30 listopada odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Oprócz dobrej muzyki nie mogło zabraknąć tradycyjnych wróżb andrzejkowych :-)
Samorząd Uczniowski
30 listopada odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Oprócz dobrej muzyki nie mogło zabraknąć tradycyjnych wróżb andrzejkowych :-)
Samorząd Uczniowski
28 listopada br. Uczniowie z klasy VIb i VIIb wzięli udział w II Gminnym Dniu Profilaktyki zorganizowanym przez Stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży gminy Kosów Lacki. Zaprezentowali spektakl poruszający problemy, z którymi zmaga się człowiek XXI wieku- samotność, brak akceptacji, uzależnienia, odrzucenie podstawowych wartości takich jak: rodzina, miłość, przyjaźń.
Zajęliśmy I miejsce. Cieszymy się bardzo, że nasze przedstawienie podobało się. Gratulujemy wszystkim uczestnikom – uczniom z Ceranowa, Kosowa Lackiego i Sterdyni. Każdy występ to cenna lekcja życia.
Monika Denisiuk- Świstek, Mariola Zakrzewska
Dnia 29. 11. 2023 r. Uczniowie klas 2 i 3 wybrali się na wycieczkę do Sokołowa Podlaskiego. W ramach innowacji pedagogicznej pt KUCHENNE REWELACJE, uczestniczyli w warsztatach robienia pizzy. Uczniów naszych wspaniałe przyjęła Pizzeria Da Grasso. Profesjonalna i miła obsługa pomogła dzieciom wybrać się w kulinarną podróż do Włoch. Przygotowana własnoręcznie i osobiście pizza smakowała wybornie.
Kolejnym punktem programu była wizyta w Państwowej Straży Pożarnej, gdzie uczniowie oglądali wozy bojowe, wozy ratownictwa medycznego i wspinaczkę. W ramach lekcji o bezpieczeństwie pożarowym
Obejrzeli filmy edukacyjne z instruktażem, jak należy zachować się podczas zagrożenia pożarowego lub innych niebezpiecznych sytuacji. W sali Ognik mogli praktycznie sprawdzić swoje zdobyte podczas zajęć umiejętności. Druhowie strażacy przyjęli nas jak zwykle serdecznie. W umiejętny profesjonalny sposób przekazali uczniom swoją wiedzę. Byli wyrozumiali, cierpliwi i chętnie pokazali wspaniałą sprawność fizyczną, która jest niezbędna w ich odpowiedzialnej i ważnej pracy. Z całego serca, pięknie dziękujemy.
Nauczyciele naszej szkoły złożyli wniosek konkursowy na „Projekt: KLIMAT”, który został pozytywnie oceniony przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
6 listopada 2023 r. na zajęciach Koła Przedsiębiorczości została przeprowadzona, przez panią Monikę Denisiuk-Świstek, „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII” dla klasy 7a i 7b.Tematyka tegorocznej Lekcji dotyczyła zmian klimatu oraz sposobów jego ochrony. Uczniowie dowiedzieli się, co wpływa na zmiany klimatu, jakie są efekty tych zmian i jak można je powstrzymać. Zdobyli praktyczne wskazówki, co oni sami mogą zrobić, w swoim najbliższym otoczeniu, by ograniczać negatywny wpływ człowieka na środowisko. Poznali rozwiązania służące przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu w miastach oraz możliwości wykorzystania Funduszy Europejskich w tym obszarze. Uczniowie zdobywali wiedzę o klimacie oglądając film, czytając komiks, który powstał specjalnie na potrzeby projektu, a także rozwiązując zadania w broszurach edukacyjnych.
Nasza szkoła otrzymała pakiet bezpłatnych materiałów dydaktycznych, a także upominki dla uczniów, którzy wzięli udział w akcji.
Monika Denisiuk-Świstek
W środę, 29.11.2023 r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta i Gminy Kosów Lacki.
W wyniku demokratycznych wyborów w skład przyszłej Rady, wejdą:
Martyna Badura, klasa VIII
Nikola Dyoniziak, klasa VIIB
Jakubik Julia, klasa VIIA
Leszczyńska Agnieszka, klasa VIIB
Rytel – Andrianik Lena, klasa VIIB
Sapieja Bartosz, klasa VIIB
Strzała Karolina, klasa VIII
Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała Komisja Wyborcza w składzie: Natalia Kruk, Karolina Olopiak, Oliwia Pisarek, Patrycja Szymańska, Arsenii Shvorak, Kacper Stańczewski, Marcin Strzała. Organizacją przedsięwzięcia zajęły się panie: Anna Kryczka, Monika Denisiuk – Świstek, Krystyna Górska, Irena Rytel i Katarzyna Kurowicka.
Udział w wyborach był dla uczniów ważnym wydarzeniem oraz pouczającą lekcją demokracji i kształtowania postaw obywatelskich.
