W środę 2 kwietnia uczniowie kl.6-8, w tym samym czasie co ich rówieśnicy z innych krajów, wzięli udział w międzynarodowym konkursie języka angielskiego The Big Challenge. Trzymamy kciuki, żeby wypadli jak najlepiej na tle europejskim!
Irena Rytel
W środę 2 kwietnia uczniowie kl.6-8, w tym samym czasie co ich rówieśnicy z innych krajów, wzięli udział w międzynarodowym konkursie języka angielskiego The Big Challenge. Trzymamy kciuki, żeby wypadli jak najlepiej na tle europejskim!
Irena Rytel
2 kwietnia na całym świecie obchodzony był Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
Autyzm jest zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z postrzeganiem świata, mówieniem, rozumieniem relacji społecznych. W inny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. I choć jest to bardzo częste zaburzenie rozwojowe, to świadomość specyfiki autyzmu w społeczeństwie jest nadal bardzo niska. Obchody tego Dnia trwają tak naprawdę przez cały kwiecień - przyjęty jako miesiąc wiedzy na temat autyzmu.
NIE BĄDŹ ZIELONY W TEMACIE AUTYZMU W KWIETNIU BĄDŹ NIEBIESKI!
My również przyłączyliśmy się do akcji aby okazać swoją solidarność! W dniu 2 kwietnia nasza społeczność szkolna ubrała się na NIEBIESKO lub z elementami NIEBIESKIEGO! Razem możemy więcej!
Zespół Specjalistów
W ostatnich dniach nasza szkoła przeżyła wyjątkowy czas skupienia i duchowego rozwoju podczas dwudniowych rekolekcji. Było to wydarzenie, które nie tylko wzbogaciło wiedzę uczniów, ale również dostarczyło inspiracji do przemyśleń nad własnym życiem i wartościami.
Pierwszego dnia uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w spotkaniu prowadzonym przez przedstawicieli fundacji Szerpowie Nadziei. Organizacja ta znana jest ze swojej działalności wspierającej młodzież w odkrywaniu sensu życia oraz budowaniu pozytywnych relacji. Warsztaty były pełne angażujących opowieści, które pobudzały wyobraźnię i skłaniały do refleksji nad znaczeniem nadziei w codziennym życiu.
Drugiego dnia rekolekcje przybrały formę tematycznych zajęć w grupach dla całej społeczności szkolnej, które prowadzili katecheci. Była to okazja do rozmów na istotne kwestie wiary oraz wartości moralnych. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w dyskusjach, dzielili się swoimi przemyśleniami i zadawali pytania, które nurtowały ich w kontekście codziennego życia oraz duchowości.
Kulminacyjnym punktem rekolekcji była Msza Święta, na którą uczniowie udali się po zajęciach. Homilię wygłosił ksiądz Adam Anuszkiewicz, który znany jest między innymi ze swojej twórczości hiphopowej. Jego przekaz był pełen pasji i energii, a sposób, w jaki odnosił się do Ewangelii, z pewnością trafił do serc młodych ludzi. Podkreślał on, że wiara nie musi być odległa ani skostniała, lecz może być żywa i dynamiczna – bliska każdemu, niezależnie od wieku czy zainteresowań.
Te dwa dni rekolekcji były niezwykle wartościowe dla społeczności szkolnej. Stanowiły czas na zatrzymanie się w codziennym biegu i refleksję nad sprawami najważniejszymi. Niewątpliwie każdy uczestnik wyniósł z nich coś dla siebie, a przesłanie przekazane przez organizatorów i prowadzących z pewnością pozostanie w pamięci na długo.
ks. Radosław Kalicki
27 marca 2025 roku uczniowie klas piątych wyjechali do Sokołowskiego Ośrodka Kultury na spektakl „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa” przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Była to adaptacja wyjątkowej lektury napisanej przez C. S. Lewisa. „To sceniczna opowieść o wyobraźni, ciekawości świata i dojrzewaniu, która hipnotyzuje i zachwyca. To spektakl o poszukiwaniu własnej tożsamości, o buncie, ale też o tolerancji i akceptacji istot odmiennych”. Świetna gra aktorska, zachwycające kostiumy, ciekawa scenografia i piękna muzyka sprawiły, że widzowie byli zachwyceni. Nauczycielki: p. Elżbieta Radomska, p. Iwona Wyszomierska, p. Agnieszka Zych i p. Irena Rytel sprawowały opiekę nad uczniami i troszczyły się, by wyjazd przebiegał w miłej atmosferze. Po dużej dawce doznań kulturalnych był czas na wspólny posiłek. Z pewnością wyjazd można zaliczyć do interesujących.
