Klasa IIA w ramach zajęć wychowania fizycznego - lepienie bałwana i bitwa na śnieżki.
18 stycznia Dzień Kubusia Puchatka
03.02.20218 stycznia uczniowie klas I-III wrócili po długiej przerwie do nauczania stacjonarnego. W tym dniu swoje święto obchodził Kubuś Puchatek, przyjaciel dzieci i najsympatyczniejszy ze wszystkich misiów.
Książki opowiadające o przygodach Kubusia Puchatka to wartościowe publikacje, które w zabawny sposób podejmują tematy związane z ważnymi dla dzieci zagadnieniami. Nie brakuje w nich tematów o miłości, przyjaźni i pokonywaniu trudności. Cytatów, które zapadają w serce nie tylko dzieciom jest bardzo dużo, jednak chyba najważniejszy to: ,,- Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ? -Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MILOŚĆ się czuje”
W naszej szkole na zajęciach uczniowie opowiadali poznane przygody bohaterów książki A.A. Milne’a, oglądali mapę Stumilowego Lasu, rozwiązywali rebusy i zagadki, wykonali też piękne ilustracje przedstawiające Kubusia i jego przyjaciół.
Działaj z imPETem
03.02.2021Ozdoby choinkowe z butelek PET i innych materiałów przeznaczonych do recyklingu wykonane przez uczniów w ramach Programu Edukacyjnego dla Szkół „Działaj z imPETem!”.
O konkursie "Wartościowe opowieści"
04.01.2021W audycji komentarz do Ewangelii ks. dr. Roberta Grzybowskiego. Panie: Agnieszka Aidys oraz Agnieszka Steć opowiadają o diecezjalnym konkursie poświęconym ks. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu.
Życzenia świąteczne
04.01.2021Droga Dyrekcjo i Uczniowie szkoły, w imieniu zespołu szaraków misyjnych przesyłam serdeczne życzenia zawarte w Tajemnicy Wcielenia… zamieszkania wśród nas Emmanuela, który najlepiej rozumie naszą ludzką kondycję. Niech obdarzy zdrowiem, pokojem serca i życzliwością otoczenia.
A załączam filmikowe życzenia, które po raz pierwszy nagraliśmy , jako że żyjemy w świecie obrazkowym…
Błogosławionych Świąt
Z wdzięcznością - s.Ewa,usjk
Kiermasz mikołajkowy dla Michasia
04.01.2021Podczas kiermaszu charytatywnego "Mikołajki dla Michasia" zorganizowanego 5. grudnia przez Radę Rodziców naszej szkoły zebrano 5790,85 zł. Kwota została przekazana na konto Michasia.
DZIĘKUJEMY
PODSUMOWANIE DIECEZJALNEGO KONKURSU WARTOŚCIOWE OPOWIEŚCI „Wolność jest w nas”
04.01.2021Konkurs organizowany jest corocznie przez Szkołę Podstawową im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz Fundację MATER.
Tegoroczna, II edycja, była ściśle związana z osobą Wielkiego Polaka
Kardynała Stefana Wyszyńskiego, dla którego wolność to jedna
z najważniejszych wartości w życiu człowieka.
Tym razem Konkurs odbył się w formie zdalnej pod Honorowym
Patronatem: Ks. Biskupa Piotra Sawczuka – Ordynariusza Diecezji
Drohiczyńskiej, Senatora Rzeczypospolitej Polskiej Pana Waldemara Kraski,
Burmistrza Miasta i Gminy Kosowa Lackiego Pana Jana Słomiaka oraz
Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie Collegium Joanneum.
Przystąpiło do niego 17 szkół z diecezji drohiczyńskiej.
Wpłynęło łącznie: 128 prac plastycznych, literackich i medialnych.
Dziękujemy serdecznie:
Organizatorom, Patronom Honorowym i Sponsorom za pomoc w przygotowaniu
naszego przedsięwzięcia.
Gratulujemy zwycięzcom i laureatom, a także opiekunom, którzy
poświęcili swój czas na przygotowanie uczniów do Konkursu.
Zapraszamy serdecznie do udziału w kolejnej, III edycji Diecezjalnego
Konkursu „Wartościowe opowieści”, która odbędzie się jesienią przyszłego roku
szkolnego.Organizatorzy Konkursu
Czytanie ma moc!