PRZYSZŁYM RADNYM GRATULUJEMY!
ŻYCZYMY OWOCNEJ PRACY
NA RZECZ SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ I LOKALNEJ.
Monika Denisiuk-Świstek, Anna Kryczka, Krystyna Górska, Irena Rytel, Katarzyna Kurowicka
„Młodzi badacze przyrody” to innowacja pedagogiczna realizowana dla uczniów klas 5a i 5b w naszej szkole. W ramach tej innowacji odbywają się zajęcia, podczas których uczniowie przeprowadzali obserwacje mikroskopowe z wykorzystaniem preparatów trwałych dostępnych w sali przyrodniczej, a także wykonanych samodzielnie pod kierunkiem nauczyciela.
Co obserwowali pod mikroskopem uczestnicy zajęć? Były to między innymi komórki liścia cebuli, fragment skrzydła ważki, włośniki i stożek wzrostu korzenia, zarodnie paproci i wiele innych obiektów zebranych w okolicy szkoły.
Do obserwacji mikroskopowych powrócimy wiosną, gdy świat przyrody zacznie budzić się do życia. Tak wiele jest to zaobserwowania np.: w kropli wody.
Katarzyna Tomczuk
W tym roku po raz trzeci włączyliśmy się w ogólnopolską kampanię mającą na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.
Uczniowie poznali losy niektórych bohaterów od czasów walk po dzień dzisiejszy. Nauczyciele przeprowadzili zajęcia korzystając z materiałów dostosowanych do wieku uczestników, m.in.: obejrzeliśmy filmy przygotowane przez autorów projektu, wysłuchaliśmy słuchowisk: „Jak zostałem bohaterem”, „Iskra nadziei”, „Uparte serce tego miasta”. Przeczytaliśmy fragmenty książki "Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy". Czytaliśmy poezję powstańczą i śpiewaliśmy pieśni.
Uczniowie zapoznali się z teraźniejszym przesłaniem heroicznych Powstańców 1944 r. skierowanym do młodych Polaków.
Zdaniem Powstańców niezwykle ważna jest odwaga cywilna w codziennym życiu i wspieranie słabszych.
Bohaterowie Powstania Warszawskiego podkreślają, że wolność nie jest dana raz na zawsze i trzeba o nią dbać!
Monika Denisiuk-Świstek i Anna Kryczka
22. listopada 2023r. uczniowie kl. VII- VIII wraz z opiekunami p. Iwoną Wyszomierską i p. Małgorzatą Łach uczestniczyli w wycieczce do Siedlec sfinansowanej w ramach projektu Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Gminy Kosów Lacki. Program wycieczki obejmował wizytę w Zakładzie Karnym. Celem wizyty było uświadomienie i zwrócenie uwagi młodych ludzi na skutki, z pozoru, niewinnych sytuacji, których konsekwencją może być odbywanie kary pozbawienia wolności.
Uczniowie przekonali się, że często ułamki sekundy, wybór pod presją otoczenia, chęć zaimponowania innym mogą zaważyć nad całym ich dalszym życiem. W trakcie spotkania młodzież została zapoznana z historią siedleckiej jednostki penitencjarnej i jej obecnym przeznaczeniem. Funkcjonariusz prowadzący spotkanie zapoznał uczniów z prowadzonymi oddziaływaniami penitencjarnymi oraz charakterystyką trudnej i odpowiedzialnej pracy w Służbie Więziennej. Odpowiedział także na szereg pytań zadawanych przez uczniów dotyczących funkcjonowania więzienia i codzienności odbywania kary. Po tej wizycie, mamy nadzieję, że nie był to czas stracony i w swoim przyszłym życiu uczniowie będą podejmować właściwe decyzje.
Drugą część dnia spędziliśmy bardzo przyjemnie w Parku Wodnym i na kręgielni.
Małgorzata Łach
W piątek 24 listopada świętowaliśmy Dzień Misia. Pluszaki towarzyszyły nam zarówno podczas przerw, jak też podczas zajęć lekcyjnych, bo misie są dobre na wszystko. Nie zabrakło również "misiowych" elementów w strojach. Było baaardzo miło!
Opiekunowie SU
We wrześniu nasza szkoła za pośrednictwem organu prowadzącego złożyła wniosek do Ministerstwa Finansów o dofinansowanie zadania edukacyjnego "Lekcje o finansach". Nasz wniosek został pozytywnie rozpatrzony. Na realizację zadania Gmina Kosów Lacki otrzymała dofinansowanie w wysokości 20.000,00 zł. Całkowity koszt realizacji zadania wynosi 25.000,00 zł. W ramach Programu "Lekcje o finansach" zostaną przeprowadzone zajęcia o tematyce finansowej oraz zostanie zorganizowana wycieczka edukacyjna, której motywem przewodnim będą finanse.
