Rytel. Celem wycieczki było zapoznanie się z najciekawszymi atrakcjami stolicy oraz samym miastem, a także rozpowszechnienie aktywnej formy wypoczynku.

            Zgodnie z planem wycieczki rozpoczęliśmy zwiedzanie od Muzeum „Świat Iluzji”. Znaleźliśmy się w niezwykłym świecie pozorów, złudzeń i paradoksów. Mogliśmy do woli korzystać z interaktywnej, edukacyjno-rozrywkowej przestrzeń dla każdego. Następnie spacerkiem udaliśmy się uliczkami Starego Miasta do Zamku Królewskiego, gdzie przeszliśmy Trasę Królewską, podziwiając kolejno: Apartament Wielki i Królewski, Galerię Czterech Pór Roku, Nową Izbę Poselską, Galerię Wettynów, Pokoje Prezydenckie, Salę Tronową, obrazy Jana Matejki, Galerię Królewiczowską i Antyszambrę. Kolejnym punktem naszej wycieczki było Centrum Nauki Kopernik. Wizyta tam pozwoliła nam zobaczyć na żywo i w praktyce poznać wiele zjawisk, o których uczymy się tylko w teorii, m.in. z dziedziny biologii, fizyki, geografii i chemii. Potem udaliśmy się do Parku Trampolin Hangar 646. W ogromne przestrzeni czeka na nas cała masa atrakcji! Po zajęciach wprowadzających z trenerami mieliśmy swój czas na wysiłek fizyczny, ale i świetną zabawę.

            Wszyscy uczniowie byli pod wrażeniem piękna naszej stolicy oraz liczby atrakcji, jakie można tu spotkać. Na pewno nikt nie zapomni pobytu w tym mieście i zechce jeszcze tam powrócić. Myślę, że wyjazd można zdecydowanie uznać za udany.

            Katarzyna Kurowicka

          • Promocja książki „Kos(s)owskie opowiastki”

            08.05.2022

            Promocja książki „Kos(s)owskie opowiastki” i wspomnienie o Macieju Wolińskim wypełniły niedzielne popołudnie 23. kwietnia 2022r. w M-GOK. Nasi uczniowie zachęceni przez nauczycieli do poznawania dziedzictwa kulturowego swojej miejscowości licznie przybyli na spotkanie z autorem książki Arturem Ziontkiem.

            Pierwsza część spotkania była symbolicznym pożegnaniem przyjaciela naszej miejscowości, fundatora nagród w Konkursie Literackim „Młodzi o Kosowie”, potomka ostatnich właścicieli ziemskich w Kosowie Lackim pana Macieja Wolińskiego zmarłego w październiku ubiegłego roku. Na scenie wystawiono portret Macieja Wolińskiego, pusty fotel oraz stojący obok stolik z kwiatami i filiżanką. Była to symbolicznie zainscenizowana przestrzeń mająca oddać hołd człowiekowi, który był mocno związany sentymentem z naszą miejscowością i wieloma ludźmi. Książki o Kosowie promował na całym świecie.

            Druga część spotkania związana była z promocją kolejnej książki Artura Ziontka o Kosowie. Autor przybliżył nam proces jej tworzenia. W „Kos(s)owskich opowiastkach” znajdziemy informacje o ludziach, wydarzeniach w naszej miejscowości na przełomie XIX i XX wieku.

            Cieszymy się , że mamy Kogoś, kto dba o naszą tożsamość i opowiada o lokalnej historii, bo jak powiedział w posłowiu dr Andrzej Chojnacki „ Jeśli jej nie poznamy, nie będziemy nic wiedzieć o sobie”.

            Uczniowie wzięli udział w spotkaniu z autorem książki p. Arturem Ziontkiem w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

            Małgorzata Łach

          • Spotkanie z poezją Piotra Siemieniuka

            05.05.2022

            W sobotę 09. kwietnia 2022r. w M-GOK w Kosowie Lackim wielu uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielami uczestniczyło w promocji książki „Ot, tak”. Koło Regionalne pod opieką p. Katarzyny Kurowickiej i p. Małgorzaty Łach miało okazję poznać pasje autora podczas wcześniejszych promocji książek. W 2018r. -poznaliśmy książkę „Wierszem pisane", a w 2020r. –„W poczekalni życia”. Piotr Siemieniuk podzielił się z publicznością ciekawostkami ze swojego życia, opowiedział o tym jak godzi pracę lekarza weterynarii z pasją pisarską 

            Wiersze autora są o różnorakiej tematyce: rodzinnej, przyrodniczej, refleksyjnej, skłaniają do zastanowienia się nad własnym życiem, jego znaczeniem w kontekście przemijania. Autor osobiście przeczytał kilka swoich utworów,   po czym oddał głos kolejnym recytatorom, którymi były jego dzieci: Maria i Bartosz. Dopełnieniem spotkania z książką był minirecital poezji śpiewanej Witolda Radomskiego i Arka Rogali.

            Publiczność miała możliwość zakupienia najnowszego zbiorku poezji Piotra Siemieniuka „Ot, tak” oraz osobistej rozmowy z autorem.

            Małgorzata Łach

          • KONKURS „WOKÓŁ KONSTYTUCJI 3 MAJA 1791 r.”

            03.05.2022

            28. kwietnia 2022r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie historycznym, który został zorganizowany przez Departamenty Szkolnictwa Wojskowego oraz Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, Wojskową Akademię Techniczną i Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne w Warszawie. Przedsięwzięcie miało charakter quizu online, w którym rywalizowało ok. 2000 uczestników z całej Polski. Młodzież mogła sprawdzić swoją wiedzę, wykorzystać umiejętność szybkiego podejmowania decyzji i refleks. Po zakończeniu konkursu uczestnicy wysłuchali koncertu z udziałem orkiestry wojskowej z Siedlec oraz solistów. Zmagania dostarczyły uczniom wiele emocji i radości. Żałujemy, że nie udało nam się zdobyć czołowych miejsc. Może innym razem…

            Anna Kryczka