Dzień Pluszowego Misia
25.11.202125 listopada swoje święto obchodzi pluszowy miś. W tym roku wychowawcy klas I-III zorganizowali je pod hasłem : „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miśˮ.
Uczniowie poznali historię i okoliczności powstania maskotki, wykonali misiowe kotyliony, malowali kolorowanki z postacią wybranego pluszaka, rozwiązywali zagadki o misiach, oglądali filmy i śpiewali misiowe piosenki. Wszyscy dobrze się bawili z uśmiechem na twarzach o czym świadczy dołączona galeria zdjęć.
Marzena Marchel
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF
25.11.2021Co roku w naszej szkole obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka – podkreślamy przywileje i obowiązki. W tym roku przystąpiliśmy do ogólnoświatowej akcji UNICEF.
20 listopada to szczególny dzień - w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ została przyjęta Konwencja o prawach dziecka. Dokument ten uchwalono z inicjatywy Polski. W rocznicę tego wydarzenia dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem - prawa dzieci muszą być przestrzegane w każdym miejscu na świecie, bez względu na okoliczności!
Już w piątek, 19.11.2021, rozpoczęliśmy obchody, w które włączyli się wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Na Armii Krajowej 6 i Polnej 1 królował kolor niebieski – symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na kuli ziemskiej, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.
Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli wzbogacili wiedzę na temat praw dziecka w Polsce i na świecie – dyskutowali nawiązując do aktualnej sytuacji, tworzyli i oglądali prezentacje multimedialne, filmiki, projekty graficzne, śpiewali, rysowali, grali w planszówki. Korzystali z materiałów zebranych osobiście, opracowanych przez nauczycieli oraz przygotowanych przez UNICEF.
Dzieckiem, jest młody człowiek, który nie ukończył osiemnastu lat.
DROGIE DZIECI, ŻYCZYMY WAM,
ABYŚCIE ŻYŁY W PIĘKNYM, PRZYJAZNYM ŚWIECIE,
W KTÓRYM ZAWSZE PRZESTRZEGANE SĄ PRAWA DZIECKA
ORAZ PRAWA DOROSŁYCH!
Anna Kryczka i Agnieszka Winnicka
- koordynatorki szkolnych obchodów MIĘDZYNARODOWEGO DNIA PRAW DZIECKA
BohaterON – włącz historię!
25.11.2021Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim, na wniosek pani dyrektor Agnieszki Ajdys, zakwalifikowała się do ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego.
Projekt był realizowany na lekcjach historii, w ramach godziny wychowawczej/godziny do dyspozycji dyrektora, zajęciach pozalekcyjnych.
Realizatorami przedsięwzięcia były: p. A. Kryczka, p. E. Ratyńska, p. H. Ratyńska, p. J. Kędzior, p. E. Dybowska, p. M. Marchel, p. E. Mateusiak, p. Monika Denisiuk-Świstek z uczniami.
Zadaniem nauczyciela było przeprowadzenie zajęć na podstawie otrzymanego, z fundacji Sensoria, pakietu materiałów edukacyjnych - konspekty zajęć dot. Powstania Warszawskiego i edukacji patriotycznej wraz ze specjalnymi materiałami dodatkowymi audio i wideo.
Uczniowie z klas I-III obejrzeli przedstawienie kukiełkowe „Niebajka o Powstaniu Warszawskim”. Na podstawie pogadanki dzieci stworzyły krótkie i proste definicje pojęć – powstanie, wojna, pokój, bohater, patriota. W dowód wdzięczności bohaterom Powstania Warszawskiego uczniowie przygotowali podziękowania i ozdobili je rysunkami i symbolami patriotycznymi. Wykazali się przy tym niesamowitą kreatywnością i pomysłowością. Laurki zawierały słowa płynące wprost z serca młodych patriotów.
Uczniowie z klas IV–VIII oprócz realizacji scenariusza i materiałów przygotowanych na potrzeby projektu BohaterON: „udali się” na wirtualną wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego; zapoznali się z biogramami powstańców; oglądali filmiki poświęcone powstańcom i ich heroicznym czynom; gromadzili informacje o Powstańcach; dyskutowali na temat teraźniejszych losów Powstańców; odbyła się projekcja filmów „Miasto 44” i „Kanał” dla klas VIII; oglądali nagrania uroczystości „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, „Godzina W”; dyskutowali o tym jak obchodzone są rocznice powstania w gminie Kosów Lacki i w naszej szkole; zapoznali się z treścią prezentacji przygotowanej przez uczniów naszej szkoły „Walka dzieci i młodzieży o Wolną Polskę”; śpiewali piosenki powstańcze.