04.01.2021Uczniowie klasy IIIa wraz z wychowawczynią uczestniczą w ogólnopolskim programie czytelniczym „Czytanie ma moc!”. Jego celem jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa wśród dzieci na podstawie wartościowych i edukacyjnych książek, które jednocześnie dostarczą dzieciom radości, rozwiną wyobraźnię i zachęcą do czytania. Dla klasy trzeciej zostały przygotowane „Warsztaty przygody”, w których uczestnicy skupią się na akcji, zaskakujących przypadkach i emocjach związanych z przygodą. Zaciekawiła nas książka „Supercepcja. Początek”, której fragmenty przeczytaliśmy. Lekcja przeprowadzona na podstawie książki rozbudziła w uczniach zainteresowanie losami bohaterów i zachęciła do przeczytania dalszego ciągu. Tylko część zaplanowanych działań udało nam się przeprowadzić, niestety niektóre (ze względu na nauczanie zdalne) musimy przenieść do Internetu.
Do szkoły dotarły pakiety startowe zawierające gadżety dla uczniów oraz piękne książki, których bohaterowie już nie mogą doczekać się spotkania z uczniami.
I niech się dzieje!
E. Mateusiak
Światowy Dzień Walki z AIDS
04.01.2021W tym roku musieliśmy ten dzień obchodzić w bardzo trudnych warunkach, ponieważ ciągle trwa pandemia koronawirusa. Jednak udało się. Nasza pani pedagog M. Zakrzewska zapomocą dziennika elektronicznego przedstawiła prezentację multimedialną uczniom klas straszych.
Dzień misia
04.01.2021W środę 25.11.20r. radośnie świętowaliśmy Dzień Misia. Mnóstwo osób wykonało fantastyczne zdjęcia z ulubionymi pluszakami, a misie i inne maskotki towarzyszyły nam na biurkach w czasie lekcji ( i były aktywnymi uczestnikami Niektórzy nawet przebrali się w misiowe stroje. Był to bardzo miły dzień, zarówno dla młodszych, jak i dla starszych Uczniów. W wykreowaniu szczególnej atmosfery mieli również udział Rodzice i Nauczyciele.
Wszystkim zaangażowanym Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom GORĄCO DZIĘKUJEMY!!!
Opiekunowie SU
ZBIÓRKA MAKULATURY
04.01.2021Nasza szkoła od samego początku wspiera zbiórkę pieniędzy dla Michasia Boguckiego. Zebrano już ponad 60% całej kwoty potrzebnej do podania leku. To jednak wciąż za mało, cały czas możemy pomóc dlatego organizujemy zbiórkę makulatury. Jeśli posiadacie Państwo w domu niepotrzebną makulaturę można ją przynieść do szkoły do 10 grudnia 2020 r. Nie zbieramy kartonów.
KONKURS KIM CHCIAŁBYM ZOSTAĆ W PRZYSZŁOŚCI?
04.01.2021Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim wzięli udział w konkursie KIM CHCIAŁBYM ZOSTAĆ W PRZYSZŁOŚCI?, którego organizatorem była Fundacja KPMG w Polsce.
Pragnę serdecznie podziękować wszystkim uczniom, którzy zgłosili swoje prace na konkurs. Bardzo serdecznie gratuluję laureatom Konkursu Kim chciałbym zostać w przyszłości wśród, których znaleźli się uczniowie naszej szkoły. Kalina Karandys z klasy IVa, Patrycja Mikołjczuk z klasy V i Bartosz Zawistowski z klasy VIc. Cała trójka w nagrodę od Fundacji KPMG otrzymała laptopy marki HP Pro Book 255 g7 z oprogramowaniem i nieograniczonym dostępem do Internetu, z których mogą korzystać nieodpłatnie do końca roku szkolnego.
Gratulacje!!!
STOP HEJTOWI WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY
04.01.2021Internet jest częścią naszego życia, coraz częściej możemy się tam spotkać z negatywnymi, krzywdzącymi, pełnymi nienawiści komentarzami, często kłamliwymi. Zdarzają się również wrzucane do Sieci nagrania, obrazki, memy itp., które mają na celu ośmieszenie, gnębienie, obrażanie.
Zjawisko z jakim mamy do czynienia to tzw. hejt, czy też mowa nienawiści, które występuje najczęściej na różnych portalach społecznościowych, forach, czy stronach internetowych.
Użytkownicy w Internecie czują się anonimowi i przekraczają granice dopuszczalnej krytyki i wolności słowa. Zapominają, że nawet ukrywając swoją tożsamość pod pseudonimem, są osobami tylko pozornie anonimowymi, co daje możliwość pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej.
