• 13 KWIETNIA DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

            12.04.2023

            Symbolem postępowania władz sowieckich wobec Polaków był los tysięcy polskich oficerów wziętych do niewoli we wrześniu 1939 r.

            Wielu z nich powołano do wojska w chwili wybuchu wojny. Byli to przedstawiciele polskiej inteligencji, którzy przed wstąpieniem do armii byli m.in. nauczycielami, prawnikami, lekarzami , dziennikarzami, urzędnikami, inżynierami, naukowcami. Obaj okupanci – Niemcy i Sowieci chcieli unicestwić elity społeczeństwa.

            Wziętych do niewoli oficerów osadzono w obozach w Kozielsku i Starobielsku. W pobliżu Ostaszkowa przetrzymywano oficerów Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy policji i służby więziennej.

            Wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego zamordowano ponad 22 tys. jeńców i więźniów cywilnych. Oprawcy zabijali ofiary strzałem w tył głowy i wrzucali do zbiorowych mogił. Więźniów z obozu w Kozielsku zabito w Katyniu pod Smoleńskiem. Jeńców z obozu w Ostaszkowie zamordowano w Kalininie (obecnie Twer), a grzebano w Miednoje. Oficerów ze starobielska rozstrzelano w Charkowie i pochowano w Piatichotkach i Bykowni pod Kijowem. Zabitych na terenie Białorusi pogrzebano prawdopodobnie w Kuropatach na przedmieściach Mińska. Jako pierwsze odnaleziono groby zamordowanych w Katyniu. Z tego powodu dla określenia całości tego sowieckiego ludobójstwa symbolicznie używa się nazwy ZBRODNIA KATYŃSKA.

            13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Jednak Sowieci wyparli się zbrodni i winą obarczyli stronę niemiecką.

            Władze Związku Radzieckiego dopiero w 1990 r. przyznały, że to Stalin ponosi odpowiedzialność za zbrodnię katyńską.

            W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

            Anna Kryczka

          • Powiatowy Konkurs Recytatorski WARSZAWSKA SYRENKA

            07.04.2023

            Udział w konkursach recytatorskich stał się już  tradycją naszej szkoły, którą chcemy pielęgnować, by trwała kolejne lata.

            30. marca 2023r. uczniowie Szkoły Podstawowej  w Kosowie Lackim- Maja Wiśniewska  kl. VIII c oraz Weronika Karendys kl. V b brały udział w 46. Konkursie Recytatorskim WARSZAWSKA SYRENKA, który odbył się w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Kolejny raz liczyliśmy na sukces i JEST!!!  w kategorii kl. IV-VI zwyciężyła Weronika Karendys i będzie reprezentować powiat sokołowski w finale 46. Konkursu Recytatorskiego Warszawska Syrenka w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Cieszymy się z sukcesów naszych wrażliwych i utalentowanych uczniów, którzy chętnie obcują z poezją. 

            Małgorzata Łach

          • Dzień eksperymentów w klasach I-III

            07.04.2023

            22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Akcja ta jest dobrą okazją, aby zwrócić uwagę ludzi jak ważna dla zdrowia i życia jest woda.

            Dzień Wody w klasach I-III obchodziliśmy 29 marca. W tym dniu odbyły się ciekawe zajęcia praktyczne - zabawy badawcze i eksperymenty z wodą, które jak się okazało wzbudziły duże zainteresowanie dzieci. Uczniowie obserwowali „wędrującą wodę”, która powoli napełniała puste szklanki kolorową cieczą. Następnie sprawdzali, czy można odwrócić do góry dnem szklankę z wodą i nie wylać wody. Później tworzyli „kolorową lawę” poprzez dodanie tabletki musującej do pojemnika z olejem i wodą. Badali, czy można chociaż na chwilę zatopić olej w wodzie. Doświadczalnie wywalali też „kolorowy deszcz” przez dolanie do wody zabarwionych kropli oleju. Ze zdziwieniem obserwowali wodę wessaną pod szklankę i próbowali zatopić jajko w słonej wodzie. Dużo radości sprawił młodym naukowcom eksperyment „ Ciecz nienewtonowska”. Zajęcia zakończyła zabawa „Bańki w bańce”.Święto Wody było radosnym dniem. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że nauka może być pasjonująca, a dbałość o wodę jest naszym obowiązkiem.

            Elżbieta Mateusiak

        • Coś się kończy...zaczyna się coś
          • Coś się kończy...zaczyna się coś

            31.03.2023

            Dnia 22 marca 2023 r. w Szkole Podstawowej w Kosowie Lackim odbyło się uroczyste pożegnanie Pani Barbary Siłki i Pani Marzeny Marchel, które po wieloletnim okresie pracy zdecydowały się przejść na przysługujące im świadczenie kompensacyjne. Uroczystość rozpoczęła się częścią artystyczną w wykonaniu uczniów kl. VIII c i kl. IV a, pod nadzorem p. K. Górskiej i p. M. Gąsiorowskiej. Wydarzeniu przewodniczyła Dyrektor Szkoły p. A. Ajdys. W uroczystości udział wzięli Burmistrz Kosowa Lackiego p. J. Słomiak, p. A. Grabowska, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, przedstawiciele Rady Rodziców ora uczniowie. Paniom Emerytkom życzymy dużo zdrowia i zasłużonego odpoczynku.

