• Przestrzenne modele komórek

            20.12.2023

            Uczniowie klas 5a i 5b na lekcjach biologii poznawali budowę komórki. W celu ułatwienia sobie o niej nauki, zrozumienia, że komórka jest trójwymiarowa oraz zapamiętania charakterystycznych elementów jej budowy, chętne osoby mogły wykonać przestrzenne modele.

            Wśród przyniesionych prac były przepięknie wykonane komórki zwierzęce, roślinne oraz wybrane struktury komórkowe np.: chloroplasty. Do stworzenia modeli uczniowie wykorzystali przeróżne materiały np.: masę solną, plastelinę, styropian, filc, włóczkę. Wykonane prace, które można było podziwiać w sali przyrodniczej, przyciągały wzrok kolorami i kształtami, zadziwiały precyzją wykonania. Są dowodem kreatywności ich autorów.

            BRAWO! Jestem z Was dumna.

            Katarzyna Tomczuk

          • Wycieczka klas IV

            19.12.2023

            18 grudnia uczniowie klas czwartych wraz z opiekunami wyjechali na jednodniową wycieczkę. W Sokołowie Podlaskim, w Da Grasso dzieci z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do samodzielnego przygotowania pizzy, by później w towarzystwie koleżanek i kolegów degustować wypiek. Następnie udaliśmy się do Siedlec. Pierwszym punktem było zwiedzanie wystawy stałej w Muzeum Regionalnym. Uczniowie poznali historię ratusza zwanego "Jackiem" oraz dzieje Siedlec. Po edukacyjnym etapie wycieczki przyszedł czas na sport i rekreację. Zajęcia na lodowisku wyzwoliły w uczniach dużo pozytywnych emocji. Wyjazd sprawił, że uczniowie mogli bliżej się poznać i wypocząć.

            Opiekunowie

          • Dzień Świątecznego Sweterka

            18.12.2023

            W dniu 18 grudnia w Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego obchodziliśmy Dzień Świątecznego Sweterka. Uczniowie w tym dniu przyszli do szkoły w sweterkach ze świątecznymi akcentami.

            18. grudnia jest również szczególnym dniem niesienia pomocy potrzebującym, dlatego uczniowie i nauczyciele wsparli kiermasz bożonarodzeniowy Szkolnego Koła Wolontariatu.

            Opiekunowie SU

          • Klub Ortograffiti

            14.12.2023

            W naszej szkole już czwarty rok działa Klub Ortograffiti, czyli Klub Przyjaciół Bratka. Jest to atrakcyjna forma zapewnienia pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom według najnowszych standardów. W bieżącym roku szkolnym członkami klubów są uczniowie z klasy IIB. Zajęcia prowadzone są według Metody Ortograffiti. Podczas zajęć uczniom pomaga Bratek –  pacynka, która jest bohaterem bajek terapeutycznych. Metoda ta uczy przez zabawę, bo to najskuteczniejszy sposób uczenia się w tym wieku. Właśnie Bratek sprawia, że dzieci chętnie wykonują powierzone im zadania i rozwijają funkcje poznawcze odpowiedzialne za odniesienie sukcesu edukacyjnego.

            Celem zajęć jest umożliwienie nabycia umiejętności efektywnego uczenia się, odkrycie i rozwijanie zainteresowań, przygotowanie do dalszej edukacji, podniesienie potencjału intelektualnego uczniów. Efektem pracy będzie wypracowanie motywacji do nauki; usprawnienie funkcji ważnych w procesie uczenia się czytania i pisania tj. wzrokowo-przestrzennych, słuchowo-językowych, motorycznych; podniesienie kompetencji społecznych; uzupełnienie wiadomości i umiejętności; wzmocnienie mocnych stron dziecka. Wszyscy klubowicze otrzymali również atrakcyjne gadżety klubowe. W ramach działalności klubów są wdrażane różne projekty, które mają na celu zwiększenie motywacji uczniów do nauki oraz wzmocnienie wiary we własne możliwości.

            Animator Klubu Jolanta Dudek

        • FINAŁ 2023 - KONKURS RECYTATORSKI IM. K. I. GAŁCZYŃSKIEGO
          • FINAŁ 2023 - KONKURS RECYTATORSKI IM. K. I. GAŁCZYŃSKIEGO

            14.12.2023

            Z wielką radością przekazujemy informacje o laureatkach Powiatowego Konkursu Recytatorskiego im. K. I. Gałczyńskiego, który odbył się 22. listopada 2023r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sokołowie Podlaskim. 