Elżbieta Radomska
Dnia 19 marca 2025 roku, do naszej szkoły przybyła miejscowa Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, która przeprowadziła akcję edukacyjną skierowaną do uczniów na temat bezpieczeństwa pożarowego oraz sposobów ratowania siebie i mienia w przypadku klęski żywiołowej. Kampania informacyjna obejmowała również tematykę zmian klimatu i ochrony zasobów wodnych, minimalizację ryzyka zagrożeń związanych z klimatem i ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Omówione zostały konsekwencje zmian klimatycznych i sposoby jakimi można im przeciwdziałać. Spotkanie miało na celu uświadomienie młodzieży, jak ważne jest zachowanie ostrożności oraz wiedza na temat działań prewencyjnych w sytuacjach zagrożenia.
Podczas zajęć uczniowie mieli okazję poznać podstawowe zasady ochrony przeciwpożarowej, takie jak postępowanie w przypadku pożaru, ewakuacja, a także prawidłowe zachowanie w sytuacjach kryzysowych. Strażacy wyjaśnili, jak reagować na naturalne katastrofy, takie jak powodzie czy huragany.
W ramach spotkania odbyły się także ćwiczenia praktyczne, w których uczniowie mogli nauczyć się, jak używać gaśnicy, a także jak bezpiecznie opuścić budynek w przypadku zagrożenia pożarowego. Strażacy udzielili cennych wskazówek dotyczących tego, jak zapobiegać pożarom w domu i szkole, oraz jak zabezpieczyć mienie w czasie wystąpienia klęski żywiołowej.
Spotkanie zakończyło się wspólną rozmową na temat roli OSP w lokalnej społeczności oraz znaczenia współpracy obywateli z służbami ratunkowymi w sytuacjach kryzysowych.
Dziękujemy przedstawicielom OSP za poświęcony czas i cenne wskazówki, które na pewno pomogą w zapewnieniu większego bezpieczeństwa naszym uczniom.
Monika Denisiuk-Świstek, Beata Kostrzewska
W dniu 20 marca 2025r. w siedzibie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego w miejscowości Kaliska w okolicach Łochowa odbył się kolejny, parkowy etap konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski, który był poprzedzony etapami szkolnym i gminnym. Wzięło w nim udział trzech uczniów z naszej szkoły z klas 6b i 6a – Lena, Filip i Piotr, pod opieką p. Katarzyny Tomczuk.
Konkurs polegał na prawidłowym rozwiązaniu testu składającego się z 25 pytań z zakresu wiedzy na temat Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego i owadów Polski. Nasza drużyna, która jak się okazało składała się z najmłodszych uczestników, zajęła w konkursie IV miejsce.
Jesteśmy dumni z naszych szóstoklasistów i gratulujemy!
Katarzyna Tomczuk
Bardzo dziękujemy Społeczności Szkolnej za włączenie się w zbiórkę na rzecz pana Piotra Matusika.
DZIĘKI OFIARNOŚCI UCZNIÓW, RODZICÓW I PRACOWNIKÓW SZKOŁY, przekazaliśmy 2600 zł na leczenie i rehabilitację ciężko chorego mieszkańca miejscowości Złotki.
Opiekunki Szkolnego Koła Wolontariatu
Komisja rekrutacyjna przy Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim podaje do publicznej wiadomości - wszyscy uczniowie zgłoszeni do klasy pierwszej zostali przyjęci do szkoły.
Informacja o imiennej liście uczniów zakwalifikowanych do przyjęcia do klasy pierwszej w roku szkolnym 2025/2026 znajduje się w sekretariacie szkoły.
Prosimy rodziców o złożenie POTWIERDZENIA WOLI PRZYJĘCIA DZIECKA DO SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. STEFANA KARDYNAŁA WYSZYŃSKIEGO W KOSOWIE LACKIM NA ROK SZKOLNY 2025/2026 do 31 marca 2025 r.