W szkole zorganizowano konkurs na najładniejszą kartkę dla Powstańca. Chętni uczniowie przygotowali życzenia Powstańcom w formie kartki, listu, laurki dowolną techniką. Nauczyciele prowadzący wybrali, w pierwszych eliminacjach klasowych, po cztery najładniejsze kartki. W drugim etapie komisja konkursowa w składzie: p. dyrektor A. Ajdys, p. A. Kryczka i p. M. Denisiuk-Świstek wyłoniła zwycięzców:
-
kategoria klasy I-III
I miejsce - Julia Szymańczuk Ia
II miejsce – Lena Dmochowska IIIb
III miejsce – Iga Michałowska IIa
wyróżnienie – Dominik Świstek IIa
wyróżnienie – Antoni Młyński Ib
wyróżnienie – Kacper Lipka IIIa
wyróżnienie – Nadia Tenderenda Ib
wyróżnienie – Anna Młyńska IIb
-
kategoria klasy IV-VIII
I miejsce – Filip Adamski Va
II miejsce – Alicja Moczydłowska VIIIc
III miejsce – Wiktoria Rutkowska VIIIc
Najpiękniejsze kartki, z życzeniami dla Powstańców, zostały wysłane do fundacji Sensoria, która następnie roześle je Powstańcom. Wszystkim realizatorom, zarówno uczniom jak i nauczycielom, dziękuję za współpracę przy projekcie „BohaterON – włącz historię!”
Koordynator projektu:
Monika Denisiuk-Świstek
-
Dzień Postaci z Bajek
25.11.2021Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji uczniowie klas I-III w pięknych, bajkowych strojach prezentowali się na szkolnych korytarzach.
Grody i grodziska
18.11.2021W przeddzień Święta Niepodległości uczniowie klasy 2a w ramach rozwijania swoich zainteresowań dotyczących przeszłości naszej Ojczyzny uczestniczyli w zajęciach „Czy ja też mogę być patriotą?”. Poznali „Legendę o Popielu” i historię powstawania miast. Następnie obejrzeli interaktywną makietę historyczną „W Gnieźnieńskim Grodzie 3D i rozszerzonej rzeczywistości”. Dowiedzieli się – W jakim miejscu były budowane grody i jak ich otoczenie i ogrodzenie wpływało na bezpieczeństwo żyjących tam ludzi ? Jak wyglądały chaty i z czego były zbudowane? Kto mieszkał w grodzie, a kto w podgrodziu oraz czym zajmowali się jego mieszkańcy? Gdy już wiedzieli jak wyglądały grody i budowle w dawnych czasach podzielili się na grupy i wykonali według własnych pomysłów piękne grody. Zajęcia te pozwoliły dzieciom zrozumieć, że poznawanie historii, języka i kultury swego kraju to także patriotyzm. Patriotą można być zawsze i w czasie wojny i w czasie pokoju.
Ewa Ratyńska
Podziękowanie
18.11.2021Podziękowanie od Prezydenta RP Andrzeja Dudy za udział w Narodowym Czytaniu 2021
Wycieczka klasy VI i VIIc do Warszawy
15.12.202126. października 2021r. uczniowie klasy szóstej oraz klas siódmych pod opieką p. Beaty Choińskiej, p. Małgorzaty Wojtczuk i p. Małgorzaty Łach uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Pierwszym punktem programu była wizyta w Muzeum Świat Iluzji. W tym muzeum niemożliwe staje się możliwe, np. lekcja gry na fortepianie z Chopinem. Interesujące jest też Krzesło Bucheta, czyli mebel, który stwarza iluzję, że osoba znajdująca się na krześle jest dużo mniejsza niż osoba stojąca obok. To właśnie w Muzeum Świat Iluzji można poczuć się jak olbrzym wchodząc do pokoju Amesa. A wszystko dzięki specyficznemu ułożeniu ścian i krzywej podłodze. Za zamkniętymi drzwiami znajdują się pomieszczenia lustrzane, gdzie z każdej strony mogliśmy zobaczyć swoją sylwetkę. Jest tam też pokój cieni, które w trzech kolorach podążaąj za zwiedzającymi. Świat magii i iluzji jest bardzo ciekawy.
