Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
02.11.2021Uwaga! Telefon jest czynny przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego
29.10.2021W związku z beatyfikacją kardynała Stefana Wyszyńskiego- Patrona szkoły, która odbyła się 12 września 2021r. uczniowie i nauczyciele świetlicy szkolnej przygotowali gazetkę przypominającą najważniejsze fakty z życia Patrona. Na gazetce umieścili złote myśli Kardynała aby były wskazówką w codziennym życiu. Uczniowie klas
I-II wykonali portrety Patrona szkoły.Teresa Bieńkowska
EkoEksperymentarium
28.10.2021We wtorek, 12 października 2021r. uczennice klasy 5a, 5b, 4b wzięły udział w projekcie „EkoEksperymentarium”, realizowanym pod honorowym patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Zadaniem dziewcząt było uczestnictwo w grze „EkoEksperymentarium” polegającej na wyborze pokojów zagadek, rozwiązywania kolejnych zadań, a także zdobywania punktów. Uczyły się w ten sposób dobrych ekologicznych praktyk, świadomego robienia zakupów, czy oszczędzania wody.
Dzięki wizycie w wirtualnym domu oraz ukrytym w jego pokojach łamigłówkom i filmom można zrozumieć, jak wielkie znaczenie dla środowiska mają nawet drobne nawyki.
Dziękuję za aktywny udział w programie:)
Katarzyna Tomczuk
STYPENDIA BURMISTRZA
28.10.2021We wtorek, 26.10.2021r., uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni na uroczystą sesję RMiG, podczas której zostały wręczone STYPENDIA BURMISTRZA MIASTA i GMINY KOSÓW LACKI za wysokie wyniki w nauce oraz za osiągnięcia sportowe, w roku szkolnym 2020/2021.
Pan Burmistrz złożył uczniom gratulacje i życzył dalszych sukcesów. Stypendiami zostało uhonorowanych dwudziestu jeden uczniów Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim. Spośród nich siedemnaście osób za naukę, dwie za naukę i sport oraz dwie za osiągnięcia sportowe. Ponadto wszyscy otrzymali upominki.
Podczas uroczystości byli obecni także rodzice. Część z nich odebrała stypendia w imieniu absolwentów.
Cieszymy się bardzo, że Pan Burmistrz docenił ciężką pracę, poświęcenie i osiągnięcia naszych uczniów. Nauka w roku szkolnym 2020/ 2021 ze względu na pandemię COVID-19 odbywała się głównie w trybie zdalnym i wymagała od uczniów i nauczycieli ogromnego wysiłku.
We wrześniu 2021r. zaangażowanie oraz sukcesy w nauce nagrodziła Pani Agnieszka Ajdys wręczając STYPENDIA DYREKTORA czterdziestu dziewięciu uczniom.
GRATULUJEMY UCZENNICOM I UCZNIOM NAGRODZONYM STYPENDIAMI!
JESTEŚMY Z WAS DUMNI!
GRATULUJEMY RÓWNIEŻ WSZYSTKIM OSOBOM, KTÓRE DZIELNIE PRACUJĄ I STARAJĄ SIĘ OSIĄGNĄĆ JAK NAJLEPSZE WYNIKI W NAUCE, W RÓŻNORODNYCH KONKURSACH I PRZEDSIĘWZIĘCIACH,
SPORCIE, SZTUCE…
SKŁADAMY SERDECZNE PODZIĘKOWANIA UCZNIOM NASZEJ SZKOŁY,
KTÓRZY NIOSĄ POMOC POTRZEBUJĄCYM,
SZANUJĄ I DOCENIAJĄ INNYCH LUDZI!
WYCIECZKA KLAS VIII DO SENATU
28.10.2021Na zaproszenia pana senatora Waldemara Kraski uczniowie klas ósmych 22 października odwiedzili siedzibę Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie. Podczas spotkania z panem senatorem młodzież poznała nieco historii na temat tego miejsca, mogła zadawać pytania i dyskutować, co przyczyniło się do poszerzenia ich dotychczasowej wiedzy.
Uczniowie odwiedzili tego dnia również POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich. Była to ciekawa przygoda. Poza uciechami dla ducha znalazło się też coś dla ciała. Ósmoklasiści odbyli lekcję wychowania fizycznego w Parku Trampolin.