Od drugiej połowy lutego do końca marca 2025 roku w naszej szkole realizowany był projekt „Szkoła Międzypokoleniowa”. Celem inicjatywy było zwiększenie kompetencji cyfrowych seniorek oraz budowanie więzi międzypokoleniowych poprzez wspólną naukę.
W projekcie udział wzięło 12 pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Kosowie Lackim, które uczestniczyły w trzech dwugodzinnych spotkaniach. Zajęcia prowadziła Beata Choińska wraz z uczniami klas VII-VIII, którzy pełnili rolę asystentów i trenerów.
Podczas spotkań uczestniczki zdobywały wiedzę na temat:
Największe emocje wzbudziła interaktywna gra - quiz na Kahoot sprawdzająca wiedzę zdobytą na zajęciach oraz wymiana doświadczeń na temat dawnych i obecnych technologii.
Projekt okazał się wielkim sukcesem – wszystkie cele zostały osiągnięte, a uczestniczki zyskały nowe umiejętności, które pomogą im bezpieczniej i swobodniej korzystać z technologii. Z kolei uczniowie rozwinęli swoje zdolności komunikacyjne i nauczycielskie.
„Szkoła Międzypokoleniowa” pokazała, że wspólna nauka łączy pokolenia, a cyfrowy świat może stać się bardziej przyjazny dla każdego – niezależnie od wieku!
Beata Choińska
27 marca uczniowie klas trzecich oraz klasa IB wzięli udział w niezwykle ciekawej wycieczce do Sokołowa Podlaskiego. Pierwszym punktem programu było obejrzenie przedstawienia „Dzieci z Bullerbyn” w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Spektakl dostarczył dzieciom wielu emocji i pozwolił przenieść się w świat przygód znanych z książki Astrid Lindgren.
Po przedstawieniu uczniowie odwiedzili Muzeum Wielkiego Gościńca Litewskiego – Stacja Sokołów, gdzie mieli okazję poznać historię dawnego szlaku handlowego. Uczestniczyli także w warsztatach kaligrafii, podczas których z wielkim zaangażowaniem próbowali swoich sił w sztuce pięknego pisania.
Na zakończenie pełnego wrażeń dnia dzieci udały się na pyszną pizzę do Da Grasso, gdzie w radosnej atmosferze dzieliły się wrażeniami z wycieczki. To był dzień pełen nauki, zabawy i niezapomnianych przeżyć!
Jolanta Dudek
21 marca uczniowie najmłodszych klas udali się na spacer, podczas którego poszukiwali pierwszych oznak wiosny. Końcem podróży była rzeka Kosówka, gdzie dzieci mogły zaobserwować kwitnące pobliskie forsycje oraz paczkujące krzewy i drzewa. Klasa 2b wykonała tego dnia ciekawe prace techniczne.
Jolanta Dudek
21 marca 2025r. odbyły się eliminacje konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka”, którego organizatorem jest Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie. W eliminacjach udział wzięło 10 uczniów z klas 1 – 3 i sześciu uczniów z klas 4 - 8. Prezentację utworów oceniała szkolna komisja w składzie: p. Agnieszka Zych, p. Mariola Zakrzewska i p. Elżbieta Radomska, p. Ewa Dybowska, p Katarzyna Kurowicka. Poziom eliminacji był bardzo wysoki. Wszyscy uczestnicy włożyli wiele wysiłku w przygotowanie recytacji i wspaniale się zaprezentowali. W kategorii klas 1 – 3 do eliminacji powiatowych zakwalifikował się uczeń z klasy 1b Tymon Buczyński. W kategorii klas 4-6 pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy 6b Lena Dmochowska i awansowała do eliminacji powiatowych. W kategorii klas 7-8 pierwsze miejsce zajęła uczennica z klasy 8 b - Agnieszka Leszczyńska i uczennica z klasy 7 b Weronika Karandys.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy.
Laureatom gratulujemy.
Elżbieta Radomska
21 marca obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Jedną z atrakcji były zaproponowane przez Samorząd Uczniowski przebrania w stylu lat 70-tych, 80-tych i 90-tych. Było wesoło i kolorowo!
