We wtorek, 15 listopada 2022r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Kosowie Lackim z klas: IVA, IVB i VIB pod opieką nauczycieli: p. Agnieszki Ajdys, p. Agnieszki Dmowskiej, p. Anny Kryczki oraz p. Agnieszki Steć udali się do Warszawy.
Pierwszym celem programu wycieczki było Centrum Nauki Kopernik. Tu, poprzez zabawę, chcieliśmy bliżej poznać fascynujący świat wiedzy oraz największe osiągnięcia polskich naukowców. Do wyjazdu przygotowywaliśmy się gromadząc informacje o Mikołaju Koperniku oraz oglądając film przygotowany przez CNK - „W Koperniku z Marią Skłodowską - Curie”. W pewnym momencie, ku naszej radości, dostrzegliśmy rower, który „wystąpił” w roli pojazdu Marii wyruszającej w podróż poślubną. Uczniowie z zaciekawieniem i zaangażowaniem prowadzili obserwacje i doświadczenia w ogromnej, ekscytującej Strefie Eksperymentowania. W Teatrze Wysokich napięć obejrzeliśmy spektakl „Elektrony w akcji” z prądem w roli głównej. Później część dzieci wzięła udział w warsztatach w Majsterni, gdzie każdy mógł się poczuć jak prawdziwy naukowiec i konstruktor.
Następnie udaliśmy się w podróż do gwiazd. W planetarium Niebo Kopernika wzięliśmy udział w interesującym wykładzie na temat ciał niebieskich i „wyruszyliśmy” na poszukiwania śladów życia we Wszechświecie, oglądając pokaz „Jesteśmy kosmitami”. Film skłonił nas do refleksji nad odpowiedzialnym stosowaniem zaawansowanych technologii. Jedną z przedstawionych w nim instytucji badawczych była Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN. Po zakończeniu pokazu uczniowie wysłuchali informacji nauczyciela na temat roli i osiągnięć Polaków w CERN.
Po zakończeniu wizyty w Centrum Nauki Kopernik pojechaliśmy do Muzeum Neonów. Jest ono pierwszym obiektem w Polsce zajmujących się dokumentowaniem i ochroną powojennych szyldów świetlnych – zwanych neonami. MN jest unikatowe na skalę europejską, znajduje się w gronie nielicznych placówek na świecie zajmujących się rewitalizacją zabytkowych neonów. W przeszłości projektowali je znani polscy graficy, plastycy i architekci. Dzięki panu przewodnikowi poznaliśmy konstrukcję szyldów świetlnych oraz historię Polski „rozświetloną neonem” od czasów dwudziestolecia międzywojennego wojennego aż do lat późnego komunizmu.
W Muzeum Neonów uczniowie zyskali wiele cennych informacji na temat dziejów naszej stolicy i Ojczyzny, dowiedzieli się również jak znaczącą rolę odgrywały kolorowe neonowe napisy w uatrakcyjnianiu wyglądu ulic miast. Dla wychowawców była to sentymentalna podróż w czasie.
Podczas wycieczki znaleźliśmy się w ekscytującym świecie nauki oraz w niezwykłym muzeum historii. Polecamy oba obiekty, chętnie tam wrócimy!
Opiekunowie