• Wizyta w gabinecie pielęgniarki

            16.06.2023

            Co robimy, gdy się skaleczymy lub zranimy?

            „Pierwszaki” odwiedziły gabinet pielęgniarki szkolnej, aby utrwalić swoje wiadomości i nauczyć się opatrywania ran. Odpowiadały na pytania:

            - Do kogo w szkole należy się udać w razie skaleczenia lub urazu jakiejś części ciała?

            - Jak nazywa się pojemnik na środki opatrunkowe?

            - Gdzie powinna się znajdować apteczka?

            - Jakie znają środki opatrunkowe?

            - Co należy zrobić z raną, zanim położymy środek opatrunkowy?

            Uczniowie zdobyli wiele ciekawych informacji, które w razie konieczności wykorzystają w życiu codziennym. Serdecznie dziękujemy pani Joli za podzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami.

            Beata Kostrzewska

        • Wizyta w Parku Iluzji
          • Wizyta w Parku Iluzji

            16.06.2023

            31 maja 2023r. uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej odbyli wycieczkę krajoznawczą do Mościsk. Celem naszego podróżowania był Park Edukacji i Rozrywki, w którym uczniowie mogli się bawić, ale też uczyć i dociekać. Na Farmie Iluzji można było dostrzec wiele niesamowitych budowli, gigantyczne zabawki oraz miejsca pełne magii. Najwięcej wrażeń wywołały: Labirynt luster i Tunel Zapomnienia. Wiele emocji wzbudził Zakręcony Domek. Ciekawym przeżyciem było wejście do Pokoju Amesa oraz do Latającej Chaty Tajemnic. Atrakcją wycieczki były wyścigi na tratwach i Dziecięcy Park Linowy.

            Na Farmie dzieci mogły obcować z iluzyjnymi eksponatami typu: Lewitujący kran i Studnia Nieskończoności. W czasie wolnym wycieczkowicze mogli wypoczywać w Zatoce Piratów albo dalej korzystać z atrakcji Parku. Zjeżdżali na linie, korzystali z karuzeli łańcuchowej, kolejki Przygoda na Prerii, bawili się na Skocznych Poduchach i bujali na Statku Pirackim. Byli małymi paleontologami, zwiedzali Papugarnię albo degustowali lody. W drodze powrotnej, aby przerwać długą podróż autokarem wstąpiliśmy do MacDonalda. To była wspaniała wyprawa, z której przywieźliśmy pamiątki, zdjęcia i wspomnienia.

            Beata Kostrzewska

        • Pasowanie na czytelnika uczniów klas I
          • Pasowanie na czytelnika uczniów klas I

            16.06.2023

            Dnia 5.06.2023 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas I. Dzieci zapoznały się z księgozbiorem oraz regulaminem biblioteki. Specjalnie na tę okazję Aktyw biblioteczny z kl. Vb przygotował inscenizację, podczas której uczniowie wysłuchali próśb książki, odgadywali bajkowe zagadki sprawdzające znajomość bohaterów baśni. Następnie po złożeniu uroczystego przyżeczenia, że będą szanować książkę i korzystać z jej mądrości, Królowa Książka dokonała uroczystego pasowania swoich gości na czytelnika.

            Wydarzenie odbyło się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

            Agnieszka Zych

        • Konkurs recytatorski
          • Konkurs recytatorski

            23.05.2023

                 16 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie recytatorski Kornela Makuszyńskiego. W MGOK w Kosowie Lackim recytowali wybrane wiersze i prozę. I miejsce zajął uczeń klasy III a Paweł Rytel, II Alicja Pietrak Ia a III Weronika Rybak klasa II a.  Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

            Wydarzenie  zostało zorganizowane w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

            Ewa Dybowska

          • Finansoaktywni. Misja: Budżet. Plan do działania!

            15.05.2023

            W ramach lekcji informatyki uczniowie klasy VIb, VII i VIIIc realizowali program edukacyjny "Finansoaktywni", którego celem była edukacja młodzieży w temacie zarządzania finansami. Dowiedzieli się, jakie korzyści przynosi odpowiedzialne planowanie wydatków, skąd biorą się finanse państwa oraz jak wspierać swoją lokalną społeczność poprzez korzystanie z budżetu obywatelskiego. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją objął Minister Edukacji Narodowej.