Jolanta Dudek
Wycieczka klasy IIIA do Zwierzyńca EUROSTRUŚ
25.10.2021W dniu 20 października 2021 uczniowie klasy IIIA pod opieką wychowawczyni pani Marzeny Marchel i nauczyciela wspomagającego Pani Agnieszki Steć wyjechali na wycieczkę do Zwierzyńca EUROSTRUŚ znajdującego się w miejscowości Borzychy.
Wizyta w zwierzyńcu to nie tylko spotkanie ze zwierzętami , ale także powrót do przeszłości. W drewnianych zagrodach zbudowanych w wiejskim stylu mieszkają różne ciekawe zwierzęta. Wśród nich dominują ptaki, zarówno hodowlane jak i egzotyczne, które zachwycają swoim pięknem i charakterem. Alpaka – Lala, struś – Tango, kucyk – Ania, baranek- Brązek, królik – Słodziutka czy kot - Jacek to tylko niektórzy z mieszkańców tego urokliwego miejsca. Niektóre z nich mogliśmy wziąć na ręce, pogłaskać, przytulić. Podczas zwiedzania niezwykle sympatyczna Pani Eliza szczegółowo opowiadała o życiu zwierząt, zarówno w hodowli jak i w naturze, o ich zachowaniu, rozwoju, rozmnażaniu. Oprócz zwiedzania piekliśmy kiełbaski i ziemniaki w ognisku i biesiadowaliśmy w zadaszonym miejscu. Pan Marek zaprosił nas na warsztaty plastyczne podczas których wykonaliśmy wisiorek z materiałów naturalnych – drewno, pióra, skóra. Niebywałą atrakcją była przejażdżka na sianie. Wycieczka zakończyła się swobodną zabawą na placu zabaw.
Marzena Marchel
#SZKOŁA PAMIĘTA
24.10.2021Już po raz trzeci nasza szkołą włącza się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Akcja ta polega na upamietnianiu ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych. Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły zawsze pamiętają o ważnych datach i wydarzeniach.
#CodeWeek 2021
22.10.2021W dniach od 11 do 20 października nasza szkoła włączyła się do ogólnoeuropejskiej inicjatywy promującej programowanie i umiejętności cyfrowe „EU Code Week”, czyli Europejskego Tygodnia Kodowania. Jej głównym celem była popularyzacja i promocja nauki i programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Programowanie to nie tylko siedzenie przed komputerem, ale przede wszystkim ćwiczenie logicznego myślenia, spostrzegawczości, koncentracji uwagi czy umiejętności matematycznych.
Nauczyciele do tych działań wykorzystali zabawy ruchowe, dyktanda graficzne, szyfry i kody, grę planszową, roboty, interaktywne puzzle, rozszerzoną rzeczywistość i hologramy. Uczniowie poznali też historię Code Week’u.
W sumie w akcji wzięło udział około 200 uczniów naszej szkoły, a poszczególne wydarzenia zostały zarejestrowane na stronie https://codeweek.eu.
Beata Choińska
NIEZWYKŁE SPOTKANIE
18.10.2021Wczesnym rankiem, 10.07.2021r., opiekunki Szkolnego Koła Wolontariatu udały się w niezwykłą, egzotyczną podróż do Tagaytay na Filipinach.
Niektórzy zapewne wiedzą, że 4 lata temu, dzięki staraniom opiekunki SKW, społeczność naszej szkoły w ramach Adopcji Serca zaopiekowała się siedmioletnią dziewczynką Mary Grace Layno z Filipin. Od tego czasu Szkolne Koło Wolontariatu, m.in. podczas kiermaszy, gromadzi pieniądze dla Mary Grace, dzięki nim dziewczynka może się uczyć. Zebrane środki co miesiąc wysyłamy do sióstr urszulanek – misjonarek, które opiekują się Mary Grace i jej rodziną.
W Tagaytay, w domu misyjnym, spotkałyśmy ponad 50 dzieci, którymi opiekują się siostry urszulanki. Potem dołączyli do nas chłopcy i dziewczęta z Quarry. Dzieci były pięknie ubrane, radosne, choć nieco onieśmielone. Obejrzałyśmy ich wspaniały występ artystyczny przygotowany pod kierunkiem sióstr misjonarek. Codzienne życie tych dzieci nie jest tak wesołe i w wielu przypadkach bardzo, bardzo biedne.
W spotkaniu wzięli udział także rodzice małych Filipińczyków, bracia Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II oraz piętnaście rodzin adopcyjnych z Polski i Adelajdy w Australii.
