Dnia 27 maja 2024 r. grupa uczniów z klas: 6 a, 7 a, 7 b i 8 Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim, pod opieką p. Agnieszki Ajdys, p. Beaty Choińskiej, p. Małgorzaty Łach i p. Krystyny Górskiej, wyruszyła na trzydniową wycieczkę na południe Polski.
Pierwszym miejscem, które zwiedzili uczestnicy wycieczki była Jasna Góra. Uczniowie zobaczyli skarbiec, salę rycerską oraz muzeum poświęcone Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu. Grupa spacerowała także po wałach obronnych Jasnej Góry, podziwiając stacje drogi krzyżowej. Punktem kulminacyjnym zwiedzania Częstochowy był pobyt w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Tego samego dnia uczniowie mieli również możliwość poznania historii Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Podczas spaceru korytarzami Sztolni Anioła i przeprawy łodziami do Sztolni Żmii przewodnicy w niezwykle interesujący sposób opowiadali o pracy gwarków.
Na kolejny dzień wycieczki zaplanowano pobyt w Energylandii. Uczniowie mieli do dyspozycji wiele emocjonujących atrakcji, z których niezwykle chętnie korzystali.
29 maja – w ostatnim dniu wycieczki grupa udała się do Oświęcimia-Brzezinki. Zwiedzanie największego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego podzielone było na dwa etapy: zwiedzanie Auschwitz, a następnie Birkenau. Uczniowie mieli możliwość poznania historii powstania obozu oraz indywidualnych ludzkich dramatów, które wydarzyły się w tym miejscu, a o których świadczą artefakty tam zgromadzone. Pobyt w Oświęcimiu był czasem refleksji i zadumy. Ogrom zła, jaki dokonał się w Auschwitz-Birkenau przeraża, ale jest też przestrogą, aby człowiek widział w drugiej osobie człowieka. Po zwiedzaniu uczestnicy wycieczki udali się na smaczny obiad do jednej z oświęcimskich restauracji. Po czym uczniowie choć zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, w późnych godzinach wieczornych, wrócili do Kosowa Lackiego.
Krystyna Górska