Po wizycie w muzeum rozpoczęliśmy zwiedzanie Starego Miasta razem z panem przewodnikiem, który dzielił się z nami ciekawostkami o Warszawie. Kolejno zwiedziliśmy: Plac Zamkowy, gdzie wysłuchaliśmy historii dotyczącej Kolumny Zygmunta; dziedziniec Zamku Królewskiego, Rynek Starego Miasta.
Nasza szkoła w br. realizuje innowację „Śladami Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego”, toteż celem naszej wycieczki było pogłębienie wiedzy na temat życia naszego Patrona. W tym celu zwiedziliśmy katedrę św. Jana Chrzciciela, w której znajduje się sarkofag naszego Patrona Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Następnie udaliśmy się do nowoczesnego Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego poświęconego dziejom Polski i dwóm najwybitniejszym Polakom, którzy wywarli największy wpływ na kształtowanie dziejów naszego kraju i narodu. Im właśnie zawdzięczamy utrzymanie tożsamości narodowej i kulturowej w czasach rządów sowieckich agentów po II wojnie światowej, a wreszcie doprowadzenie do odzyskania wolności.
Po wzruszającej lekcji historii mieliśmy czas na relaks w Parku Trampolin.
Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktorów korzystaliśmy z szeregu atrakcji m.in. trampolin akrobatycznych, ścianki wspinaczkowej, zjeżdżalni i wielu innych. Pobyt w Parku Trampolin dostarczył wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Uświadomił także uczniom, że skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg. Uczniowie wrócili do szkoły zmęczeni, ale zadowoleni.
Małgorzata Łach
Realizacja ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Z ekologią na Ty”
17.11.2021W bieżącym roku szkolnym wielu uczniów z naszej szkoły przystąpiło do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Z ekologią na Ty”. Zaangażowane są całe klasy oraz wychowawcy klas. Patronatami Honorowymi projektu są:
-
Mazowiecki Kurator Oświaty
-
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
-
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych.
Celami projektu są:
-
Doskonalenie umiejętności w zakresie rozumienia zależności pomiędzy składnikami środowiska przyrodniczego.
-
Doskonalenie umiejętności samodzielnej eksploracji świata, rozwiązywania problemów i stosowania nabytych umiejętności w nowych sytuacjach życiowych.
-
Kształtowanie umiejętności obserwacji faktów, zjawisk przyrodniczych, społecznych i gospodarczych, wykonywania eksperymentów, a także formułowania wniosków i spostrzeżeń.
Do tej pory zostały zrealizowane dwa zadania z V modułów projektu.
21 września uczniowie klasy VIIIC, pracując w grupach, tworzyli eko hasła reklamowe.
3 listopada uczniowie klasy VIIIA zrealizowali Dzień Zdrowego Śniadania.
Jolanta Dudek
-
IV Konkurs Poetycki im. Franciszka Kobryńczuka
16.11.2021Kolejny raz uczniowie naszej szkoły brali udział w Poetyckim Konkursie im. Franciszka Kobryńczuka" organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną im. Heleny Radlińskiej w Sokołowie Podlaskim oraz Stowarzyszenie „Lepsze Jutro Gminy Sterdyń". Konkurs jest cykliczny i prowadzony dwutorowo.
Pierwszy - konkurs recytatorski ma na celu popularyzację dorobku literackiego poetów. Upowszechnianie piękna słowa literackiego, opiewania słowem różnych zdarzeń i wizji poetów oraz wyrażanie pięknych strof w dykcjii interpretacji własnej recytatora.
Drugi - konkurs organizowany w różnych formach (w każdym roku inna) inspirowany wierszami prof. dr hab. Franciszka Kobryńczuka, mający na celu popularyzację twórczości naszego rodaka „Małej Ojczyzny". W br. był to Konkurs Fotograficzny. Uczestnik Konkursu miał wykonać 3 zdjęcia obrazujące jeden z trzech wybranych wierszy z tomiku „Wesołe Nadbuże” Franciszka Kobryńczuka.