            Beata Choińska

          • Festiwal Piosenki o Zdrowiu

            15.05.2023

            27 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Festiwalu Piosenki o Zdrowiu w Sterdyni. Uczniowie klasy 2a pod opieką Pani Hanny Ratyńskiej wzięli udział w kategorii klas 1-5. Z wdziękiem zatańczyli i zaśpiewali piosenkę autorstwa swojej wychowawczyni, wykonując przy tym popisowe akrobacje. Występ nagrodzono wielkimi brawami. W kategorii klas 6-8 naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy 6b, Aleksandra Zaranek, która przepięknie wykonała piosenkę "Witamin garść", napisaną przez opiekunkę Panią Irenę Rytel. Aleksandra oczarowała publiczność, zdobyła wyróżnienie i pochwałę od Komisji za urzekające wykonanie. Gratulujemy naszym artystom!

            Irena Rytel

          • Wycieczka do Torunia i Golubia-Dobrzynia

            02.05.2023

            W dniach 26-27 kwietnia 2023 r. uczniowie klas V-VIII wraz z opiekunami: p. Agnieszką Ajdys, p. Katarzyną Kurowicką, p. Małgorzatą Łach oraz p. Beata Choińską wzięli udział w wycieczce do Torunia i Golubia-Dobrzynia. Celem wyjazdu było m.in. uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii.
            Toruń przywitał nas nieco chłodno, ale rodzinne miasto Mikołaja Kopernika będziemy ciepło wspominać. Zachwyciło nas Stare Miasto będące skarbcem architektury wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W jednej ze średniowiecznych kamienic, która w XV w. należała do rodziny Koperników obejrzeliśmy interaktywną wystawę dotyczącą astronomii oraz pracy naszego wielkiego astronoma. Oglądaliśmy też film w technologii 4D „Wrzechświat”. W Piernikarni Mistrza Bartłomieja, jeden z piernikarzy pokazał nam proces powstawania lokalnych smakołyków i stworzył możliwość upieczenia własnych ciasteczek. Czas wolny spędzaliśmy na zwiedzaniu miasta, zakupie pamiątek i dobrej zabawie.
            Drugiego dnia udaliśmy sę do Golubia-Dobrzynia. Zwiedziliśmy z przewodnikiem Zamek Golubski. Poznaliśmy wiele faktów z historii np. dotyczących Anny Wazówny. Zwiedziliśmy między innymi: salę tortur, muzeum regionalne, loch głodowy, salę jadalną z wystawą zbroi rycerskich i armat. Następnie udaliśmy się w drogę powrotną.
            Pełni wrażeń i pierników w plecaku wieczorem wróciliśmy szczęśliwi do Kosowa Lackiego.

            Małgorzata Łach, Beata Choińska

        • #AkcjaŻonkile   #ŁączyNasPamięć
          • #AkcjaŻonkile #ŁączyNasPamięć

            02.05.2023

            W tym roku nasza szkoła wzięła udział w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Włączyliśmy się w obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, podobnie jak  ponad 7000 szkół, bibliotek i instytucji kultury. Nauczyciele i  wychowawcy prowadzili różnorodne zajęcia z uczniami poświęcone głównie losom ludności cywilnej podczas powstania w getcie. Korzystaliśmy z materiałów udostępnionych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN .

            Podczas wyjazdu do Muzeum Treblinka oddaliśmy hołd męczennikom getta warszawskiego.

            19. kwietnia nauczyciele i uczniowie  przypięli własnoręcznie wykonane żonkile – znak pamięci bohaterskiego zrywu. Młodzież wręczyła symboliczne kwiaty władzom i  pracownikom UMiG Kosów Lacki oraz M-GOK.

            Oliwier Gawłowski i Franciszek Omieciuch z klasy 8C wzięli udział w wykładzie dr Witolda Bobryka „Życie po tamtej stronie. 80 rocznica powstania w getcie warszawskim”, zorganizowanym przez MSCDN w Siedlcach.

            Zaangażowanie nauczycieli i uczniów jest świadectwem na to, że „nie jesteśmy obojętni” w obliczu zła, tragizmu i niesprawiedliwości; stanowi dowód tego, że  Łączy Nas Pamięć o losach mieszkańców Polski.