Stereotypy i uprzedzenia są najczęstszymi z powodów hejtowania kogoś w Internecie. Ofiarami padają przedstawiciele mniejszości narodowych, religijnych a także osoby o odmiennych poglądach seksualnych czy innym kolorze skóry.
Polski Kodeks Karny zabrania publicznego propagowania ustroju totalitarnego, nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych czy też wyznaniowych, a także pomawiania lub znieważania innych osób.
Bardzo ważna jest profilaktyka, edukacja społeczeństwa, jak również brak pobłażliwości na tego typu zjawiska, co z pewnością wpłynie na ograniczenie ich występowania. Trzeba uczyć od najmłodszych lat jak działa Internet, czym jest hejt i jak przestrzegać kultury dyskusji. Każdy ma możliwość publicznego wyrażania swoich poglądów. Nie każda wypowiedź negatywna umieszczona w Internecie stanowi przestępstwo.
W wirtualnej rzeczywistości nikt jednak nie jest bezkarny. Musimy poważnie traktować wszystkie przejawy mowy nienawiści. Umniejszanie znaczenia jakiegokolwiek hejtu nie powoduje, że traci on realnie na sile. Jest wręcz odwrotnie. Lepiej więc dwa razy zastanowić się zanim zacznie się kogoś obrażać w Internecie. Nie kierujmy się impulsami i nie podejmujmy decyzji w gniewie, ponieważ mogą one rzutować na nasze dalsze życie oraz naszych bliskich.
W ramach realizacji Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 - 2020, na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Komenda Główna Policji nagrała spot profilaktyczny
o tematyce związanej z zapobieganiem hejtowi wśród dzieci i młodzieży. Zachęcamy do obejrzenia umieszczonego pod tekstem spotu, skierowany jest on głównie do rodziców, na których spoczywa konieczność przygotowania dziecka do bezpiecznego korzystania z nowych mediów.
Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu
Szkoła pamięta
04.01.2021AKCJA MEN #Szkoła Pamięta,
do której włączyła się nasza szkoła, zyskał wielkie zaangażowanie uczniów. Jako społeczność szkolna, chcemy zwrócić większą uwagę na historię naszej małej ojczyzny oraz pamięć o lokalnych bohaterach, a przede wszystkim ocalić od zapomnienia. Udało się nam zrealizować wiele przedsięwzięć i zgromadzić rodzinne pamiątki sentymentalne, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zaprezentujemy tu niektóre z nich, są to skany listów z czasów II wojny światowej, fragmenty prezentacji multimedialnych, stare fotografie rodzinne, zdjęcia miejsc pamięci, stare przedmioty jako ważne pamiątki rodzinne.
Zdrowo jem -zdrowa kanapka
04.01.2021Klasa 4 ab dziewczynki oraz klasa 5 z Panią Iwoną Wyszomierską na lekcji wf realizowała projekt „ZDROWO JEM- zdrowa kanapka „.
Takie wspaniałości powstały
Dzień Życzliwości
04.01.2021W piątek 20.11.20r. z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego obchodziliśmy w naszej szkole DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI. Mimo, że zdalnie, w jego przygotowanie włączyli się uczniowie wielu klas: 1a, 2b, 3a, 3b, 5a, 6b, 7b, 7c i 8b. Uczniowie nadesłali wiele pięknych haseł przewodnich oraz pomysłowych rysunków i plakatów. Efekty ich pracy można obejrzeć na załączonych plakatach wirtualnych (również na Facebooku). W tym szczególnym dniu podczas lekcji panowała miła i życzliwa atmosfera, pełna radosnych uśmiechów. Podczas wielu lekcji nauczyciele i uczniowie nawiązywali do tematu dnia.
Niech Dzień Życzliwości trwa przez cały rok!
To nic nie kosztuje, a każdy przy tym zyskuje!
Uczniowie różnych klas, młodsi i starsi, nadesłali swoje propozycje myśli przewodnich, które będą nam dzisiaj towarzyszyły. Niektórzy wykonali rysunki i plakaty pełne uśmiechu i radości.
Zapraszmy do obejrzenia krótkiego fimlu, który powstał z prac uczniowskich.
WSZYSTKIM ZAANGAŻOWANYM UCZNIOM I NAUCZYCIELOM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!
Opiekunowie SU
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu
04.01.2021W tym roku w wyjątkowy sposób, bo zdalnie obchodziliśmy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu.
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
04.01.2021Krótką prezentację na ten temat przygotowała p. Teresa Maliszewska.
2
Archiwum Aktualności