Z DUMĄ REPREZENTOWAŁYŚMY SPOŁECZNOŚĆ NASZEJ SZKOŁY.
Po występach dzieci oraz ich rodziców, przyszedł czas na zapoznanie się z opiekunami adopcyjnymi. Z drżeniem serca czekałyśmy na naszą podopieczną Mary Grace. Dziewczynka wyróżniała się spośród innych
- miała na sobie najpiękniejszą i najbardziej kolorową sukienkę. Byłyśmy niezwykle szczęśliwe, że wreszcie mogłyśmy ją poznać! Pozdrowiłyśmy Mary Grace w imieniu wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły.Następnie przyszedł czas na poczęstunek – były bułeczki i mrożony przysmak z mango. Na koniec zwiedziliśmy dom misyjny, do którego każdej niedzieli przychodzą dzieci. Znajdują tam opiekę i wsparcie, uczą się i bawią. Tak jak wy, biegają i grają w piłkę.
Nigdy nie zapomnimy pobytu w Tagaytay na Filipinach i niezwykłego spotkania z Mary Grace, innymi dziećmi, ich rodzicami, opiekunami oraz siostrami misjonarkami.
Wizyta dostarczyła nam wielu wzruszeń i wspaniałych przeżyć… szkoda, że odbyła się na dobrze wszystkim znanej platformie Microsoft Teams.
Agnieszka Winnicka i Anna Kryczka
– opiekunki Szkolnego Koła Wolontariatu
Działalność Klubu Ortograffiti
18.10.2021W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy IIB kontynuują swoją przygodę w Klubie Przyjaciół Bratka. Jak w ubiegłym roku, członkowie Klubu dostali niespodzianki na dobry start od wydawnictwa Operon. Podczas pierwszych spotkań klubowicze wspólnie ustalili regulamin Klubu, który będzie obowiązywał przez cały rok szkolny. Działalność klubu opiera się na Metodzie Ortograffiti, dzięki której uczniowie:
usprawniają funkcje percepcyjno-motoryczne,
rozwijają i doskonalą umiejętność czytania: technikę, tempo, rozumienie czytanej treści,
rozwijają i doskonalą umiejętność poprawnego pisania pod względem graficznym i ortograficznym,
doskonalą umiejętność poprawnego mówienia,
rozwijają się emocjonalnie i społecznie,
mają wyższą motywację do pracy,
rozwijają swoje zainteresowania,
wspierają swoje mocne strony.
Jolanta Dudek
Narodowe Czytanie 2021
10.10.2021W sobotę, 4. września, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania, akcji objętej honorowym patronatem pary prezydenckiej. W tym roku uczestnicy wydarzenia mieli okazję zapoznać się z treścią dramatu napisanego przez Gabrielę Zapolską- „Moralność pani Dulskiej”. Dzieło piętnuje obłudę i zakłamanie, zawiera komizm, ironię, a także bardzo ważne, wciąż aktualne, przesłanie.
Dyrektor Szkoły Podstawowej im Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim, p. Agnieszka Ajdys, odczytała list prezydenta RP, Andrzeja Dudy ,następnie p. Małgorzata Adamczyk, kierownik MGBP, przedstawiła pokrótce życie i twórczość Gabrieli Zapolskiej, okoliczności powstania dramatu oraz wprowadziła do utworu.
W kolejnej części spotkania uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego odczytali fragmenty książki. Do ogólnopolskiego czytania dołączyli się także pracownicy biblioteki.
Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja różnych wydań książkowych ,,Moralności pani Dulskiej” oraz wystawa przygotowana przez p. Artura Ziontka „Moralność pani Dulskiej w plakatach i afiszach”.
Organizatorzy Narodowego Czytania w Kosowie Lackim: Burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna oraz Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
Mariola Zakrzewska
Islandia Trzeci żywioł
03.10.20218.września 2021r. uczniowie z klas V-VIII wraz z nauczycielami języka polskiego uczestniczyli w spotkaniu z pisarzem i podróżnikiem pochodzącym z Krakowa- Romanem Pankiewiczem. Spotkanie odbyło się w M-GOK w Kosowie Lackim. Twórca podróżniczych książek wzbudził wielkie zainteresowanie, opowiadając w niezwykle barwny sposób o swoich podróżach, często zabawnych przygodach, związanych z Islandią-jej kulturą i tradycją. Całe spotkanie uatrakcyjniła prezentacja zachwycająca zdjęciami, ukazującymi Islandię z różnych stron- historii, przyrody, geografii, atrakcji turystycznych.