21 marca w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Poezji. Na holu przygotowana została gazetka informacyjna. Uczniowie mogli zapoznać się z ideą obchodzenia tego dnia, rolą poezji w życiu i jej wpływie na inne dziedziny sztuki.
Na lekcjach języka polskiego rozmawiano o poezji. Uczniowie wysłuchali wiersza Wisławy Szymborskiej „Niektórzy lubią poezję”. Analiza liryki jest wymagającym zadaniem, dającym możliwość indywidualnej interpretacji i subiektywnego postrzegania obrazów poetyckich. Z pewnością każdy z nas może powtórzyć za laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury:
Poezję –
tylko co to takiego poezja.
Niejedna chwiejna odpowiedź
na to pytanie już padła.
A ja nie wiem i nie wiem i trzymam się tego
jak zbawiennej poręczy.
Elżbieta Radomska
21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.
Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.
Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
Niech ten dzień będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa, barwne i szczęśliwe.
My także przyłączamy się do akcji.
Zespół Specjalistów
Dzięki współpracy z Biblioteką Gminną w Kosowie Lackim nasi uczniowie mieli okazję obejrzeć spektakl „Kliknij, akceptuj”, który w poruszający sposób ukazuje skutki uzależnienia od internetu. To ważna lekcja o cyfrowym świecie i jego wpływie na nasze życie.
Dziękujemy Pani Iwonie Wareluk za organizację i możliwość udziału w tym wartościowym wydarzeniu!
W piątek, 14.03.2025, uczniowie klas VIB, VIIB i VIIIA pod opieką p. Anny Kryczki, p. Ireny Rytel i Katarzyny Kurowickiej udali się na wycieczkę do Warszawy.
W Muzeum Powstania Warszawskiego uczestniczyliśmy w niezwykłej lekcji historii. Wzbogaciliśmy wiedzę na temat naszych rodaków heroicznie walczących o wolność stolicy w 1944r. Niepowtarzalna ekspozycja muzealna przybliżyła nam powstańczą rzeczywistość.
Na wystawie multimedialnej TITANIC przenieśliśmy się w czasie i przestrzeni, „doświadczyliśmy” potęgi, luksusu i tragedii pasażerów Titanica. Każdy z nas otrzymał KARTĘ POKŁADOWĄ z imieniem i nazwiskiem autentycznych uczestników rejsu, bardzo zainteresowały nas ich losy.
W Parku Trampolin mogliśmy przyjemnie zrelaksować się i z radością spożytkować naszą energię.
Z dumą możemy stwierdzić, że podczas zwiedzania uczniowie wykazali się bogatą wiedzą i aktywnością.
Był to niezwykły dzień pełen podziwu dla bohaterów Powstania Warszawskiego, zachwytu dla konstruktorów Titanika, współczucia dla pasażerów i załogi. Nie zabrakło również świetnej zabawy i niezapomnianych wrażeń.
Opiekunowie
„Mistrz recyklingu i przyjaciele” to ogólnopolski konkurs ekologiczny organizowany przez Fundację Chlorofil. Rozpoczął się na początku lutego i miał na celu, zgodnie z założeniami organizatora, kształtowanie prawidłowych postaw proekologicznych zmierzających do selektywnej zbiórki, odzysku oraz recyklingu odpadów z gospodarstw domowych, ze szczególnym uwzględnieniem odpadów opakowaniowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział dziewięć osób z klasy 5a tworząc dwa zespoły edukacyjne – dziewcząt i chłopców. Ich zadaniem było wykonanie trzech zadań konkursowych: zaprojektowanie i sporządzenie wraz z określonymi zasadami dwóch gier planszowych wielkoformatowych na temat zasad i znaczenia recyklingu odpadów elektronicznych oraz na temat zasad i znaczenia recyklingu odpadów opakowaniowych objętych selektywną zbiórką, a także zaprezentowanie swoich prac przed społecznością szkolną w formie wystawy.
Wystawę prac wykonanych przez ekozespoły z klasy 5a można było oglądać na górnym holu przed świetlicą szkolną.
Katarzyna Tomczuk
Powered by aSc EduPage