            Uczennica kl. VIII- Patrycja Szymańska zajęła  I miejsce w kategorii kl. VII-VIII, natomiast uczennica kl. VI b-Weronika Karendys zdobyła III miejsce w grupie uczniów z klas IV-VI. Naszą szkołę reprezentowała również Julia Markiewicz z kl. VI b. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy!!!

            Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sokołowie Podlaskim w ramach realizacji Narodowego Programu Rozowju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.

            Małgorzata Łach

          • Mikołajki

            07.12.2023

            6 grudnia świętowaliśmy Mikołajki. Magiczna atmosfera zbliżających się Świąt zapanowała zarówno podczas przerw, jak też zajęć lekcyjnych. W całej szkole pełno było mikołajowych czapeczek, królował kolor czerwony, przeplatany również strojami elfów i reniferów.

            Grupa uroczych "śnieżynek" pod opieką p. I. Wyszomierskiej pięknie zatańczyła zimowy taniec, a przewodniczący Samorządu Uczniowskiego wraz z Panią Dyrektor dokonali uroczystego zapalenia lampek na choince. Tym samym sezon bożonarodzeniowy został oficjalnie rozpoczęty! Panie Dyrektor, jako pomocnice Świętego Mikołaja rozdały uczniom słodkie upominki. Ach, jakże zapachniało nam Świętami!

            Opiekunowie SU

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

            06.12.2023

            KOCHANI WOLONTARIUSZE!

            Dziękujemy za serce, poświęcenie, pracę, wytrwałość, pomysłowość, bezinteresowność, za to, że zawsze możemy na Was liczyć!

            Składamy podziękowania Waszym Rodzinom,

            które wspierają działania Szkolnego Koła Wolontariatu niosąc pomoc potrzebującym!

            Życzymy Wam zdrowia, sukcesów, spełnienia marzeń

            oraz radości i satysfakcji z działalności wolontarystycznej,

            aby dobro, które dajecie innym zawsze do Was wracało!

        • Wizyta w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej
          • Wizyta w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej

            04.12.2023

            13 listopada uczniowie naszej szkoły odwiedziły Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Kosowie Lackim. Podczas wizyty dzieci zapoznały się z funkcją biblioteki oraz poszczególnymi działami literatury dziecięcej. Celem wycieczki było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych uczniów oraz wyrabianie nawyku korzystania ze zbiorów biblioteki. Kierownik biblioteki, pani Małgorzata Adamczyk, zapoznała dzieci z księgozbiorem biblioteki i zachęciła do wypożyczania książek.

            Ucznioiwe uczestniczyli w wydarzeniu w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

             

        • Konkurs czytelniczo - plastyczny pt. "Ilustracja do wierszy Aleksandra Fredry"
          • Konkurs czytelniczo - plastyczny pt. "Ilustracja do wierszy Aleksandra Fredry"

            04.12.2023

             W październiku biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczo – plastyczny pt. "Ilustracje do wierszy Aleksandra Fredry". Zadaniem uczestników było wykonanie ilustracji  wybranego wiersza poety. W wydarzeniu udział wzięli uczniowie klas II. Przed realizacją zadania dzieci zapoznały z wierszami dla dzieci poety. Komisja konkursowa nagrodziła i wyróżniła następujące prace:

            I miejsce – Kamil Domagała kl. IIb, Aleksandra Kołodziej kl. IIb

            II miejsce – Gabriela Szymańczuk kl. IIb, Francuszek Świstek kl. IIb

            III miejsce – Oskar Dmochowski kl. IIb, Paweł Kopania kl. IIb

            Wyróżnienie: Oliwia Młyńska IIa, Karol Żebrowski kl. IIb

             Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025. Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe zakupione ze środków otrzymanych z tego Programu.

             

          • Co z nimi będzie? II Gminny Dzień Profilaktyki

            03.12.2023

            28 listopada br. Uczniowie z klasy VIb i VIIb wzięli udział w II Gminnym Dniu Profilaktyki zorganizowanym przez Stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży gminy Kosów Lacki. Zaprezentowali spektakl poruszający problemy, z którymi zmaga się człowiek XXI wieku- samotność, brak akceptacji, uzależnienia, odrzucenie podstawowych wartości takich jak: rodzina, miłość, przyjaźń.

            Zajęliśmy I miejsce. Cieszymy się bardzo, że nasze przedstawienie podobało się. Gratulujemy wszystkim uczestnikom – uczniom z Ceranowa, Kosowa Lackiego i Sterdyni. Każdy występ to cenna lekcja życia.