Małgorzata Łach
Spotkanie z Romanem Pankiewiczem
03.10.20217 września 2021 klasy IIIA i IIIB wzięły udział w spotkaniu z pisarzem książeczek dla dzieci Panem Romanem Pankiewiczem. Zaprezentował uczniom postać nauczyciela, policjanta i wojskowego przeobrażając się w opisywane przez siebie postaci przy pomocy szybkiej charakteryzacji i swojej twórczości. Po spotkaniu była możliwość zakupu książek wraz z autografem autora.
Marzena Marchel
Uroczystości patriotyczno-religijne w Treblince
27.09.2021W sobotę 4 września wzorem lat ubiegłych Poczet Sztandarowy naszej szkoły po raz kolejny reprezentował naszą społeczność szkolną podczas uroczystości religijno-patriotycznych w Treblince. Uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej oraz Mszy Św., które odbyły się w intencji ofiar Obozu Zagłady straconych podczas II wojny światowej.
Samorząd Uczniowski
Bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów
08.09.2021800 800 605 - ruszyła całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów „Pomagamy”
Od poniedziałku, 6 września działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i rodziców. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników. Wsparcie można otrzymać także za pośrednictwem kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl. Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Celem infolinii jest profilaktyka problemów dzieci i młodzieży, w tym następstw izolacji rówieśniczej spowodowanych stanem epidemii COVID-19. Istotne jest również odpowiednie wsparcie rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży w ramach prowadzenia przez specjalistów infolinii interwencyjno-informacyjnej. Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych.
Po okresie izolacji wielu młodych ludzi musi sobie poradzić od nowa z różnego rodzaju relacjami i związanymi z tym emocjami. Niejednokrotnie dzieci są ofiarami przemocy i agresji – słownej, a także fizycznej ze strony rówieśników lub dorosłych, są coraz bardziej samotne, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii dzieci będą mogły skontaktować się ze specjalistami 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.
Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi. Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci infolinii „Pomagamy” są gotowi do świadczenia pomocy nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła ją otrzymać.
W ramach działań infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.
Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo.
ZAPROSZENIE
07.09.2021ZAPRASZAMY
uczniów szkół podstawowych
do udziału w III Edycji Diecezjalnego Konkursu
„WARTOŚCIOWE OPOWIEŚCI.
Rodzina moją pierwszą szkołą miłości”
Honorowy Patronat:
Ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej, Ks. Biskup Piotr Sawczuk,
Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Waldemar Kraska,
Burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki, Jan Słomiak,
Akademia Katolicka w Warszawie,
Mazowiecki Kurator Oświaty w Warszawie,
Podlaski Kurator Oświaty w Białymstoku.
Organizatorzy konkursu:
Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim
Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie
Fundacja MATER
List Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie szczepień dzieci powyżej 12 r.ż.
07.09.2021Szanowni Państwo,
zachęcamy do zapoznania się z apelem Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej prof. dr. hab. med. Andrzeja Matyi w sprawie szczepień dzieci powyżej 12 roku życia skierowanym do uczniów i rodziców.
List Ministra Zdrowia
31.08.2021List Ministra Zdrowia do dyrektorów szkół, pedagogów, rodziców w sprawie wykonywania szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 wśród nieletnich uczniów w wieku od 12 do 15 roku życia.
Szanowni Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie!
