• Dzień Nowych Technologii w Edukacji
          • Dzień Nowych Technologii w Edukacji

            06.07.2022

            Dzień ten to inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki, której celem jest popularyzowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w pracy dydaktycznej. W tegorocznej akcji wzięła udział również nasza szkoła. Zostały zorganizowane i zrealizowane różne przedsięwzięcia mające na celu popularyzowanie Nowych Technologii w Edukacji.

            Uczniowie chętnie włączali się we wszystkie aktywności zorganizowane przez nauczycieli informatyki – wydruki przestrzenne, "ożywianie" kolorowanek, quizy z wykorzystaniem smartfonów. Dzień ten upewnił nas, że nowe technologie są obecne w naszej szkole i stanowią świetną pomoc w nauce.

            Małgorzata Wojtczuk i Beata Choińska

          • Warsztaty uczniowskie w ramach projektu „Złote szkoły NBP”

            06.07.2022

            Temat II edycji programu „Złote Szkoły NBP” to "Bezpieczni w finansach osobistych". Uczniowie z Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej pod okiem opiekuna p. Moniki Denisiuk-Świstek zgromadzili materiały, przygotowali prezentacje multimedialne i przeprowadzili warsztaty uczniowskie o tematyce:

            1) Gotówka jako powszechnie akceptowana metoda płatności w Polsce. Jak bezpiecznie korzystać z gotówki i rozpoznawać zabezpieczenia polskich banknotów" - Maja Przewoźna.

            2) Podstawowe zasady bezpieczeństwa w trakcie korzystania z bankowości elektronicznej i mobilnej - Oliwia Jakubaszek.

            3) Ochrona danych i pieniędzy przed cyberzagrożeniami. Jakie konsekwencje finansowe niesie kradzież tożsamości? - Katarzyna Laskowiecka, Małgorzata Winnicka.

            4) Zagrożenia związane z produktami finansowymi oferującymi wysoką stopę zwrotu - Klaudia Toruszewska.

            5) Bezpieczne przechowywanie pieniędzy. Jak są chronione depozyty w bankach? - Amelia Wilgos.

            6) Ryzyko pułapki rosnącego zadłużenia. Co trzeba wiedzieć o szybkich pożyczkach? - Eliza Kryczka, Martyna Laskowiecka.

            7) Sztuka zawierania zobowiązań finansowych. Jak korzystać z praw konsumenckich przy podpisywaniu umów? - Emilka Niemiec.

            Monika Denisiuk-Świstek

          • Lekcje ekonomii

            06.07.2022

            W r. szk. 2021/2022 w szkole podstawowej w Kosowie Lackim odbyło się 6 lekcji ekonomii, w ramach projektu „Złote Szkoły NBP”, przeprowadzonych przez nauczyciela fizyki p. Monikę Denisiuk- Świstek. Od około dwu dekad do analizy zjawisk finansowych i procesów ekonomicznych stosuje się metody opracowane w ramach fizyki – głównie fizyki statystycznej i fizyki tzw. układów złożonych. Od ponad dziesięciu lat aktywność ta znacznie wzrosła i ma charakter instytucjonalny, nosząc nazwę Fizyki Finansowej lub Ekonofizyki. Jak uczą obserwacje fizyka i ekonomia były ze sobą ściśle powiązane od wieków. Poczynając od Mikołaj Kopernika, który oprócz systemu heliocentrycznego odkrył jedno z ważniejszych praw ekonomii stwierdzając, że pieniądz gorszy wypiera pieniądz lepszy. Podobnie Izaak Newton – twórca podstaw mechaniki, przez długi czas był Nadzorcą Mennicy Królewskiej porządkując ówczesny rynek finansowy. Obecnie też można znaleźć wiele przykładów osób, którzy będąc z wykształcenia fizykami z powodzeniem znajdują się w ekonomii zajmując prestiżowe stanowiska w instytucjach finansowych. Podczas lekcji ekonomii uczniowie: zwiększyli swoją aktywność na zajęciach, poszerzyli wiedzę na temat związku fizyki z ekonomią, obliczali koszt zużycia energii elektrycznej na podstawie odczytów z licznika energii elektrycznej.

            Monika Dwnisiuk-Świstek

          • Debata z ekspertem w ramach projektu „Złote Szkoły NBP”

            06.07.2022

            Dnia 4 marca 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim odbyła się debata szkolna pt. "Płatność mobilna czy tradycyjna?". Naszym ekspertem była dr nauk ekonomicznych Pani Joanna Omieciuch. Tytuł pracy doktorskiej z 2003 r. to "Procesy koncentracji w handlu wewnętrznym w Polsce". Dorobek dydaktyczny dr J. Omieciuch: od 1998 r. do 2017 r. praca w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku na Wydziale Nauk Ekonomicznych w Ostrowi Maz. Od 2017 r. praca na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. W dorobku naukowym znajdują się publikacje ekonomiczne m.in. o turystyce, ekoturystyce, turystyce kulinarnej, pielgrzymkowej, a wcześniej o tematyce handlu, rozwoju zrównoważonym i uwarunkowaniach jakości i bezpieczeństwa żywności. Po "burzy mózgów" i poszukiwaniach odpowiedzi na temat co jest korzystniejsze płatności mobilne czy tradycyjne wszyscy doszliśmy do wniosku, że w tym momencie należy korzystać zarówno z jednej jak i drugiej formy płatności. Obecna sytuacja na świecie, w Europie, w celach bezpieczeństwa nie powinniśmy jeszcze rezygnować z płatności tradycyjnych, czyli banknotów i monet, choć "duch czasów" i rozwój skłania nas do płatności mobilnych, które lubimy, bo są szybkie i oszczędzają nam czas. Debata z ekspertem była bardzo dobrze i mądrze spędzonym czasem. Uczniowie wykazali się dużą dorosłością podejmując taki temat, chętnie wypowiadali się i przekonywali do swoich racji.

            Monika Denisiuk-Świstek

          • Zbiórka baterii 2021/2022 - podsumowanie

            06.07.2022

            Dziękujemy za aktywny udział również w tym roku w konkursie „Zbieramy baterie”. W akcji wzięło

            udział 22 uczniów naszej szkoły z klas 3a, 3b, 4a, 4b, 5a, 5b, 6, 7b, 7c, 8a, 8c.

            Największą ilość baterii zebrała uczennica klasy 3a Nikola Witosławska, 4b Nina Dmowska oraz uczeń klasy 3b Tomasz Harasim.

            W tym roku zebraliśmy łącznie około 90 kg baterii.

            Katarzyna Tomczuk