Gmina Kosów Lacki otrzymała środki na dofinansowanie przygotowania i przeprowadzenia w roku 2021 wycieczki dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
Dofinansowanie zostało przyznane na podstawie Komunikatu MEiN z dnia 27 sierpnia 2021 r. o ustanowieniu przedsięwzięcia pod nazwą „Poznaj Polskę”, które jest częścią POLSKIEGO ŁADU.
Przedsięwzięcie ma na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.
Wysokość otrzymanej dotacji celowej to 3516,00 zł. W ramach dotacji 1 grudnia 2021 r. odbyła się wycieczka do Warszawy dla uczniów Szkoły Podstawowej.
Istnieją takie miejsca, które każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić, by móc poznać prawdziwie dziedzictwo własnego kraju. W ramach zrealizowanego zadania uczniowie mieli możliwość zwiedzania Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Mur Getta Warszawskiego.
W Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zwiedzając kolejne galerie, dzieci odbyły podróż przez cały XX wiek od urodzenia Prymasa w 1901 roku po śmierć papieża Jana Pawła II w 2005 roku. Dzięki cytatom ich listów i nagranym wypowiedziom lepiej zrozumiały dramatyczne wydarzenia w historii Polski: okres zaborów, II wojny światowej, stalinizmu, PRL-u aż, Solidarności i odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieci podczas pobytu w Muzeum bardzo dobrze poznały sylwetkę patrona szkoły – Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
Podczas wycieczki uczniowie zyskali również wiedzę na temat warunków życia w Gettcie Warszawskim, okrucieństwa nazistów, przebiegu powstania Żydów, wywózek mieszkańców getta do obozu zagłady w Treblince. Uczniowie poznali wojenne losy Janusza Korczaka i jego podopiecznych z domu sierot w getcie, którzy stracili życie w obozie zagłady. Uczestnicy wycieczki wysłuchali wiadomości na temat pomocy niesionej Żydom przez Polaków m.in. przez członków „Żegoty”. Dzieci dowiedziały się, że mur dzielił Żydów od Polaków, którzy przez zakamuflowane ubytki w murze dostarczali żywność głodującym mieszkańcom getta. Tą drogą ratowali także żydowskie dzieci.