            Anna Kryczka i Agnieszka Winnicka

          • Dzień Ziemi

            02.05.2023

            Kwiecień pięknie popisuje się zielenią. Wiosna budzi drzewa i ptaki, a Ziemia kłania się nam i zaprasza do wspólnego zachwytu. Młodzież naszej szkoły( kl. 2a, 5b, 6b) skorzystała z tego zaproszenia i pod kierunkiem p. U. Mąka i H. Ratyńskiej przygotowała uroczysty apel tematyczny poświęcony Zielonej Planecie  z okazji Dnia Ziemi.

            Uczniowie  poszczególnych klas wykonali plakaty i  hasła promujące  ochronę środowiska. Obejrzeli prezentację multimedialną, przypominającą o korzyściach płynących z segregacji odpadów  i dbania o zasoby naturalne, a także o umiejętne sposoby korzystania  z innych jej dóbr. Potwierdzeniem  troski o  naszą Planetę Ziemię było zakupienie nowych sadzonek drzew, które Pani Dyrektor  wspólnie z przedstawicielami rodziców i nauczycieli posadziła na dziedzińcu szkolnym. 

             Hanna Ratyńska

          • Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

            23.04.2023

            21 kwietnia 2023r. w Szkole Podstawowej w Skibniewie odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Celem konkursu jest podniesienie świadomości bezpiecznego poruszania się po drogach.

            Naszą szkołę reprezentowali:

            • grupa młodsza z klas IV-V

            Weronika Karendys, Wiktoria Kryczka, Maciej Pisarek i Bartosz Stańczewski.

            • grupa starsza z klas VII-VIII

            Oliwier Gawłowski, Patryk Cołosiński i Krzysztof Kowalski.

            Po zakończeniu zmagań komisja konkursowa ogłosiła wyniki. Okazało się, że zdobyliśmy:

            I miejsce w grupie młodszej i

            II miejsce w grupie starszej.

            Do konkursu przygotowała uczniów p. Małgorzata Wojtczuk.

            Zespół młodszy w składzie: Weronika Karendys, Wiktoria Kryczka, Maciej Pisarek i Bartłomiej Stańczewski będzie reprezentować powiat sokołowski w eliminacjach rejonowych.

            Uczniom i opiekunowi Gratulujemy!

            Małgorzata Wojtczuk

        • „MAGICZNY  ŚWIAT  BAŚNI”
          • „MAGICZNY ŚWIAT BAŚNI”

            17.04.2023

            14 kwietnia odbył się SZKOLNY KONKURS LITERACKI dla klas czwartych pod tytułem „MAGICZNY ŚWIAT BAŚNI”.

            Celem konkursu było wzbogacenie i utrwalenie wiedzy zdobytej na zajęciach języka polskiego, zdobywanie wiedzy poprzez zabawę, doskonalenie umiejętności przekazywania wiadomości, rozbudzanie motywacji do czytania, rozwijanie umiejętności odbioru dzieł literackich oraz kształtowanie umiejętności współpracy w grupie.

            Nad przebiegiem konkursu czuwała Komisja, która przyznawała punkty za wykonanie poszczególnych zadań. Przewodniczącą Komisji była Pani Agnieszka Ajdys – dyrektor szkoły. W skład komisji weszły: p. Mariola Zakrzewska, p. Agnieszka Steć i p. Agnieszka Dmowska.

            Każda drużyna musiała rozwiązać dziesięć zadań w określonym czasie. Do konkursu przystąpiło pięć pięcioosobowych drużyn z klas czwartych. Wszystkie drużyny wspaniale ze sobą rywalizowały. Nie brakowało emocji. Wychowawczynie wraz z koleżankami i kolegami z klas kibicowały swoim uczniom. Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom, nagrodę i słodką niespodziankę. Organizatorką konkursu była nauczycielka języka polskiego Elżbieta Radomska.

            Konkurs został zorganizowany w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

        • Las Korczakowski
          • Las Korczakowski

            16.04.2023

            12 kwietnia 2023r. uczniowie klas ósmych i siódmej udali się do Muzeum Treblinka. Opiekę sprawowały panie: Anna Kryczka, Agnieszka Winnicka, Agnieszka Dmowska i Agnieszka Jagiełło – Rosłoń. Przewodnikiem była pani Monika Samuel – pracownik muzeum, zajęcia warsztatowe poprowadziła p. Anna Remiszewska.