W tegorocznej edycji naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy IV b-Weronika Karendys, Gabriela Pankiewicz, z klasy VI- Patrycja Szymańska, Maja Wiśniewska i Aleksander Olszewski- VII c.
Nad prawidłowym doborem tematyki utworów lirycznych i nad staranną interpretacją głosową bacznie czuwała pani Małgorzata Łach.
Mamy powody do zadowolenia.
W konkursie recytatorskim w kategorii klas I-IV:
II miejsce zdobyła Weronika Kerendys (kl. IV b)
III miejsce - Gabriela Pankiewicz (kl. IV b)
W kategorii klas V-VIII
III miejsce - Patrycja Szymańska (kl.VI)
W konkursie fotograficznym nasi uczniowie zdobyli I,II,III miejsce.
I miejsce - Maja Nasiłowska(kl. V b) i Patrycja Grzymała (kl. VII c).
II miejsce - Filip Adamski i Natalia Styczewska (uczniowie kl. V b)
III miejsce - Laura Gąsior(kl. V b).
Opiekę nad konkursem fotograficznym sprawowały p. Katarzyna Kurowicka (uczniowie kl. V b) oraz p. Małgorzata Łach (kl. VII c).
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
02.11.2021Uwaga! Telefon jest czynny przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego
29.10.2021W związku z beatyfikacją kardynała Stefana Wyszyńskiego- Patrona szkoły, która odbyła się 12 września 2021r. uczniowie i nauczyciele świetlicy szkolnej przygotowali gazetkę przypominającą najważniejsze fakty z życia Patrona. Na gazetce umieścili złote myśli Kardynała aby były wskazówką w codziennym życiu. Uczniowie klas
I-II wykonali portrety Patrona szkoły.Teresa Bieńkowska
EkoEksperymentarium
28.10.2021We wtorek, 12 października 2021r. uczennice klasy 5a, 5b, 4b wzięły udział w projekcie „EkoEksperymentarium”, realizowanym pod honorowym patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Zadaniem dziewcząt było uczestnictwo w grze „EkoEksperymentarium” polegającej na wyborze pokojów zagadek, rozwiązywania kolejnych zadań, a także zdobywania punktów. Uczyły się w ten sposób dobrych ekologicznych praktyk, świadomego robienia zakupów, czy oszczędzania wody.
Dzięki wizycie w wirtualnym domu oraz ukrytym w jego pokojach łamigłówkom i filmom można zrozumieć, jak wielkie znaczenie dla środowiska mają nawet drobne nawyki.
Dziękuję za aktywny udział w programie:)
Katarzyna Tomczuk
STYPENDIA BURMISTRZA
28.10.2021We wtorek, 26.10.2021r., uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni na uroczystą sesję RMiG, podczas której zostały wręczone STYPENDIA BURMISTRZA MIASTA i GMINY KOSÓW LACKI za wysokie wyniki w nauce oraz za osiągnięcia sportowe, w roku szkolnym 2020/2021.
Pan Burmistrz złożył uczniom gratulacje i życzył dalszych sukcesów. Stypendiami zostało uhonorowanych dwudziestu jeden uczniów Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim. Spośród nich siedemnaście osób za naukę, dwie za naukę i sport oraz dwie za osiągnięcia sportowe. Ponadto wszyscy otrzymali upominki.
Podczas uroczystości byli obecni także rodzice. Część z nich odebrała stypendia w imieniu absolwentów.
Cieszymy się bardzo, że Pan Burmistrz docenił ciężką pracę, poświęcenie i osiągnięcia naszych uczniów. Nauka w roku szkolnym 2020/ 2021 ze względu na pandemię COVID-19 odbywała się głównie w trybie zdalnym i wymagała od uczniów i nauczycieli ogromnego wysiłku.
We wrześniu 2021r. zaangażowanie oraz sukcesy w nauce nagrodziła Pani Agnieszka Ajdys wręczając STYPENDIA DYREKTORA czterdziestu dziewięciu uczniom.
GRATULUJEMY UCZENNICOM I UCZNIOM NAGRODZONYM STYPENDIAMI!
JESTEŚMY Z WAS DUMNI!