            Monika Denisiuk- Świstek, Mariola Zakrzewska

          • Wycieczka klas II i III do Sokołowa Podlaskiego

            03.12.2023

            Dnia 29. 11. 2023 r. Uczniowie klas  2 i 3 wybrali się na wycieczkę do Sokołowa Podlaskiego. W ramach innowacji pedagogicznej pt KUCHENNE REWELACJE, uczestniczyli w warsztatach robienia pizzy. Uczniów naszych wspaniałe przyjęła Pizzeria Da Grasso. Profesjonalna i miła obsługa  pomogła dzieciom wybrać się w kulinarną podróż do Włoch. Przygotowana własnoręcznie  i osobiście pizza smakowała wybornie.  

            Kolejnym punktem programu była wizyta w Państwowej Straży Pożarnej, gdzie uczniowie  oglądali  wozy bojowe, wozy ratownictwa medycznego i wspinaczkę. W ramach lekcji o bezpieczeństwie pożarowym

            Obejrzeli filmy edukacyjne z instruktażem, jak należy zachować się podczas zagrożenia pożarowego lub innych niebezpiecznych sytuacji. W sali Ognik mogli praktycznie sprawdzić swoje zdobyte podczas zajęć umiejętności. Druhowie strażacy przyjęli nas jak zwykle  serdecznie. W umiejętny profesjonalny sposób przekazali uczniom swoją wiedzę. Byli wyrozumiali, cierpliwi i chętnie pokazali wspaniałą sprawność fizyczną, która jest niezbędna w ich odpowiedzialnej i ważnej pracy. Z całego serca, pięknie dziękujemy. 

          • „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII” w naszej szkole

            30.11.2023

            Nauczyciele naszej szkoły złożyli wniosek konkursowy na „Projekt: KLIMAT”, który został pozytywnie oceniony przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

            6 listopada 2023 r. na zajęciach Koła Przedsiębiorczości została przeprowadzona, przez panią Monikę Denisiuk-Świstek, „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII” dla klasy 7a i 7b.Tematyka tegorocznej Lekcji dotyczyła zmian klimatu oraz sposobów jego ochrony. Uczniowie dowiedzieli się, co wpływa na zmiany klimatu, jakie są efekty tych zmian i jak można je powstrzymać. Zdobyli praktyczne wskazówki, co oni sami mogą zrobić, w swoim najbliższym otoczeniu, by ograniczać negatywny wpływ człowieka na środowisko. Poznali rozwiązania służące przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu w miastach oraz możliwości wykorzystania Funduszy Europejskich w tym obszarze. Uczniowie zdobywali wiedzę o klimacie oglądając film, czytając komiks, który powstał specjalnie na potrzeby projektu, a także rozwiązując zadania w broszurach edukacyjnych.

            Nasza szkoła otrzymała pakiet bezpłatnych materiałów dydaktycznych, a także upominki dla uczniów, którzy wzięli udział w akcji.

            Monika Denisiuk-Świstek

          • Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta i Gminy Kosów Lacki

            30.11.2023

            W środę, 29.11.2023 r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta i Gminy Kosów Lacki.

            W wyniku demokratycznych wyborów w skład przyszłej Rady, wejdą:

            1. Martyna Badura, klasa VIII

            2. Nikola Dyoniziak, klasa VIIB

            3. Jakubik Julia, klasa VIIA

            4. Leszczyńska Agnieszka, klasa VIIB

            5. Rytel – Andrianik Lena, klasa VIIB

            6. Sapieja Bartosz, klasa VIIB

            7. Strzała Karolina, klasa VIII

            Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała Komisja Wyborcza w składzie: Natalia Kruk, Karolina Olopiak, Oliwia Pisarek, Patrycja Szymańska, Arsenii Shvorak, Kacper Stańczewski, Marcin Strzała. Organizacją przedsięwzięcia zajęły się panie: Anna Kryczka, Monika Denisiuk – Świstek, Krystyna Górska, Irena Rytel i Katarzyna Kurowicka.

            Udział w wyborach był dla uczniów ważnym wydarzeniem oraz pouczającą lekcją demokracji i kształtowania postaw obywatelskich.

            PRZYSZŁYM RADNYM GRATULUJEMY!

            ŻYCZYMY OWOCNEJ PRACY

            NA RZECZ SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ I LOKALNEJ.

            Monika Denisiuk-Świstek, Anna Kryczka, Krystyna Górska, Irena Rytel, Katarzyna Kurowicka

          • ŚWIAT WIDZIANY POD MIKROSKOPEM

            28.11.2023

            „Młodzi badacze przyrody” to innowacja pedagogiczna realizowana dla uczniów klas 5a i 5b w naszej szkole. W ramach tej innowacji odbywają się zajęcia, podczas których uczniowie przeprowadzali obserwacje mikroskopowe z wykorzystaniem preparatów trwałych dostępnych w sali przyrodniczej, a także wykonanych samodzielnie pod kierunkiem nauczyciela.