            W tym roku nasza szkoła przystąpiła do akcji „Pielęgnujemy idee Korczaka” w ramach projektu LAS KORCZAKOWSKI. Celem działań jest upamiętnienie Janusza Korczaka i jego współpracowników,

            a przede wszystkim dzieci, które zginęły w Obozie Zagłady Treblinka II. Zasadzone drzewa są symbolem pamięci o ofiarach zagłady oraz świadectwem, że idee Janusza Korczaka są ciągle żywe wśród pedagogów i obrońców praw dziecka.

            Uczniowie zasadzili symboliczne drzewko, obok którego znajdzie się tabliczka upamiętniająca udział Szkoły Podstawowej w Kosowie Lackim w projekcie LAS KORCZAKOWSKI. Na tabliczce widnieje, wybrane przez nas, przesłanie Janusza Korczaka „Nie bój się miłości. Nigdy”.

            Następnie uczestnicy zwiedzili Muzeum Treblinka. Oddaliśmy hołd pomordowanym i zapaliliśmy znicze. W związku ze zbliżającą się osiemdziesiątą rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim, przekazaliśmy pracownikom muzeum symboliczne żonkile. Ponadto wzięliśmy udział w warsztatach poświęconych bohaterskiemu pedagogowi .

            Zajęcia na terenie Muzeum Treblinka dla uczniów i nauczycieli stały się: poruszającą lekcją historii, a jednocześnie bolesną refleksją nad teraźniejszością; nauką o przerażającej zagładzie , którą „Ludzie ludziom zgotowali…” ;przestrogą, że skrajna ksenofobia i szowinizm unicestwiają miliony ludzkich istnień.

            UFAMY, ŻE PRZYJDZIE TEN CZAS, GDY OKRUCIEŃSTWO, ZŁO I NIETOLERANCJA STANĄ SIĘ HISTORIĄ…

            NIGDY WIĘCEJ…

            Anna Kryczka i Agnieszka Winnicka

        • KIERMASZ WIELKANOCNY
          • KIERMASZ WIELKANOCNY

            16.04.2023

            W Niedzielę Palmową, 02.04.2023r, przy kosowskim kościele parafialnym odbył się kiermasz babeczek i innych wielkanocnych słodkości. Zorganizowały go panie: Agnieszka Winnicka i Anna Kryczka wraz z uczniami należącymi do Szkolnego Koła Wolontariatu działającego w Szkole Podstawowej w Kosowie Lackim. Było bardzo zimno, mimo to humory jak zwykle nam dopisywały.

            Kiermasz kontynuowaliśmy przez dwa kolejne dni w szkole. Ze sprzedaży słodkości uzyskaliśmy 2835, 54 . Dochód zostanie przeznaczony na cele charytatywne, przede wszystkim pokrycie kosztów „adopcji na odległość” Mary Grace z Filipin oraz pomoc uczniom naszej szkoły.

             

            SKŁADAMY SERDECZNE PODZIĘKOWANIA KS. PROBOSZCZOWI PAWŁOWI ANUSIEWICZOWI, KS. TOMASZOWI ŁAPIŃSKIEMU I KS. GRZEGORZOWI ZASŁONCE ZA OKAZANE WSPARCIE.

            GORĄCO DZIĘKUJEMY NASZYM UCZNIOM ORAZ ICH RODZINOM ZA OGROMNE ZAANGAŻOWANIE W PRZYGOTOWANIE SŁODKOŚCI.

            DZIĘKUJEMY DYREKCJI, NAUCZYCIELOM I PRACOWNIKOM SZKOŁY ZA POMOC W ZORGANIZOWANIU PRZEDSIĘWZIĘCIA.

            PIĘKNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM OSOBOM ZA ŻYCZLIWOŚĆ ORAZ FINANSOWE WSPARCIE AKCJI POPRZEZ ZAKUP NASZYCH WYROBÓW.

            Agnieszka Winnicka i Anna Kryczka – opiekunki SKW