            Krystyna Górska

          • PREDATOR GAMES 2023

            29.03.2023

            Rusza I edycja Predator Games 2023 - największych w Europie Międzyszkolnych Rozgrywek Esportowych. A w nich nasza szkoła!

            Reprezentacja zmierzy się w grach:

            LOL

            FORTNITE

            ROCKET LEAGUE

            SZACHY

            Pierwsze rozgrywki startują 31 marca 2023 r. o godz. 18:00.

            Trzymajcie kciuki za nasze drużyny!!!

          • "Bieg po zdrowie"

            28.03.2023

            W klasach 1-3 odbyły się zajęcia profilaktyczne, promujące zdrowe odżywianie.  Na pierwszym planie pojawiły się owoce i warzywa. Po omówieniu ich znaczenia i wartości dla organizmu człowieka, a przede wszystkim dla dzieci, uczniowie  samodzielnie wykonali szaszłyki, używając produktów z listy o zdrowym odżywianiu. Samodzielne przygotowanie przekąsek sprawilo dzieciom dużo radości i przyniosło ogromną satysfakcję. Obiecały, że przygotują takie same dla rodziców w domu. 

            Hanna Ratyńska

          • Dzień Osób z Zespołem Downa

            28.03.2023

            21 marca obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Nasza szkoła solidaryzuje się z osobami niepełnosprawnymi. Uczniowie i nauczyciele klas 1-3 założyli kolorowe skarpetki, by życie tych osób było radosne i nie brakowało im powodów do radości. 

            Data 21 marca nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z Zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Celem obchodzonego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej tej wady genetycznej, propagowanie praw i dobra ludzi z Zespołem Downa oraz integracja z nimi. W tym dniu także rozpoczyna się wiosna, co nawiązuje do narodzin ludzi niezwykłych. Symbolem tego dnia są również kolorowe skarpetki nie do pary nawiązujące do niedopasowania genotypowego i społecznego, z jakim borykają się osoby z Zespołem Downa. Szkoła włączyła się w tą akcję, by pokazać tym osobom i ich bliskim akceptację, aprobatę oraz dać im czytelny znak naszego zainteresowania.

            Ewa Ratyńska

        • Dzień Wiosny
          • Dzień Wiosny

            28.03.2023

            21 marca świętowaliśmy pierwszy dzień wiosny. Samorząd Uczniowski ogłosił w tym roku ten dzień Dniem Kwiatów. Niektórzy uczniowie i nauczyciele dodatkowo uwzględnili przypadające w tym samym dniu Święto Kolorowej Skarpetki :-)  Było wesoło i kolorowo!

            Irena Rytel

          • OGŁOSZENIE

            02.03.2023

            OGŁOSZENIE O NABORZE NA  WOLNE STANOWISKO PRACY

                   Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim  przy ulicy Armii Krajowej 6 ogłasza nabór na wolne stanowisko pracy

             

            WOŹNA     (w pełnym wymiarze czasu pracy – 1 etat).

             

            1. Wymagania niezbędne:

            -       wykształcenie   co najmniej podstawowe,

            -       umiejętność wykonywania czynności na powierzonym stanowisku,

            -        pełna zdolność do czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw publicznych,

            -       niekaralność za przestępstwo popełnione umyślnie,

            -       stan zdrowia pozwalający na wykonywanie pracy na stanowisku  woźna.

             2. Wymagania dodatkowe:

            -       umiejętność pracy w zespole oraz nawiązywania dobrych relacji z pracownikami szkoły,

                    uczniami i rodzicami, 

            -      systematyczność, odpowiedzialność i dyscyplina pracy,

            -       przestrzeganie podstawowych zasad moralnych,

            -       sumienność i punktualność.

             3. Zakres zadań wykonywanych na stanowisku:

            a)     otwieranie i zamykanie budynku szkoły,

            b)     pełnienie dyżuru przy wejściu do szkoły pilnując, aby na teren szkoły nie wchodziły osoby

                    postronne,

            c)     dbanie o utrzymanie w należytym porządku ciągów komunikacyjnych do szkoły 

                   (odśnieżanie schodów, parkingu, chodnika prowadzącego do szkoły  i chodnika wzdłuż

                    posesji przy ulicy Armii Krajowej 6, posypywanie w razie potrzeby piaskiem),

            d)     piecza nad porządkiem w pomieszczeniach szatni uczniowskiej,

            e)     sprzątanie codzienne wyznaczonych rejonów w szkole,

            f)     wykonywanie okresowych prac porządkowych wokół szkoły,

            g)    dbanie o stan sprzętu szkolnego oraz powierzonego sprzętu do utrzymania czystości,

            i)     wykonywanie prac związanych z utrzymaniem czystości wokół budynku oraz sezonowa

                    pielęgnacja terenów zielonych,

            j)     współpraca z innymi pracownikami obsługi szkoły.