            Co obserwowali pod mikroskopem uczestnicy zajęć? Były to między innymi komórki liścia cebuli, fragment skrzydła ważki, włośniki i stożek wzrostu korzenia, zarodnie paproci i wiele innych obiektów zebranych w okolicy szkoły.

            Do obserwacji mikroskopowych powrócimy wiosną, gdy świat przyrody zacznie budzić się do życia. Tak wiele jest to zaobserwowania np.: w kropli wody.

            Katarzyna Tomczuk

          • BohaterON – WŁĄCZ HISTORIĘ! 2023

            28.11.2023

            W tym roku po raz trzeci włączyliśmy się w ogólnopolską kampanię mającą na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.

            Uczniowie poznali losy niektórych bohaterów od czasów walk po dzień dzisiejszy. Nauczyciele przeprowadzili zajęcia korzystając z materiałów dostosowanych do wieku uczestników, m.in.: obejrzeliśmy filmy przygotowane przez autorów projektu, wysłuchaliśmy słuchowisk: „Jak zostałem bohaterem”, „Iskra nadziei”, „Uparte serce tego miasta”. Przeczytaliśmy fragmenty książki "Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy". Czytaliśmy poezję powstańczą i śpiewaliśmy pieśni.

            Uczniowie zapoznali się z teraźniejszym przesłaniem heroicznych Powstańców 1944 r. skierowanym do młodych Polaków.

            Zdaniem Powstańców niezwykle ważna jest odwaga cywilna w codziennym życiu i wspieranie słabszych.

            Bohaterowie Powstania Warszawskiego podkreślają, że wolność nie jest dana raz na zawsze i trzeba o nią dbać!

            Monika Denisiuk-Świstek i Anna Kryczka

          • WIĘZIENIE - STRACONY CZAS - zajęcia profilaktyczne

            28.11.2023

            22. listopada 2023r. uczniowie kl. VII- VIII wraz z opiekunami p. Iwoną Wyszomierską i p. Małgorzatą Łach uczestniczyli w wycieczce do Siedlec sfinansowanej w ramach projektu Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Gminy Kosów Lacki. Program wycieczki obejmował wizytę w Zakładzie Karnym. Celem wizyty było uświadomienie i zwrócenie uwagi młodych ludzi na skutki, z pozoru, niewinnych sytuacji, których konsekwencją może być odbywanie kary pozbawienia wolności.​​​​​​​

            Uczniowie przekonali się, że często ułamki sekundy, wybór pod presją otoczenia, chęć zaimponowania innym mogą  zaważyć  nad całym ich  dalszym życiem. W trakcie spotkania młodzież została zapoznana z historią siedleckiej jednostki penitencjarnej i jej obecnym przeznaczeniem. Funkcjonariusz prowadzący spotkanie zapoznał uczniów z prowadzonymi oddziaływaniami penitencjarnymi oraz charakterystyką trudnej i odpowiedzialnej pracy w Służbie Więziennej. Odpowiedział także na szereg pytań zadawanych przez uczniów  dotyczących funkcjonowania więzienia i codzienności odbywania kary. Po tej wizycie, mamy nadzieję, że nie był to czas stracony i w swoim przyszłym życiu uczniowie będą podejmować właściwe decyzje.

            Drugą część dnia spędziliśmy bardzo przyjemnie w Parku Wodnym i na kręgielni.

            Małgorzata Łach

          • Dzień Misia

            28.11.2023

            W piątek 24 listopada świętowaliśmy Dzień Misia. Pluszaki towarzyszyły nam zarówno podczas przerw, jak też podczas zajęć lekcyjnych, bo misie są dobre na wszystko. Nie zabrakło również "misiowych" elementów w strojach. Było baaardzo miło!

            Opiekunowie SU

          • LEKCJE O FINANSACH

            23.11.2023

                We wrześniu nasza szkoła za pośrednictwem organu prowadzącego złożyła wniosek do Ministerstwa Finansów o dofinansowanie  zadania edukacyjnego "Lekcje o finansach". Nasz wniosek został pozytywnie rozpatrzony. Na realizację zadania  Gmina Kosów Lacki otrzymała dofinansowanie w wysokości 20.000,00 zł. Całkowity koszt realizacji zadania wynosi 25.000,00 zł. W ramach Programu "Lekcje o finansach" zostaną przeprowadzone zajęcia o tematyce finansowej oraz zostanie zorganizowana wycieczka edukacyjna, której motywem przewodnim będą finanse.