GRATULUJEMY RÓWNIEŻ WSZYSTKIM OSOBOM, KTÓRE DZIELNIE PRACUJĄ I STARAJĄ SIĘ OSIĄGNĄĆ JAK NAJLEPSZE WYNIKI W NAUCE, W RÓŻNORODNYCH KONKURSACH I PRZEDSIĘWZIĘCIACH,
SPORCIE, SZTUCE…
SKŁADAMY SERDECZNE PODZIĘKOWANIA UCZNIOM NASZEJ SZKOŁY,
KTÓRZY NIOSĄ POMOC POTRZEBUJĄCYM,
SZANUJĄ I DOCENIAJĄ INNYCH LUDZI!
WYCIECZKA KLAS VIII DO SENATU
28.10.2021Na zaproszenia pana senatora Waldemara Kraski uczniowie klas ósmych 22 października odwiedzili siedzibę Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie. Podczas spotkania z panem senatorem młodzież poznała nieco historii na temat tego miejsca, mogła zadawać pytania i dyskutować, co przyczyniło się do poszerzenia ich dotychczasowej wiedzy.
Uczniowie odwiedzili tego dnia również POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich. Była to ciekawa przygoda. Poza uciechami dla ducha znalazło się też coś dla ciała. Ósmoklasiści odbyli lekcję wychowania fizycznego w Parku Trampolin.
Jolanta Dudek
Wycieczka klasy IIIA do Zwierzyńca EUROSTRUŚ
25.10.2021W dniu 20 października 2021 uczniowie klasy IIIA pod opieką wychowawczyni pani Marzeny Marchel i nauczyciela wspomagającego Pani Agnieszki Steć wyjechali na wycieczkę do Zwierzyńca EUROSTRUŚ znajdującego się w miejscowości Borzychy.
Wizyta w zwierzyńcu to nie tylko spotkanie ze zwierzętami , ale także powrót do przeszłości. W drewnianych zagrodach zbudowanych w wiejskim stylu mieszkają różne ciekawe zwierzęta. Wśród nich dominują ptaki, zarówno hodowlane jak i egzotyczne, które zachwycają swoim pięknem i charakterem. Alpaka – Lala, struś – Tango, kucyk – Ania, baranek- Brązek, królik – Słodziutka czy kot - Jacek to tylko niektórzy z mieszkańców tego urokliwego miejsca. Niektóre z nich mogliśmy wziąć na ręce, pogłaskać, przytulić. Podczas zwiedzania niezwykle sympatyczna Pani Eliza szczegółowo opowiadała o życiu zwierząt, zarówno w hodowli jak i w naturze, o ich zachowaniu, rozwoju, rozmnażaniu. Oprócz zwiedzania piekliśmy kiełbaski i ziemniaki w ognisku i biesiadowaliśmy w zadaszonym miejscu. Pan Marek zaprosił nas na warsztaty plastyczne podczas których wykonaliśmy wisiorek z materiałów naturalnych – drewno, pióra, skóra. Niebywałą atrakcją była przejażdżka na sianie. Wycieczka zakończyła się swobodną zabawą na placu zabaw.
Marzena Marchel
#SZKOŁA PAMIĘTA
24.10.2021Już po raz trzeci nasza szkołą włącza się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Akcja ta polega na upamietnianiu ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych. Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły zawsze pamiętają o ważnych datach i wydarzeniach.
#CodeWeek 2021
22.10.2021W dniach od 11 do 20 października nasza szkoła włączyła się do ogólnoeuropejskiej inicjatywy promującej programowanie i umiejętności cyfrowe „EU Code Week”, czyli Europejskego Tygodnia Kodowania. Jej głównym celem była popularyzacja i promocja nauki i programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Programowanie to nie tylko siedzenie przed komputerem, ale przede wszystkim ćwiczenie logicznego myślenia, spostrzegawczości, koncentracji uwagi czy umiejętności matematycznych.
Nauczyciele do tych działań wykorzystali zabawy ruchowe, dyktanda graficzne, szyfry i kody, grę planszową, roboty, interaktywne puzzle, rozszerzoną rzeczywistość i hologramy. Uczniowie poznali też historię Code Week’u.
W sumie w akcji wzięło udział około 200 uczniów naszej szkoły, a poszczególne wydarzenia zostały zarejestrowane na stronie https://codeweek.eu.
Beata Choińska
Archiwum Aktualności