20 listopada to szczególny dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1989r. W 1978r. Polska zaproponowała opracowanie tego dokumentu.
Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka to okazja, aby w sposób radosny uświadamiać wszystkim, że prawa są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać.
20 listopada to także dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim dzieciom na świecie, których prawa są naruszane.
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły po raz trzeci włączyli się w obchody tego ważnego wydarzenia.
Anna Kryczka i Agnieszka Winnicka
21 listopada z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego radośnie świętowaliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Każda osoba wkraczająca w progi naszej szkoły była miło i uroczyście witana, a następnie losowała pozytywne hasło na dobry początek dnia. Było życzliwie, wesoło, kolorowo i przyjaźnie! Sprawmy, aby Dzień Życzliwości trwał w naszych sercach przez cały rok!
Irena Rytel
30 października 2023 roku nasza szkoła ponownie włączyła się do akcji MEN „Szkoła Pamięta”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodego pokolenia na potrzebę pielęgnowania pamięci o polskich bohaterach, szczególnie tych związanych z historią danego miejsca i regionu.
Podobnie jak w latach poprzednich Koło Regionalne uporządkowało groby dawnych właścicieli ziemskich Kosowa - Kuszllów oraz grób Nieznanego Żołnierza, zapalono znicze i złożono kwiaty. Dzięki akcji „Szkoła pamięta” dzieci uczą się nie tylko szacunku do polskiej tradycji, ale również pielęgnują w sobie miłość do ojczyzny i pamięć historyczną.
17. listopada 2023r. , w piątek, 51 uczniów z klas 7-8 wraz z opiekunami p. Agnieszką Ajdys, p. Katarzyną Kurowicką i p. Małgorzatą Łach miało możliwość obejrzeć doskonale znaną polskiemu widzowi historię sąsiedzkiego konfliktu osadzoną w realiach XVIII- wiecznej wsi polskiej- ZEMSTĘ.
W bohaterów stworzonych przez ojca polskiej komedii wcielili się artyści TEATRU ARTENES. Mocną stroną spektaklu jest obsada. Wszyscy aktorzy dali popis swoich aktorskich umiejętności. Sztukę oglądaliśmy z wielkim zainteresowaniem, a to głównie zasługa wspaniałej gry aktorów- zasłużyli na ogromne brawa, zwłaszcza Papkin i Cześnik Raptusiewicz. Wszyscy, którzy oglądali przedstawienie, z uwagą śledzili to, co rozgrywa się na deskach teatru. Sztuka godna polecenia.
11 listopada poczet sztandarowy uczestniczył we mszy św. oraz w lokalnych uroczystościach patriotyczno-religijnych z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Na zdjęciu znajduje się informacja o telefonach zaufania oraz infolinii wsparcia dzieci i młodzieży oraz dorosłych, którzy potrzebują pomocy. Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.
W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.
Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.
We wtorek 14 listopada uczniowie klas czwartych i piątej udali się na wycieczkę do Sokołowskiego Ośrodka Kultury, by tam obejrzeć niezwykle ciekawe widowisko. "Wanna Archimedesa" to nie tylko śpiew, muzyka, taniec i słowo, ale też duża porcja wiedzy z fizyki. Uczniowie dowiedzieli się jak doszło do wynalezienia różnych przedmiotów i w jaki sposób dokonano odkryć. Archimedes, Newton czy Kolumb to od dziś znane nazwiska dla czwartoklasistów. Spektakl dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń.
Małgorzata Wojtczuk, Monika Denisiuk-Świstek, Elżbieta Radomska i Agnieszka Ajdys
W dniu 13 listopada 2023r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim odbyły się eliminacje do XIV konkursu recytatorskiego im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Do rywalizacji przystąpili uczniowie klas I-VIII w trzech kategoriach wiekowych. Dalszy etap konkursu odbędzie się w Bibliotece Miejskiej Sokołowie Podlaskim. Wyniki eliminacji prezentują się następująco:
W I kategorii wiekowej (klasy I-III)
1 miejsce - Pola Rytel-Andrianik
2 miejsce – Alicja Gulska
3 miejsce – Oskar Dmochowski
Wyróżnieni
Hanna Bernabiuk
Wiktoria Stolarczuk
W II kategorii wiekowej (klasy IV-VI)
1 miejsce - Weronika Karendys
2 miejsce – Julia Markiewicz
3 miejsce – Wiktoria Ratatuj
Wyróżnieni
Paweł Rytel
Nina Dmochowska
W III kategorii wiekowej (klasy VII-VIII)
1 miejsce - Agnieszka Leszczyńska
2 miejsce – Patrycja Szymańska
3 miejsce – Maryna Rudzińska
Wyróżnieni
Maja Nasiłowska
Lena Rytel-Andrianik
Gratulujemy!
Uczniowie wzięli udział w konkursie w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025
Powered by aSc EduPage