Piszę do Państwa by przedstawić pełną informację na temat prowadzonych w Polsce szczepień przeciw COVID-19. Szczególnie kieruję ten list do tych, którzy z różnych względów obawiają się szczepień i odbierają sprzeczne, czasem wykluczające się, doniesienia medialne, czy też opinie kierowane przez różne środowiska i organizacje. Bez wątpienia szczepienia są jednym z najbardziej skutecznych i efektywnych działań profilaktycznych, stanowiący najsilniejszy oręż w zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych na świecie. Wszystkie szczepionki przeciw COVID-19 dostępne w krajach Unii Europejskiej, a co za tym idzie również w Polsce przeszły procedurę dopuszczenia do obrotu decyzją Komisji Europejskiej po wcześniejszej naukowej ocenie Europejskiej Agencji Leków. Tym samym, co należy stanowczo podkreślić, stosowanie szczepionek nie jest żadnym eksperymentem medycznym. Wszystkie szczepionki to produkty lecznicze zarejestrowane z wskazaniami stosowania w celu zapobiegania chorobie COVID-19 wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2. Bezpieczeństwo ich stosowania, skuteczność i jakość zostały pozytywnie ocenione przez Europejską Agencję Leków, w której zasiada również przedstawiciel Polski. Szczepionki przeciwko COVID-19 są opracowywane zgodnie z tymi samymi wymogami dotyczącymi jakości, bezpieczeństwa i skuteczności, jak inne produkty lecznicze. Kierując się koniecznością pilnej walki ze światową pandemią i koniecznością ochrony 2 zdrowia oraz życia ludzkiego procedury rejestracyjne szczepionek zostały skrócone, ale wszystkie badania wykonano w oparciu o najwyższe standardy bezpieczeństwa, podobnie jak to się dzieje w przypadku innych szczepionek. Nie pominięto żadnego wymaganego etapu badań ani kontroli. Wszystkie badania laboratoryjne, zarówno niekliniczne na zwierzętach, jak i kliniczne na ludziach zostały przeprowadzone zgodnie z najbardziej rygorystycznymi zasadami, standardami i kryteriami etycznymi. Wydanie pozwolenia dopuszczającego szczepionkę do obrotu oznacza zatem, że jakość, bezpieczeństwo i skuteczność takiego produktu leczniczego została udowodniona na podstawie odpowiednich badań klinicznych, przedklinicznych i chemicznofarmaceutycznych. Wszystkie informacje związane ze stosowaniem szczepionek przeciw COVID-19, w tym przeciwskazania oraz działania niepożądane określają Charakterystyki Produktu Leczniczego (CHPL) dla poszczególnych szczepionek, które są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. Dotychczas dopuszczone do szczepienia przeciw COVID-19, w grupie wiekowej od 12 roku życia zostały dwa produkty: - Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech - Spikevax firmy Moderna Biotech Spain, S.L. Dopuszczenie do stosowania pierwszej ze szczepionek, tj. Comirnaty w grupie wiekowej 12-15 lat nastąpiło w oparciu o dane zebrane do 13 marca 2021 r., na próbie 2 260 nastolatków (1 131 w grupie produktu leczniczego Comirnaty i 1 129 w grupie placebo) Spośród tych uczestników 1 308 nastolatków (660 w grupie produktu leczniczego Comirnaty i 648 w grupie placebo) objęto kontrolą przez co najmniej 2 miesiące po drugiej dawce produktu leczniczego Comirnaty. Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi u młodzieży w wieku od 12 do 15 lat były: ból w miejscu wstrzyknięcia (>90%), zmęczenie i ból głowy (>70%), ból mięśni i dreszcze (>40%), ból stawów i gorączka (>20%). Jak więc widać były to dość lekkie działania niepożądane. Z kolei skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki Spikevax w grupie młodzieży potwierdzono w badaniu klinicznym z udziałem 3732 dzieci w wieku od 12 do 17 lat. W badaniu brało udział 2773 uczestników od ukończenia 12. roku życia do ukończenia 16. roku życia i 959 uczestników od 17. roku życia do ukończenia 18. roku życia. Wyniki badań pozwoliły stwierdzić, że skuteczność produktu Spikevax u dzieci w wieku od 12 do 17 lat jest podobna do skuteczności u dorosłych. Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku od 12 do 17 lat są podobne do tych u osób w wieku 18 lat i starszych. Obejmują one ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, 3 zmęczenie, ból głowy, ból mięśni i stawów, powiększenie węzłów chłonnych, dreszcze, nudności, wymioty i gorączkę. Większość tych działań niepożądanych miała nasilenie od łagodnego do umiarkowanego i zwykle przemijała w ciągu kilku dni od otrzymania szczepionki. Bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, są cały czas ściśle monitorowane. W celu poszukiwania odpowiedzi, informacji lub potwierdzenia posiadanej wiedzy, zapraszam na portal prowadzony przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny: http://szczepienia.pzh.gov.pl/ oraz Europejski Portal Informacji o Szczepieniach, który powstał z inicjatywy Unii Europejskiej (wersja w języku polskim pod adresem: https://vaccinationinfo.eu/pl?fbclid=IwAR04VBI7NzIFAHRppffRIVtC1WyX1vr9a-bJ9- QfVkjyxEol9xUwc9G9J_k).
Z poważaniem
z upoważnienia Ministra Zdrowia
Anna Goławska
Podsekretarz Stanu
Archiwum Aktualności