             4. Wymagane dokumenty:

            a)     podanie o przyjęcie do pracy,

            b)    Curriculum Vitae opatrzone klauzulą - „Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji oraz przyszłych procesów rekrutacyjnych  (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO)

            c)     kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie.

            Wszystkie dokumenty aplikacyjne winny być przez kandydata własnoręcznie podpisane.

            Aplikacja nie  zawierająca podpisanego oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych lub zawierająca oświadczenie o wadliwej treści  nie będzie uwzględniona w procesie rekrutacji.

             5Termin i miejsce składania dokumentów:

            Wymagane dokumenty aplikacyjne należy  złożyć osobiście w sekretariacie Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim przy ul. Armii Krajowej 6  w terminie do dnia 10 marca 2023 roku  do godz.1600.

            Dokumenty doręczone po w/w terminie składania nie będą rozpatrywane i podlegają zwrotowi.

          • MASZ WOLNĄ WOLĘ, MASZ WYBÓR.

            17.03.2023

            15.marca 2023r. uczniowie klas ósmych i klasy siódmej uczestniczyli w spotkaniu  z p. Lechem Zakrzewskim- poetą, muzykiem, kabareciarzem, dziennikarzem, terapeutą. Od wielu lat,  jest znany ze swojego zaangażowania w działalność trzeźwościową. Obecnie udziela się w posłannictwie do trzeźwego życia. Tematyka spotkania, zorganizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich KOSOWIANIE, Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  oraz M-GOK w Kosowie Lackim, dotyczyła promowania życia wolnego od uzależnień alkoholowych, narkotyków. Podkreślił również, że nie mniejszy problem stanowi obecnie uzależnienie od Internetu czy komputera, szczególnie wśród młodych ludzi.  W trakcie spotkania opowiedział o swoich różnych pasjach i ciekawym życiu. Dzielił się swoimi doświadczeniami i wiedzą z życia w trzeźwości. Mamy nadzieję, że bazując na przykrych doświadczeniach innych, nasi uczniowie nie doświadczą tego zniewolenia i cierpienia z powodu własnego uzależnienia. 

            Małgorzata Łach

        • Dzień Matematyki w klasach I-III
          • Dzień Matematyki w klasach I-III

            17.03.2023

            Matematyka  uznawana jest  za królową nauk i towarzyszy nam praktycznie w każdej dziedzinie życia, a bez niej nie da się funkcjonować. Uczymy się jej od najmłodszych lat, a doskonalimy przez całe życie. Dzień Matematyki  w klasach 1 – 3 świętowaliśmy 13 marca 2023. Udział w grach i zabawach matematycznych miał na celu pokazać inną stronę tej nauki. Nasi uczniowie czynnie zaangażowali się w ten dzień. Przeróżne aktywności miały pokazać uczniom, że matematyka jest wszędzie wokół nas, jest przyjemna i daje radość. Uczniowie cyklicznie przy 6 stacjach doskonalili umiejętność dodawania i odejmowania, kodowania, rozwiązywali zagadki logiczne, sudoku, układali postać Króla Matematyki z figur geometrycznych, zapamiętywali kolejne  cyfry w liczbie Pi i zapisywali je, a także bawili się w układanie wyrazów zaczynających się sylabą „pi”. Dzień Matematyki był świetną okazją do dobrej zabawy oraz utrwalania zdobytej wiedzy i umiejętności. Koordynatorami przedsięwzięcia były  panie Elżbieta Mateusiak, Ewa Dybowska, Ewa Ratyńska. Jadwiga Kędzior i Beata Kostrzewska. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego dnia!

          • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

            14.03.2023

            14 marca w Komendzie Powiatowej PSP w Sokołowie Podlaskim odbyły się eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów: Jakub Kanabrocki i Bartłomiej Sapieja. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, techniki pożarniczej, oraz historii i tradycji ruchu strażackiego. Bartłomiej Sapieja zdobył III miejsce w Grupa II (klasy V-VIII SP). GRATULUJEMY!

            Małgorzata Wojtczuk

        • Budzimy wiosnę!
          • Budzimy wiosnę!

            14.03.2023

            Klasy 1-3 postanowiły obudzić Wiosnę.  W związku z tym wyszły na spacer żeby sprawdzić czy przypadkiem jej nie widać. Pogoda jednak nie była sprzyjająca bo nagle zaczął padać śnieg. Wiadomo " W marcu jak w garncu". Po powrocie do szkoły dzieci wykonały prace tematyczne w formie plakatów, na których umieściły ogłoszenia o końcu Zimy. Klasy pierwsze obudziły kwiaty, klasy drugie postanowiły obudzić zwierzęta z zimowego snu, klasy trzecie zaś zaprosiły do nas  ptaki. Ogłoszenia można podziwiać na tablicy wystawowej na korytarzu szkolnym.

            Hanna Ratyńska